James Webb Uzay Teleskopu

James Webb Uzay Teleskopu James Webb Uzay Teleskobu (JWUT) eskiyen Hubble Uzay Teleskopu'nun kısmen ardılı olacak şekilde planlanan bir kızılötesi uzay teleskopudur. JWUT tam anlamıyla bir ardıl olarak görev yapmayacak çünkü Hubble'ın...

 1. #1
  James Webb Uzay Teleskopu
  James Webb Uzay Teleskobu (JWUT) eskiyen Hubble Uzay Teleskopu'nun kısmen ardılı olacak şekilde planlanan bir kızılötesi uzay teleskopudur.

  JWUT tam anlamıyla bir ardıl olarak görev yapmayacak çünkü Hubble'ın gözlemleyebildiği bütün ışık dalga boylarına duyarlı olmayacak. Esas bilimsel hedefi evrende yer alan daha uzaktaki cisimleri;diğer temel cihazlar veya Hubble'ın görmediği cisimleri, gözlemlemek olacak.

  JWUT, NASA'nın başkanlığında 15 farklı devletin, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı'nın ortak yürüttüğü bir proje olan James Webb Teleskopu'nun 2018 yılının Ekim ayında hizmete girmesi bekleniyor.

  Dünyadan 570 km uzakta yer alan hubble'ın aksine, James Webb Uzay Teleskopu 1.5 milyon kilometre uzaklıktaki lagrange 2 pozisyonuna yerleştirilecek. Halihazırda şu anda aynı bölgede Wilkinson mikrodalga dedektörü de bulunuyor.

  James Webb Uzay Teleskopu, daha çok kızılötesi dalga boyunda gözlem yapacağından, Dünya ve Ay'ın ışımasından etkilenmemesi için bu noktaya yerleştirilmek durumunda.

  James Webb Uzay Teleskobu, uzayda yer alan insan yapımı en büyük nesnelerden biri olacak. 18 parçadan oluşan dev aynasının çapı 6.5 metre boyutlarında ve teleskobun toplam boyutu 50 metrenin üzerinde.

  Kaynak;wikipedia,eksisozluk

 2. #2
  Çapı 6 metre, uzunluğu 50 metre, 1,5 milyon kilometre uzağa yerleştirecekler. Ne bulmayı amaçlıyorlar acaba?
  O kadar uzak mesafeleri görüp ne bulacaklar?
  Gerçi bir çıkarları olmasa böyle bir iş yapmazlardı. Bakalım neler görecekler.

Facebook Yorumları

Konu Bilgileri

Şu An Görüntüleyenler

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

  Bu Konu için Etiketler