Yuvasından aç çıkıp rızık peşine düşen kuş

deniz feneri

Aktif Üye
Yatak odasının önünde Fransız balkon tipi demire asılı vaziyette duran dikdörtgen biçiminde bir saksımız var. Eşim, kurumuş ekmek parçalarını zaman zaman saksıya bırakır, kuşlar da gelip bunları yer. Az önce de bir karga geldi, şöyle bir kontrol etti. Karga ile bir an göz göze geldim ama ben içeride olduğumdan ve tül perde örtülü olduğundan o beni göremedi. Başını bir o tarafa bir bu tarafa çevirdi ve gitti. Aradığı rızkı bugünlük burada bulamadı ama başka bir yerde bulacağına eminim.

Bu durum bana şu hadisi hatırlattı:

"Eğer siz Allah'a hakkıyla tevekkül etseydiniz kuşları rızıklandırdığı gibi sizi de rızıklandırırdı. Onlar sabah yuvalarından aç olarak çıkarlar ama tok olarak yuvalarına dönerler." (Tirmizî, Zühd, 33; İbn Mâce, Zühd, 14)

Bu hadis, tevekkül konusunda yanlış anlamaları düzeltmemiz için mutlaka göz önünde bulundurmamız gereken bir hadis.

Hakkıyla tevekkül etmek demek, Allah'a siparişler vererek kendin yan gelip yatmak değildir. Eğer öyle olsaydı kuşlar, rızıklarını yuvalarında bekler, rızık elde etmek için bir oraya bir buraya uçmazdı.

Yuvasından aç çıkıp rızık peşine düşen ve geriye aç dönen kuş yoktur. Allah, o kuşa mutlaka çabasının karşılığını verir. Çünkü Allah bütün varlıkların rızıklandırıcısıdır.

İnsanoğlu da hakkıyla tevekkül ederse, yani rızık elde etmek için elinden gelen çabayı harcar, çalışıp didinir ve rızkın sahibinin Allah olduğuna inanırsa Allah da ona mutlaka rızık verir.

Demek ki "kuş gibi rahat" olmak için önce "kuş gibi didinmek" gerekir. Eğer kuşlar gibi rızkımızın peşinde koşup tevekkül edersek kuş gibi rahatlarız.

Rabbimiz tevekkülü hakkıyla anlayıp gereğini yapanlardan neylesin.

(Soner Duman /14.Rebîülâhir.1439/Pazartesi)

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Acı ağaç
  • Ugur
  • Ugur,
  • Bitkiler
  • 0    127
Ağaç Ne Zaman Dikilir? Hangi Ağaç Hangi Mevsimde Dikilmeli?
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Genel Kültür
  • 0    2K
Yerli Elektrikli Araç Amperino İlk Kez Görücüye Çıktı
  • Ugur
  • Ugur,
  • Motorlu Araçlar
  • 0    161
Geri