Türkiye'nin IŞİD Planı Nedir?

Ugur

Administrator
Türkiye IŞİD tehdidine yönelik planını netleştirdi. "Eğit - Donat" planıyla ılımlı muhaliflere bot, kamuflaj, çadır gibi teçhizat verilecek.
isidplani.jpg isidplani.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hem Esad'a hem de IŞİD'e karşı savaşan Suriye'deki muhalifleri desteklemek için gündeme getirdiği "eğit-donat" formülünün ayrıntıları belli oldu. Sabah'ın haberine göre; Suriye topraklarında kurulacak güvenli bölgelerde uygulanacak formül, sadece ılımlı muhalifleri kapsayacak. Formüle göre, muhaliflere öncelikle ateş, sonra hayatlarını idame ettirmeye dönük eğitimler verilecek, bot, kamuflaj ve çadır gibi teçhizat desteğinde bulunulacak.

MUHALİFLERLE YOLA DEVAM

MİT'in bölgedeki çalışmaları ara vermeden sürdürdüğüne de vurgu yapan Erdoğan, Suriye muhalefetine tam destek verilmesi gerektiği mesajını vermişti. Hem IŞİD'e karşı savaşacak hem de Esad rejimine karşı mücadele edecek ılımlı Suriye muhaliflerinin desteklenmesini isteyen Ankara, radikal grupların dışlanarak ılımlı gruplarla yol alınması gerektiğini düşünüyor. Erdoğan'ın gündeme getirdiği eğit-donat formülüyle de bu stratejinin hayata geçirilmesi planlanıyor. Askeri kaynaklara göre destek planı kapsamında 3 adım atılacak. Planda eğitim ve lojistik destek ön plana çıkıyor.

TÜRKMENLER ÖNCELİKLİ OLACAK

Eğit-donat formülü PKK ve onun uzantılarını kapsamayacak. Askeri kaynaklar, "Kimse PKK ve uzantılarına eğitim verilecekmiş gibi bir beklenti içine girmesin" diyerek, ateş eğitimlerinin ve diğer eğitimlerin sadece ılımlı muhaliflere verilebileceğine dikkat çekiyor. Ayrıca bölgede hem IŞİD'e hem de Esad rejimine karşı Türkmenlerin de savaştığı hatırlatılarak, Türk askerinin vereceği eğitim ve teçhizatta Türkmenlerin ön planda tutulabileceğine vurgu yapılıyor.

Kaynak: haber7

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Türkiye'nin En Zeki İli Eskişehir
  • Ugur
  • Ugur,
  • Güncel
  • 0    230
Mohini - Türkiye Cumhuriyeti'nin İlk Fili
  • Ugur
  • Ugur,
  • Hayvanlar Alemi
  • 0    347