Subhaneke duasinda gecen ''vecelle senaük'' neden okunmaz?

Hakikatten merak ettim yaşınız kaç?

Not: Kimsenin koruduğu yok ayrıca korumayada ihtiyacım yok :) Senin sorunun bu zaten hocam, sen ya okuduğunu anlayamayacak derecede sıkıntılısın yada başka sorunların var. Hala daha bu konuda varsa bir yorumun yapmadın, ilk mesajında yazmışsın döneceğim bu konuya açıklama yapacağım der gibi ama hala daha bir açıklama alamadık senden.

Bazi arkadaslar google amcaya bas vurup iyi bir hazirlik yaparlar,sizler insallah boyle seyler yapmassiniz ve kendi bilginiz dahilinde cevap yazarsiniz.Ogrenmek amacli googlede arastirilir fakat hemen cevap yazilmaz.

Yaşım ukalalık taslayacak kadar , büyük olmasa da, ben doğrusunu bilirim siz bırakın bu işleri diyecek kadar küçülmesemde mantık dahilinde konuşmak varken sırf senin yüzünden cevap vermiyorum. Google herşeyi bilmez kuzeyli bey. Ben ısrar ile arkadaştan bekliyorum. biz bıraktık meydan kendiinin. mikrofonda kendisinde. Saçmalayacağına , bıraktırdığın konuyu tamamla istersen ;) Biz bilmiyoruz ,bıraktık.

Yaşım ukalalık taslayacak kadar , büyük olmasa da, ben doğrusunu bilirim siz bırakın bu işleri diyecek kadar küçülmesemde mantık dahilinde konuşmak varken sırf senin yüzünden cevap vermiyorum. Google herşeyi bilmez kuzeyli bey. Ben ısrar ile arkadaştan bekliyorum. biz bıraktık meydan kendiinin. mikrofonda kendisinde. Saçmalayacağına , bıraktırdığın konuyu tamamla istersen ;) Biz bilmiyoruz ,bıraktık.

Misafir üye herhalde sen AsilTürk adlı üyesin, bak öylede girsen foruma böylede girsen hala daha bir basit döngü içinde dolanıp duruyorsun. Derdin ne hala daha anlayamadım. Yorumuma laf yetiştireceğine, Adam akıllı cümleler kurup şurada bilgini paylaşsan daha çok hizmet edersin Allaha.

Dışardan bakarken yazmak daha kolay oluyor , misafir veya üye girişi farketmez. benim evet.
Şu yukarda yazdıklarını bir de sen uygulasaydın ya , en başda. Ulemalık taslayıp kibir gösterisi yapmadan. Nasıl olurdu? Bırak bu işleri yaaaaa;)

SORU: Sayın hocam, Cenâze namazlarında sübhane duası okunurken vecelle senaük diyoruz da neden diğer namazlarda bu kısmını okumuyoruz sübhanenin? Çok merak ettim ama bunun neden okunmadığına dair bir bilgi edinemedim. Bizim mahallenin imamına da sordum tatmin edici bir cevap alamadım. Açıklarsanız çok sevineceğim. Şimdiden teşekkür ederim.
CEVAP: Bismihi Teâlâ… Gerek cenâze namazında ve gerekse diğer bütün namazlarda “Sübhâneke Duâsı”nı okumak sünnettir.
Ancak, “Sübhâneke Duâsı” içinde yer alan ve cenâze namazlarında okuduğumuz “Ve Celle Senâüke” cümlesi sahih hadiyslerin hiçbirinde geçmemektedir. (Bakınız Ebû Dâvûd: Salât bâbı. 122) İşte bu nedenle (bakınız Merğınânî: El-Hidâye; Cilt.1, Sf. 48) diğer namazların hiç birinde okunmaz denilmekte ise de, “Ve Celle Senâük” lafzı “Allâh’ım! Senin Şânın Pek Yücedir” anlamında Allâh’ı taziym etmek olduğundan namaz içinde veya dışında okunan “Sübhâneke Duâsı” “Ve Celle Senâük” cümlesi ilâve edilerek okunabilir.
Kısaca söylemek gerekirse Cenâze Namazında okunduğu gibi, farz, vâcip, nafile, sünnet olan bütün namazlarda da okunabilir. Bu husuta musalli muhayyerdir. İsterse okur, isterse okumaz. Okuyan ayrıca sevab kazanır, okumayanın namazında da herhangi bir eksiklik olmaz.
Allâh’a emânet olunuz. 02.03.2013 BOLU

