Cezalandırılmıs Soyadları

Tekirdağ'ın Muratlı ilçesi Ballıhoca köyünde yaşayanların soyadlarının büyük bir bölümü birden dokuza kadar elma isminden oluşuyor. 1934 yılında Romanya'nın Beşelma bölgesinden Türkiye'ye göç eden vatandaşların 1935 yılında "Soyadı Kanunu"...

 1. #1
  Cezalandırılmıs Soyadları
  Tekirdağ'ın Muratlı ilçesi Ballıhoca köyünde yaşayanların soyadlarının büyük bir bölümü birden dokuza kadar elma isminden oluşuyor.

  Cezalandırılmıs Soyadları

  1934 yılında Romanya'nın Beşelma bölgesinden Türkiye'ye göç eden vatandaşların 1935 yılında "Soyadı Kanunu" ile soyisimlerini "Beşelma" yapmak istemeleri üzerine nüfus memurunun kestiği ceza ile ilginç soyisimleri ortaya çıktı. Köylüler, Romanya'nın 'Beşelma' bölgesinden 1935 yılında göç eden akrabalarının 'Beşelma' soy isminde ısrar etmesi üzerine dönemin nüfus memurunun bunu ceza olarak yaptığını, bazıları ise köylülerin kendi arasında anlaşamadığı için böyle bir yola başvurulduğunu söyledi.


  ROMANYA'DAN GÖÇMÜŞLER


  Edinilen bilgiye göre, 250 haneli 640 nüfuslu Ballıhoca köyündeki vatandaşlar, soy isimleriyle dikkat çekiyor. Köyde yaşayanların büyük bir çoğunluğu 1935 yılındaRomanya'nın Beşelma bölgesinden Türkiye'ye iltica eden göçmenlerden oluşuyor. Köyü ilginç kılan olay ise köyde yaşayanların soyadlarının Birelma, İkielma, Üçelma, Dörtelma, Beşelma, Altıelma, Yedielma, Sekizelma ve Dokuzelma şeklinde olması.

  NÜFUS MEMURUNUN KESTİĞİ CEZA


  1934 yılında yürürlüğe giren soy ismi kanunundan sonra Ballıhoca köyüne yerleşen köylülere 1935 yılında soyadları verilmiş. İddialara göre, köydeki aile reislerinin soy isimlerini geldikleri yerin ismi olan 'Beşelma' olarak istediği, köylülerin kendi arasında anlaşamadığı için dönemin nüfus memurunun ailelere Birelma, İkielma, Üçelma, Dörtelma, Beşelma, Altıelma, Yedielma, Sekizelma ve Dokuzelma şeklinde soyadı verdiği kaydedildi. Bazı köylüler dönemin nüfus memurunun bunu ceza olarak yaptığını, bazıları ise köylülerin kendi arasında anlaşamadığı için böyle bir yola başvurduğu görüşünü savunuyor. Köydeki sıralı soy isimlerinin bazen de karışıklığa neden olduğu belirtildi.

  "DUYANLAR ŞAŞIRIYOR"


  Köyde birden dokuza kadar elma ile biten soy isimlerinin olduğunu söyleyen muhtar Hasan Başlar, "Elma soy isimli bazı aileler köyümüzden şehirlere göç etti ama bazıları ise köyümüzde yaşıyor. İlk duyanlar şaşkınlıkla karşılıyor. Kimse bu soy isimlerinin nasıl verildiğini kesin bilmiyor. İsimlerin verilmesiyle ilgili birçok hikaye anlatılıyor" dedi.

  "KÖYÜMÜZ İLGİNÇ SOYADLARINA SAHİP"


  Köydeki vatandaşlardan Rahim Beşelma ise, "Köyümüz ilginç soy isimlerine sahip. Çoğu insan bu olaya şaşırıyor. Zamanında birden dokuza kadar elma soy ismi vermişler. Bize de Beşelma soy ismi verilmiş. Dedelerimiz anlaşamayınca nüfus memuru böyle bir yönteme başvurmuş" diye konuştu.

  "BİZE DÖRTELMA DÜŞTÜ"


  İlginç bir soyadı sıralamasına sahip olduklarını belirten Nazım Dörtelma da, "Bize de Dörtelma düşmüş. Bazı aileler şu anda köyümüzde yaşamıyor. İlginç bir durum. Bu konu ile ilgili çok hikaye anlatılıyor. Bazen soy isimler bile karıştırılıyor. Tuhaf bir durum ama biz buna alıştık" dedi.

  TEKİRDAĞ

  Haberler


  Gönül öyle yol geçen hanı değildir, DERGAHTIR..Öyle paldır küldür girilip çıkılmaz..GÜNAHTIR..!
  ______MEVLANA_______


 2. #2
  Nufus memuru kafasina gore istedigi soyismi verebiliyor mu?

 3. #3
  Ugur Nickli Üyeden Alıntı
  Nufus memuru kafasina gore istedigi soyismi verebiliyor mu?
  Verebiliyormu degil. Vermis iste


  Gönül öyle yol geçen hanı değildir, DERGAHTIR..Öyle paldır küldür girilip çıkılmaz..GÜNAHTIR..!
  ______MEVLANA_______


 4. #4
  sayıyla elma dağıtmışlar sanki. Abartı değil ama benim arkadaşımın soyadı armut İsim vermeyem ama durumundan da son derece memnun .

 5. #5
  MURATS44 Nickli Üyeden Alıntı
  sayıyla elma dağıtmışlar sanki. Abartı değil ama benim arkadaşımın soyadı armut İsim vermeyem ama durumundan da son derece memnun .
  Kac Armut?

 6. #6
  aynı soruyu defalarca ben sormuştum. bir armut bir armut daha ne eder dediğimde cevabı G....y Armut

Facebook Yorumları

Konu Bilgileri

Şu An Görüntüleyenler

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

  Bu Konu için Etiketler