Sohbet Lozan Antlaşması

Celik

Emekli Admin
Lozan Antlaşması'nin bizden neler götürdügü veya neler getirdigini tartismak degil niyetim.

Biraz evvel CNN Türk kanalinda Taha Akyol'un Lozan Antlaşması ile ilgili bir program sunmasi ve antlasma sirasinda kulaklari bile iyi duymayan,diplomasiyle uzaktan yakindan alakasi olmayan,hayati askerlikle geçmis Ismet Pasa'nin,"Kurt" diplomatlarla ayni masaya oturmasindan bahsetmesiyle birlikte sinirlenip,ileri-geri konusmamdan sonra,oglumun bana "Baba neden sinirleniyon,olay geçmis ve bitmis" demesiyle,benimde ona verdigim cevabi sizinle paylasmak istedim.

"- Nasil sinirlenmeyeyim be oglum...

Olay bitmediki; Koskoca bir imparatorlugu bitiren askerler,hayati öneme sahip bir antlasmaya bile diplomat göndereceklerine,sirf asker kökenli biri olsun diye "muhtemelen" top patlamalariyle kulak zari zedelenen duyma özürlü Ismet Paşa'yi Lozan'a gönderen,savaş yapmaktan başka birşey bilmeyen,düz mantikla hareket eden,Cumhuriyet dönemi boyunca darbe yapan,muhtira veren,seçilmiş sivil yönetimleri vesayeti altinda tutan ve hatta asan askerler yüzünden memleket bir türlü kendine gelemedi ve ekonomik zorluk yüzünden geldigim bu gurbet ellerde 22 yilim heba oldu".

şimdilerde darbeci düşünceli askerlerden birkaçi tutuklandi,ekonomi rayina oturmaya başladi ve Avrupa'da yaşayan Türk gençleri geri dönüş plani yapiyor.

Sadece görevinizle ilgilenip,ekonomiden-iç güvenlige kadar işi ehilllerin eline biraksaydiniz da,kaybolan 22 yilimi kendi vatanimda geçirmiş olsaysim be askerler...

şimdi ben sinirlenmeyeyim de,kimler sinirlesin...

Lozan antlaşması daha gitmeden bile sonuçları belli idi. İsmet paşanın gitmesi iyi mi oldu , kötü mü? Tartışmaya bile gerek yok. Türkiyeden başka türlü taviz koparamayacaklarını anlayınca da böyle bir tuzak kurarak başından ,sonu belli olan götermelik bir anlaşmadır. Tairhte bir kara lekedir.Lozanla övünenler bugün tarihin yüzkarasıdır.

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Lozan Antlaşması (24 Temmuz 1923)
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Ansiklopedi
  • 0    6K
Lozan Antlaşması - 24 Temmuz 1923
  • Ugur
  • Ugur,
  • Tarih
  • 3    19K
Geri