Kısaca söylemek gerekirse Cenâze Namazında okunduğu gibi, farz, vâcip, nafile, sünnet olan bütün namazlarda da okunabilir. Bu husuta musalli muhayyerdir. İsterse okur, isterse okumaz. Okuyan ayrıca sevab kazanır, okumayanın namazında da herhangi bir eksiklik olmaz.

Bu cevaptan anladigimiza göre “Ve Celle Senâüke” cümlesini söyleyip söylememek bize kalmis.Yani bir mecburiyet yok.
Burasini anladim fakat bunun söyleyen kimdir,bu konuda hiç bir açiklama yok.

Allah'a sukurler olsun ki konuyu acma amacim yerine geliyor.

Cenaze namazında okunan “ ve celle senaüke” neden normal namazlarda okunmaz?
Öncelikle, cenaze namazının sonundaki cenaze namazı cümlesine bakarak, bunu bir namaz değil , bir dua olduğunu bilelim. Rüku ve secdesi olmayan namaz değildir. Sadece duadır. …

Normal namazlarda ise “ subhaneke” duası , farz değil, sünnettir. Anlamı ise Allah’ı hamd ve tesbihtir. Hanefiler buna uyar ama diğer mezhepler farz olmadığı için okumazlar. Okumamalarının nedeni de, farzı tehir etmemek, yani ertelememek için ilk önce farz olan Fatiha suresini okurlar.Namazda subhaneke okumamak namazı bozmaz.
Cenaze namazında okunan subhaneke duasındaki “ve celle senaüke “ise işaret edildiği gibi ALLAH’a bir sena etmek bir yakarıştır. Normal namazda dua ,son oturuştan sonra yapıldığı için , ordaki dualarımız cenaze namazındaki bütünlük ile bir değildir. Şöyle ki;
Normal namaz başından sonuna kadar Allah’a ibadettir. Cenaze namazı ise ,cenaze için bir duadır. Normal namazda , namaz içinde Allah’tan şahsi isteklerimizi isteyemeyiz. Allahım şu konuda yardım et, şu kardeşimizin işini kolaylaştır gibi dualarımızı namaz içinde isteyemeyiz. Ama cenaze namazı ibadet olmadığı için, sadece Cenazenin affının aciliyeti için okunan subhaneke de “ senamız sanadır” denir. Çünkü Cenaze namazından hemen sonra defin işlemi başlar. Münker ve nekir artık gelmek üzeredir. O an gelmeden önce Rabbimizden acil bir şey istiyoruz. Subhaneke duası ile Allahı hamd ve tesbik edip , “ve celle senaüke” diyerek isteğimizin aciliyetini bildirip , senamız yani seslenişimiz sanadır. senamızı duy ve karşılık ver, sen hertürlü eksiklikten münezzehsin deriz. Yani “ve celle senaüke” diyerek Rabbimizden dualarımıza daha çabuk karşılık vermesini ve kabul etmesini dileriz öyle temenni ederiz. Sonrada cenaze duası okunur ki, zaten temennimizi söylemiş bulunuyoruz. Aradaki fark sadece aciliyet için duaya eklenen bir cümledir. Rabbimiz bunu bilmiyor mu? Elbette biliyor . Cenaze namazının ne için kılındığını elbette bizen daha iyi biliyor. “Dua edin, dualarınıza icabet edeyim” buyuruyor. Bizde duamızda konunun aciliyetini bildiriyoruz. Sadece kullarından duymak istiyor. Bu anlamda, “ ve celle senaüke” normal namazda okunursa ortaya nasıl bir anlam çıkar düşünmek daha kolay olur.

Geri