Kac para

Yılmaz Erdoğan, artık modası geçmiş olmasına rağmen eski İtalyan sinemasına falan özenmiş belli ki “Kelebeğin Rüyası"nda. Atatürk’ü neredeyse o filmlerdeki Mussolini’ye eşdeğer bir faşist lider gibi göstererek belki Batı’da alkış alabileceğini...

 1. #1
  Kac para
  Yılmaz Erdoğan, artık modası geçmiş olmasına rağmen eski İtalyan sinemasına falan özenmiş belli ki “Kelebeğin Rüyası"nda.


  Atatürk’ü neredeyse o filmlerdeki Mussolini’ye eşdeğer bir faşist lider gibi göstererek belki Batı’da alkış alabileceğini düşündü. Bir 30 sene önce olsaydı istediği sesi getirebilirdi, ama “Kelebeğin Rüyası" en az Yılmaz Erdoğan’ın kariyeri kadar yerel kaldı.
  Erdoğan’ın eşi Belçim Bilgin, Hollywood’un dinamikleri hakkında pek bir şey bilmeden ayak bastığı Los Angeles’ta filmin Oscar süreciyle bizzat ilgilendi. Bir şey bilmemeyi parayla
  kapattılar ve para saçarak her şeyin yapılabileceğini düşündüler. Salonlar kiralandı, uzak bir yerde, alakasız bir saatte vizyona sokuldu film. Anthony Quinn’in soyadından nemalanan bir şirketle anlaşıldı, galalar düzenlendi...
  Pamuk elleri cebe attıktan sonra bütün bunları yapmak çok kolay. Ama elde var sıfır.
  Film hiçbir nitelikli festivale kabul edilmemiş, göste-rilmemiş. Büyük dağıtıcılar filmi görmemiş, izlememiş, izleyen varsa da beğenmemiş, satın almamış. Amerikalı izleyici filmi bilmiyor, fark etmemiş bile. Filmi Los Angeles’ta bile neredeyse sadece Türkler izledi, düşünün gerisini. Kalkıp böyle bir filmle Oscar’a aday olacağını düşünmek... “Param var neden olmasın" mantığı bu işte. Parayla bir şeyler başarmak, tıpkı Erdoğan’ın filmi gibi eski bir dünyanın ürünüydü.


  Kac para

 2. Misafir - Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Misafir 29.12.2013
  #2
  Film için kötü olsada atatürk kısmen faşistti. Yaptıklarına ve bu ülkeye dayatmalarına bakarsak, birde siyonist olduğunu hesaba katarsak pekte yanlış konu değil ama para her kapıyı açmıyor.bir örneği daha. O parayı başka alanlarda kullansalardı daha iyi olurdu. Madem film yapacaktı, gerçek Türk ve Osmanlı tarihini anlatsalardı daha iyi olurdu. Tvde izlenen muhteşem yüzyılda nasıl ki omanlı tarihi çarpıtılıyor, kanuni gibi bir padilşah nasıl yanlış anlatılıyor işte bunlara güzel bir cevap verilebilirdi.

  fetih 1453 filmi yapıldı . izledim ve bir çok hata olmasına rağmen oldukça etkileyiciydi. Böyle filmler dünyada daha çok ses getirir. Daha vizyona girmeden yunanlar kudurmuştu.

  Gece yarısı expresi, filmi ile ermeniler Türkleri canavar göstermişti. Ermenilere degüzel cevap verilebilecek film yapılsa daha hoş olurdu.

  Ama herşeyi bırakmış, kendi tarihimizi bile bilmeden nler yapıyoruz. Yok mu bir babayiğit ermeni katliamlarını anlatacak bir film yapacak.....

 3. #3
  Dusuncelerine katilmamakla birlikte hassas oldugun konulari gormemezlikten gelemem,sikintilar yok diyemem.Fetih filmini propaganda basarisi pek var diyemem, mesela Belcikada

  sinema kriterlerine girmis diyemem.Gece yarisi expresi filminin etkisi yonetmeninin ve film sirketinin cok iyi olmasindan kaynaklaniyor.

 4. Misafir - Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Misafir 29.12.2013
  #4
  Fetih filminin gösterimini engellemek için aşırı derecedelobi çalışması yapıldı. Önemli olan belçikada veya başka biryerde gösterimi değil. Fimin tarihiboyu ile birlikte eksikte olsa , doğruların önce türk halkına öğretilmesi lazım. Ermenilerin beyninde öyle bir yerleşik ki, çocukken anlatmaya başlıyorlar büyüyünce de tam bir Türk düşmanı oluyor. Yani Önce kendi milletimize geçmişimizi ve adaletle ,şan dolu tarihimizi öğretmek düşer. Sonra kalan işler. biz kendi tarihimizi bilmeden ne anlatabiliriz ki?
  bizim yerimize israil destekli TİM prodüksiyon bizim tarihimizi bize öğretiyorlar.. Kesinlikle yanlış ve kötüleyerek.

  Söylemek istediğim buydu. Fetih filmi sadece bir başlangıç. Devamı gelmeli. Gereken çalışmalarla değil belçika , tüm dünyaya kabul ettiririz. Ermeniler öyle birçalışma yapıyorlarki, afrika nereeeee , mandela nere. türkiyenin mandelaya vermek istediği barış ödülünü, türkler ermenileri katletti, diyerek geri çevirmesi heralde düşünülmesi gereken bir konu olur. Maalesef düşünmek yeterli de değil.

  bizlerde doğruları anlatan filmler yapabiliriz. Dış dünyada , gerçek katillerin ermeniler olduğunu kanıtlayabiliriz. Fetih filminin propagandası zayıf kaldı belki ama, daha gösterime girmeden bile adından dolayı aldığı tepkilerinde karşılığında bir nedeni olduğu muhakkak.

Facebook Yorumları

Konu Bilgileri

Şu An Görüntüleyenler

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

  Bu Konu için Etiketler