Abdest Nasıl Alınır (Resimli Anlatım)

Abdest Nasıl Alınır ? Abdest'in Farzları 1) Yüzünü yıkamak 2) Kollarını (dirsekleriyle beraber) yıkamak 3) Başının dörtte birini meshetmek, yani elini su ile ıslatarak başına sürmek 4) Ayaklarını (topuklarıyla beraber) yıkamak Öncelikle...

 1. #1
  Abdest Nasıl Alınır (Resimli Anlatım)
  Abdest Nasıl Alınır ?

  Abdest'in Farzları

  1) Yüzünü yıkamak
  2) Kollarını (dirsekleriyle beraber) yıkamak
  3) Başının dörtte birini meshetmek, yani elini su ile ıslatarak başına sürmek
  4) Ayaklarını (topuklarıyla beraber) yıkamak

  Öncelikle abdest almaya başlamadan "Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya" diyerek niyet edilir.

  Abdest Nasıl Alınır (Resimli Anlatım) "Eûzübillahimine şşeytanirracim-Bismillahirrahmanirrahim" dedikten sonra ellerimizi parmak uçlarından başlayarak ve parmaklarımızın arasının da kuru kalmaması için, bir elimizin parmaklarını diğer elin parmaklarına geçirerek ovalarız.


  Abdest Nasıl Alınır (Resimli Anlatım) Sağ elimize üç defa su alarak ağzımıza veririz. Her su alışta ağzımızı çalkalayarak ağızdaki suyu dökeriz.


  Abdest Nasıl Alınır (Resimli Anlatım) Tekrar avucumuza su alarak üç defa burnumuza veririz. Sol el ile de sümkürür temizleriz (Sağ elle sümkürmek mekruhtur).


  Abdest Nasıl Alınır (Resimli Anlatım) Sonra iki avucumuza su alarak saç bitiminden çene altına kadar yüzümüzü üç defa yıkarız.


  Abdest Nasıl Alınır (Resimli Anlatım) Önce sağ kolu dirsekle beraber üçer defa yıkarız.Daha sonra sol kolu dirsekle beraber üçer defa yıkarız.


  Abdest Nasıl Alınır (Resimli Anlatım) Her iki eli de ıslatıp serçe parmaklarımızla kulaklarımızın içini mesh ederiz.Kulakların arka kısmını ise baş parmaklarımızla mesh ederiz.Sonra baş ve serçe parmaklarımızı kullanmadan işaret, orta ve yüzük parmaklarımızın dışı ile boynumuzu da mesh ederiz.


  Abdest Nasıl Alınır (Resimli Anlatım) Ve son olarak ayaklar.Parmaklardan başlayarak önce sağ,daha sonra sol ayağımızı topuk kemiği ile beraber üçer kez yıkarız.Ayaklarımızı yıkarken parmak aralarımızın iyice yıkanmasına dikkat etmemiz gerekir.
  MURATS44 bunu beğendi

 2. #2
  ​Faydalı bir paylaşım olmus Allah razı olsun Çelik kardeşim

 3. #3
  MUSTAFA Nickli Üyeden Alıntı
  ​Faydalı bir paylaşım olmus Allah razı olsun Çelik kardeşim
  Allah hepimizden razi olsun insallah .
  Abdest almayi bilmeyen birine yardimim dokunursa,ne mutlu bana.

 4. #4
  emeğinize yüreğinize sağlık paylaşım için teşekkürler...

Facebook Yorumları

Konu Bilgileri

Şu An Görüntüleyenler

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

  Bu Konu için Etiketler