Ulu Cami'de 9 gezegenle ayın işlendiği minber

Ulu Cami'de 9 gezegenle ayın işlendiği minber Evrenin sırrı Ulu Cami'de! Ulu Cami minberi Bilim adamları hala güneş sistemini çözmeye çalışırken,Türkler'in bunu tam 615 yıl önce keşfettiği ortaya çıktı.Ulu Cami'de 9 gezegenle ayın işlendiği...

 1. #1
  Ulu Cami'de 9 gezegenle ayın işlendiği minber
  Ulu Cami'de 9 gezegenle ayın işlendiği minber

  Evrenin sırrı Ulu Cami'de!

  Bilim adamları hala güneş sistemini çözmeye çalışırken,Türkler'in bunu tam 615 yıl önce keşfettiği ortaya çıktı.Ulu Cami'de 9 gezegenle ayın işlendiği minber,o tarihte bilime verdiğimiz önemi gözler önüne serdi.

  Türk alimler güneş sisteminin sırrı bundan tam 615 yıl önce çözdü. Güneş sisteminin birebir tasvir edildiği Bursa'daki tarihi Ulucami'nin minberi, Galileo'nin 'Dünya dönüyor' dediği için idama mahkum edilmesinden 230 yıl evvel yapıldı. Güneş ve gezegenlerin gerçek uzaklıklarına göre işlendiği tarihi minber, bugün dahi bilim dünyasının görevini çözemediği çift yıldızlar hakkında da ipuçları veriyor. Yüzlerce parça ahşabın çivi kullanılmadan bir araya getirilmesiyle oluşturulan minberdeki güneş sisteminin planının, İslam alimi Molla Fenari'nin tasvir edip ustaya verdiği tahmin ediliyor.

  ÖLÇÜLERİ VE BÜYÜKLÜKLERİ DOĞRU

  1980 yılında Ulu Cami'nin minberindeki güneş sistemini ilk fark eden emekli fen öğretmeni Feyzi Ülgü, tespitlerini şöyle anlattı: "Uzun uzun inceledim. Minberin doğu cephesinde 10 tane küresel kabartma gördüm. Bunlardan bir tanesinin çevresinde boyutları farklı 9 küresel kabartma vardı. Güneş ve 9 gezegen olduğunu anladım. Araştırınca birebir büyüklük, uzaklık ve yakınlık ölçülerine uygun olarak yerleştirilmiş olduğunu belirledim."

  ERKEN KEŞİFLER

  1399 yılında Devaklı Abdülazizoğlu Mehmet tarafından yapılan minberin doğu cephesinde Dünya, Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün ve Plüton görülüyor. Plüton gezegeninin batı dünyası tarafından 1929 yılında tespit edilmesi, o tarihlerde Türk dünyasının bilime verdiği önemi gözler önüne seriyor.

  EŞİ BENZERİ YOK

  Minberin benzerinin dünyanın hiçbir yerinde olmadığını söyleyen emekli fen öğretmeni Feyzi Ülgü, "Bu eser dünyanın 7 harikası arasında yer alması, gözümüz gibi korumamız gereken bir eser" dedi. Ülgü, "Bugün bilim dünyasının görevini net tespit edemediği çift yıldızların detaylarını da minberde görmek mümkün" diye konuştu.

  Ulu Cami'de 9 gezegenle ayın işlendiği minber

 2. #2
  Gercekten cok ilginc, uzerinde durulmasi gereken bir konu. Ozellikle 1929'da tespit edilen Pluton'un 615 sene once yapilan minberde bulunmasi cok ilginc.

 3. #3
  Bursa Ulu Camii'ni Osmanli Padisah'i Yildirim Bayezit yaptirmistir.Avrupa'da "Dünya dönüyor" diyen Galileo idam edillirken,Osmanli Padisahinin kendi yaptirdigi bir caminin minberine Gezegen figürlerini koydurmasi,Osmanli'nin aslinda nekadar ilerici oldugunu gösterir.

  Pdisahlar içinde Yildirim Bayezit'in yeri bir baskadir benim gönlümde zira yasadigi dönem itibariyle,günümüze kadar gelen bazi olaylar zinciri gelismistir.

  Bu olaylari kisaca anlatmaya çalisayim ve sonuçta kissadan hisse çikaralim:

  Yildirim Bayezit Osmanli Imparatorlugu'nun en güçlü döneminde ve Istanbul'u kusattigi bir dönemde Timur ile savasmak zorunda kaldigi için kusatmayi kaldirarak Timur'la savasa girdi ve bu savasi kaybetti.Timur'a esir düsen Yildirim Bayezit ölünceye kadar Timur'un esiri olarak yasadi.

  Peki günümüze kadar gelen bazi olaylar zinciri ile ne alakasi var?.

  1) Timur'un Yildirim Bayezit'i yendigi savas Ankara'da oldu.
  2) Atatürk her firsatta Timur hayrani oldugunu soylemistir.Hatta bir hatiratinda bu sözleri söylemistir "Benim dönemimde Timur yaşiyor olsaydi,benim yaptigimdan çok daha fazlasini yapardi.Ben Timur'un yaşadigi dönemde yaşiyor olsaydim,bugün yaptiklarimin hiçbirini yapamazdim".
  3) Atatürk Baskent olarak Ankara'yi seçti (Avrupa'da içinden su geçmeyen tek baskent Ankara'dir).
  4) Atatürk belki son Padisah Vahidettin'i esir almadi ama tüm sülalesini sürgün ederek elin gavuruna muhtaç etti.

  Daha fazla yorum yapmadan sormak istiyorum; Bütün bunlar bir tesadüfmü ?

  Velasil; Sonuç olarak sözünü ettigim olaylardaki kisilerin hepsi Türk ve "Kimseden çekmedi Türk milleti,kendi milletinden çektigi kadar" demekten kendimi alamiyorum...

Facebook Yorumları

Konu Bilgileri

Şu An Görüntüleyenler

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

  Bu Konu için Etiketler