Modifiye Araçlar Trafikten Çekilecek

Emniyet Genel Müdürlüğü modifiye araç tutkunlarını üzecek bir karar aldı. Modifiye Araçlar Trafikten Çekilecek Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), son dönemde özellikle şehir içi trafik içinde çok sık görülen 'modifiye araç’larla ilgili yoğun...

 1. #1
  Modifiye Araçlar Trafikten Çekilecek
  Emniyet Genel Müdürlüğü modifiye araç tutkunlarını üzecek bir karar aldı.

  Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), son dönemde özellikle şehir içi trafik içinde çok sık görülen 'modifiye araç’larla ilgili yoğun şikâyetler üzerine harekete geçti.

  EGM, il emniyet müdürlüklerine gönderdiği özel genelgeyle bu araçların trafikten çekilmesi, para cezası yazılması ve araçlar üzerinde yoğun kontrol yapılmasını istedi, bu araçların trafikten men edilmesi talimatı verildi.

  DUMAN VE GÜRÜLTÜ

  EGM’nin genelgesinde, yapılan denetimlerde; özellikle eski modeldeki araçların kaportalarında, egzozlarında, ışık donanımlarında ile lastik ölçülerinde yapılan farklı teknik işlemlerle halen yürürlükteki trafik mevzuatına aykırı olarak kullanılan modifiye araçların trafikte tehlike oluşturduklarına dikkat çekildi.

  Denetimlerde, modifiye araç kullanan sürücülerin trafik kurallarına uymadıkları yönünde saptamalar yapıldığı belirtilen genelgede, sürücülerin bu tür araçları çevredekileri rahatsız edecek biçimde Duman ya da gürültü çıkararak kullandıkları vurgulandı.

  DENETİM YAPILACAK

  Genelgede, modifiye araç kullanan sürücülerin seyir halindeyken hız, şerit takibi ile şerit değiştirme ve kırmızı ışıkta geçme gibi zorunlu trafik kurallarına uymadıkları belirtildi.

  Trafik kurallarına uyulmaması sonucunda modifiye araç kullanan sürücülerin trafik kazalarına neden olduklarının altı çizilen genelgede, “Yaz mevsiminin gelmesiyle tatil günleri ve özellikle de geceleri bir araya gelerek trafik güvenliğini tehlikeye düşüren bu tür araçların kullanıldığı yol bölümlerinde gerekli önlemler alınarak denetimler yapılacaktır" ifadesi yer aldı.

  'CİHAZLAR ARAÇTAN SÖKÜLÜR'

  EGM’nin özel genelgesinde yapılacak denetimlerde uygulanacak esaslar şöyle açıklandı:

  * Eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları kullanmak, karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaran araçları kullanan sürücüler 172 lira para cezası ve 20 ceza puanı ile cezalandırılır. Araçtaki değişiklikler kanuna, mevzuata uygun hale getirilene kadar araç trafikten men edilir.

  * Ses, müzik, görüntü ve haberleşme cihazlarını şartlarına uygun olmadan araçlarda bulundurmak, bu tür cihazları kamunun rahatını bozacak şekilde kullanan sürücüler 80 lira parave 10 ceza puanı ile cezalandırılır. Cihazlar araçtan sökülür.

  * Araç üzerinde yapılan teknik değişikliği 30 gün içinde tescil yapan kuruluşa bilgilendirmeyen sürücüler 80 lira para cezası ve 10 ceza puanı ile cezalandırılır. Yapılan değişiklik belgeleri üzerine işleninceye kadar araç trafikten men edilir.

  Genelgede, denetimlerin 'süreklilik’ gösterecek biçimde devam ettirilmesi ve modifiye araçlara yönelik yapılacak denetimlerin başta il emniyet müdürleri olmak üzere tüm sıralı birim amirlerince, 'önemle’ takip edilmesi istendi.

  Milliyet

 2. #2
  Bir grup sürücü, Emniyet Genel Müdürlüğünün genelgesini protesto etti.

  Eskişehir'de modifiye otomobil kullanan bir grup sürücü, modifiye araçlara bazı yasaklar getiren Emniyet Genel Müdürlüğünün genelgesini protesto etti.

  Sakarya Caddesi Sıhhiye Meydanı'nda toplanan yaklaşık 50 modifiye tutkunu, Üniversite Caddesi'ndeki alışveriş merkezi önüne kadar yürüdü.

  Burada grup adına konuşan Cüneyt Doruk, Emniyet Genel Müdürlüğünün hazırladığı genelgesinin ağır cezalar içermesini protesto amacıyla toplandıklarını söyledi.

  Modifiye severlerin vatandaşları rahatsız etmemek için araçlarından ses sistemi gibi gürültülü parçaları sökerek çare bulmaya çalıştıklarını ifade eden Doruk, şöyle konuştu:

  "Ancak cam filmleri aracımızın yere yakın olması ve çelik jantlar hiçbir vatandaşı rahatsız etmeyecektir. Avukatların, bakanların, genel başkanların hatta emniyette görevli personelin sivil araçlarında bile bahsettiğimiz aksesuarlar mevcuttur. Biz bu durumda ayrım yapılmamasını istiyoruz."

  Doruk, modifiye parçaların vergisi ödenerek satın alındığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Araçlarımızda kullandığımız modifiye parçaları, ülkemize önce gümrük vergisi, sonra katma değer vergisi olarak giriyor. Biz de bu parçaların vergisini ödeyerek satın alıyoruz ve aracımıza takıyoruz. Ayrıca kanunen araçlarda yapılan herhangi bir değişikliğin Trafik Tescil Kurumuna bildirilmesi gerekiyorken, Trafik Tescil Kurumu 'modifiye' adı altında hiçbir parçayı ruhsata yazmıyor. Modifiye severler olarak istediğimiz bunların düzenlenmesi ve hatta bize pist tahsis etmeleri."

  trthaber

 3. #3
  Bi bıkmadınız insanlarla uğraşmakla, madem bu modifye işinin yapılmasını istemiyorsun o zaman neden modifiye parçalarını ülkeye sokuyorsun sonuçta bunlar yurt dışından türkiye'nin onayı ile geliyor ? Seneler önce bir polis stock subaru'ya egzoz takmış diye ceza yazmıştı halbuki araba fabrikasyon ayarında hiç bir ayar oynama yoktu. Bu biraz değil'de fazlasıyla abartı.

Facebook Yorumları

Konu Bilgileri

Şu An Görüntüleyenler

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

  Bu Konu için Etiketler