Son zamanlarda hayatımıza giren bir cihaz daha yakında vazgeçilmezimiz haline gelecek.Bende konunun naçizane uzmanı olduğumdan dolayı bu aralar çok sık duymaya başladığımız bu cihazlar hakkında bilgi vermeye çalışacağım.ve hangi cihazı almanız gerekir,cihaz seçerken kriterler nedir paylaşacağım.Ayrıca yorumlarınızda da sorduğunuz sorularada cevap verebilirim.
Navigasyon cihazı aslında bir çeşit GPS (Uydu aracılığıyla konum belirleme sistemi) cihazıdır.Gps cihazının bir kaç çeşidi vardır.
1.El Tipi Gps
Bulunduğunuz yerin coğrafi ve topografik bilgilerini uydu aracılığı ile veren cihazdır.Gelişmiş olanlarında basınç,pusula,sıcaklık ve sessiz navigasyon opsiyonlarıda vardır.
2.Araç Tipi GPS Navigasyon
Bisiklet dahil olmak üzere tekerlekli bütün araçlarda hatta yürüyerek bile kullanabileceğiniz bu cihaz şehir içi adres bilgilerini sokak hatta kapı numarası detayına kadar verir.Siz sadece gitmek istediğiniz adresi yazarsınız ve cihaz sizi o noktaya kadar sesli (türkçe adres tarifi) ve görsel olarak yönlendirir.Cİhazın içerisinde bütün Türkiye haritası sokak detayına kadar mevcuttur.Ayrıca yol bilgisayarı,medya oynatıcı,sesli kitap okuyucu gibi özellikleri vardır.En güzel özelliklerinden biri ise daha önceden kayıtlı POI lerinin (Point of İnterest) (Kayıtlı hastane,AVM,eczane,benzin istasyonu gibi birçok yerin olmasıdır.Yani gece eczane lazım olduğu zaman yapmanız gereken sadece o eczanenin adını cihaza yazmaktır.Cihaz sizi en kısa yoldan istediğiniz yere götürür.
3.Deniz Tipi Gps
Aynı işlevi deniz taşıtlarında yapar.Aynı zamanda derinlik rüzgar vs denizcilikte lazım olan birçok bilgiyi verir.
4.Hava tipi Gps
Aynı işi hava araçlarında yapar.Oldukça pahalı olan bu sistem aten bütün uçaklarda entegre haldedir.
Bu konu ile ilgili ayrıntıya ilerleyen günlerde vakit buldukça gireceğim.Şimdilik hoşçakalın.Sorusu olan çekinmeden bana yorum kısmında yazabilir.