Subhaneke duasinda gecen ''vecelle senaük'' neden okunmaz?

KUZEYLi

topragizbiz.com
Selamun Aleykum arkadaslar.Konu basligindada belittigim gibi Subhaneke duasindaki ''vecelle senaük'' ifadesi neden cenaze namazlarinda okunurda diger namazlarda okunmaz?Acaba tam anlami nedirki okunmaz diyenler var.
Ben acizane arastirmalarimda tatmin edici bir aciklama bulamadim.insallah sizlerden evet veya hayir diye aciklamasi ile bir cevap gelir.

Hmmm..Çok detaylı araştırmamışsınız hocam :)

İstenirse her namazda okunabilir. Sadece bildiğim kadarı ile Hanefi mezhebinde sizin dediğiniz ayrım var, oda bu okunmayan kısımın sahih hadislerde geçmemesinden dolayı.

Okunursada okunmazsada bir eksikliği olmayacak bir dua eklentisi.

Hmmm..Çok detaylı araştırmamışsınız hocam :)

İstenirse her namazda okunabilir. Sadece bildiğim kadarı ile Hanefi mezhebinde sizin dediğiniz ayrım var, oda bu okunmayan kısımın sahih hadislerde geçmemesinden dolayı.

Okunursada okunmazsada bir eksikliği olmayacak bir dua eklentisi.
Evet haklisin,sadece hanefi meshebinde.zaten bende onun icin konuyu acmistim.Siz :
''Okunursada okunmazsada bir eksikliği olmayacak bir dua eklentisi.''
yazdiniz.eger oyle ise neden okunsun diye fetva vermezlerde okunmasin diye veririler anlamdim gitti.
Bende o eklenti olmaz ise duanin kalbi yok demek gibi olur.Cunku anlamina bakmak lazim.

Hmmm..Çok detaylı araştırmamışsınız hocam :) İstenirse her namazda okunabilir. Sadece bildiğim kadarı ile Hanefi mezhebinde sizin dediğiniz ayrım var, oda bu okunmayan kısımın sahih hadislerde geçmemesinden dolayı. Okunursada okunmazsada bir eksikliği olmayacak bir dua eklentisi.
Tehlikeli cevap verme. Okunursa da okunmazsada ... diye bir cümle olamaz. Hanefi mezhebinde okunmuyor olması , bunu sorgulayıp atmsyon yorum yapılması demek değildir. Biraz daha araştırın , başka zaman bakarım buraya. Tesadüfi gördüm üye oldum. açıklamasını yapıcam.

Nesi tehlikeli :) Hanefi mezhebi dışındaki hak denilen diğer mezheplerdekilerin yapılmasımı tehlikeli :) Bırak hocam bu işleri, MEZHEPCİLİK yapma,

Bence sen bırak. :) Mezhepçilik yapma deyip alasını yapıyorsun. Hemen hanefiliğe getirdin konuyu. Tehlikeli cevap veriyorsun. emin olmadığın konu hakkında yorum yapma istersen. Hele de islami konularda emin değilsen , sırf yorum olsun diye konuşmak yerine sussan daha doğru olur. Her şeyi ben bilirim edasındasın. saldırıyı bırak önce.

Tehlikeli cevap verme. Okunursa da okunmazsada ... diye bir cümle olamaz. Hanefi mezhebinde okunmuyor olması , bunu sorgulayıp atmsyon yorum yapılması demek değildir. Biraz daha araştırın , başka zaman bakarım buraya. Tesadüfi gördüm üye oldum. açıklamasını yapıcam.

Hocam dogrusu nedir aciklayin da hepimiz ogrenelim.

Arkadaslar,ben bu konuyu acma amacim kanayan yaralari bir nebze olsun durdurabilmekti.Kesinlikle mezhebcilik veya buna benzer seylere girmek degildi vede kesinlikle tartistisip kalb kirmak degil.
Amacim bu ve bunun gibi konulari,daha dogrusu dogru diye aslinda yanlis olanlari soru seklinde yazarak insanlarin dikkatini cekmek ve dogru olani insallah beraber bulmakti.

Bence sen bırak. :) Mezhepçilik yapma deyip alasını yapıyorsun. Hemen hanefiliğe getirdin konuyu. Tehlikeli cevap veriyorsun. emin olmadığın konu hakkında yorum yapma istersen. Hele de islami konularda emin değilsen , sırf yorum olsun diye konuşmak yerine sussan daha doğru olur. Her şeyi ben bilirim edasındasın. saldırıyı bırak önce.

Hocam saçmalıyorsun, Ne alakası var hanefiliğe getirmekle...okuduğunuzu anlayabiliyormusunuz merak ettim? Ortada bir konuda yok ama siz olayı çok önemli bir fıkhi mesele gibi atlıyorsunuz onu hala daha anlayamadım :)

Bu forumda topu topu 2-3 mesajım var ve siz direk herşeyi ben bilirim edasındasın yakıştırması yapabiliyorsun :) İster oku ister okuma arkadaşım umrumda değil.... Sanki kuran ayeti gibi muamele yapmanızda saçma...ortada bir dua var Ayet değil

Soru sormakta elbette doğru bir yan vardır. Yalnız kanayan yara olarak bakmayın. Bu asılardız bize bu şekilde iletilmiş. İlmihal kitaplarında , "ve celle senaüke" cenaze namazı haricinde okunmaz deniyor. Biride çıkmış okunur diyor. Ben uyardım tehlikeli yorumlar yapma diye. Verilen cevap ise " burak bu işleri" bu ne ukalalıktır. Kendisini ulema falan mı sanıyor. Bu işlerde yorum yapmak kimseye düşmez. Büyük alimler okunmaz dediyse okunmaz. Ne hakla , hangi yetki ve cür'etle okunur diyor. Kalkıp mezhepçilik yapma diyor. Ne hakla? Kendisi herhalde bir islam alimi olmalı ki, fetva vermesini iyi biliyor hemde saldırgan bir tutumla. Bilmiyorsan sus adam sansınlar, biliyorsan konuş ilham alsınlar. Kendi kafasından yorum yaparsa hiç kimse kaale almaz. ayrıca girdiği günahında ne olduğunu öğrense iyi olur. amaç kalp kırmak değil elbetteki,Lakin daha EDEP'li bir tutum oldukça , vesselam.

Geri