Nesli Tükenen Hayvanlar (Türkiye'de ve Dünya'da)

Nesli Tükenen Hayvanlar (Türkiye'de ve Dünya'da) Dünya'nın varoluşundan günümüze kadar birçok canlı türü tükenmiştir.Maalesef insanoğlu elindekinin kıymetini her zaman onu kaybettikten sonra anlıyor.Dünyanın doğal bir dengesi vardır ve bu doğal...

 1. Misafir - Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Misafir 08.04.2014
  #11
  böyle düşüncesizce insanlarıda biz avlayalım ki nesli tükensin bu arada saolun çok iyi oldu ödevim için çok guzel

 2. Misafir - Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Misafir 08.04.2014
  #12
  sahne
  Aaa yazık o hayvancıklara

 3. Misafir - Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Misafir 08.04.2014
  #13
  sıla
  [QUOTE=Misafir;5137]Aaa yazık o hayvancıklara

 4. Misafir - Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Misafir 09.04.2014
  #14
  kılıç dişli kaplan
  milodon, nam-ı değer kılıç dişli kaplan. Kuzey Amerika'da neredeyse 2 milyon yıl hüküm sürmüş, doğasına uygun, sağlam yapılı bir etçil avcı. Varoluş hikayesi 10 binlerde sona ermiş olsa da, hakkında konuşmaktan büyük keyif alıyoruz (bana kalırsa öğlen arası çay molasında harika bir sohbet konusudur).

  Günümüz aslanları ile kıyas mı yapmak istiyorsunuz? Afrika bunun için en iyi bölgelerden biri olacaktır ve 3 metre boyları, 200 kilogram ağırlıkları ile tükenmenin eşiğindeki o büyük ihtişam sahibi yırtıcılar sizi selamlayacaktır. 3 milyondan itibaren ise, 350 kilograma varabilen (bu en iri erkek aslandan %25 daha ağır olduğunu gösterir) Smilodon, selam vermeden önce düşünülmesi gereken bir diğer hayvan türüdür.

  Dönemini mamutlarla, antik bizonlarla, dev tembel hayvanlarla (tembel tanımı H. sapiens bakış açısı ile konmuş zırva bir tanımdır) ve diğer hayvan türleriyle paylaşıyordu.

  Smilodon'un mamut dahil, birçok diğer hayvan türünü alt etmeyi başardığını düşünüyoruz. Muhtemelen kısa suratlı dev ayı ile başedebilen, yegane yırtıcı idi. Darwinci doğal seçilim cimridir, veriyorsa ''çoğu zaman'' gerektiği ve adapte olabilmesi için vermiştir. Bunun belki de kas yapısına yansıyan en ihtişamlı örnekleri arasına, en azından H. sapiens sapiens bakış açısı ile, ilk beşe girer. Çok kalın ön ayaklarının üzerinde geniş bir göğüs yükselir. Göğüsün üzerinde yer alan çok gelişkin boyun kasları, çok etkili ısırabildiğine işaret eder. Arka ayakları, ön ayaklarına kıyasla görece daha kısadır. Derisi nasıldı? Bu sorunun cevabı için günümüz türlerine bakmak ve Smilodon'un yaşadığı iklimsel coğrafi izolasyonu temel almak yeterli olacaktır. Smilodon, büyük bir ihtimalle, leke tarzında göz alıcı desenlere sahipti. Bu durumda Borneo bulutlu leoparının kendisine bir göz atmanızda fayda var diye düşünüyorum. Kısa kuyruğuna bakarak iyi bir koşucu olmadığını söylebiliriz (hatırlayın, çitanın kuyruğunu adeta bir dümen gibi kullanışını). Bundan dolayı daha yavaş ve dolayısıyla daha iri hayvanları hedef alıyordu (başka bağlamda kayırılmış bir kısa kuyruk ve doğaya yansıyışı). Kuzey Amerika, Buzul Çağı süresince, iri diğer hayvan türleri ile doluydu. Darwinci doğal seçilimin bu bağlamdaki cömertliği, Smilodon'a kısa bir kuyruk ve güçlü kas yapısı olarak avantaj sağlamıştı. Büyük ön pençeleri ile, koşucudan çok güreşçiyi andırıyordu.
  Diğer yandan günümüz aslanları sürü avı yaparlar ama leoparlar yalnız avcıdır. Güreşçi Smilodon, büyük bir ihtimalle, sürü avı yapmış olmalıdır. Bu büyük bir ihtimaldir; çünkü, elimizde kalçası çıkmış, kalçasının etrafındaki kasları parçalanmış, enfeksiyona maruz kalmış bir Smilodon fosilimiz var. Aşıklı Höyük Neolitik yerleşiminde karşılaştığımız, kafatasına açılan deliğin etrafında süreci ve iyileşmeyi tanımlayan bir yapılanma söz konusu olduğu gibi, Smilodon'da belli bir iyileşme yapılanmasına sahip olmuştur (Aşıklı Höyük kadınını iyileştiren etmenlerden biri şüphesiz aldığı destek olmuştur). Yalnızlık ölüm getirirdi ama Smilodon sürüsünden yardım almış ve belli bir süre daha yaşamayı başarmıştır. Sosyal bir diğer hayvan türü ile karşı karşıyayız. Başka bir görüş, kurtlara benzer yaşamış olabileceklerini söylüyor; yani, tek eşliliğe sadıktı ve bu onu iyileşmeye götürdü.

  Smilodon'un günümüz aslanlarından ayrıldığı önemli bir konu vardır. Smilodon'un erkeği ve dişisi aynı ebatlara sahiptir.

 5. Misafir - Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Misafir 10.04.2014
  #15
  Teşekkürler

 6. Misafir - Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Misafir 15.04.2014
  #16
  ankara
  Neden herseye bir care vrda neslin tukenmsine yok anlayamiyorum

 7. kübra - Kullanıcı Resmi (Avatar)
  kübra 16.04.2014
  #17
  saolun işime yaradı fakat hayvanlar ölmemeli bunun için yürüyüş var

  yer=kızılay meydan

 8. #18
  kübra Nickli Üyeden Alıntı
  saolun işime yaradı fakat hayvanlar ölmemeli bunun için yürüyüş var yer=kızılay meydan
  Evet hayvanlar ölmemeli ve bunu her fırsatta dile getirmeliyiz fakat hayvan haklarını koruma bahanesiyle yasadışı eylem yapmama kaydiyle.
  Kızılay'dan kastınız Ankara Kızılay Meydanı ise,hatırlatmak isterimki bu meydan tüm yürüyüş ve gösterilere kapalıdır.Siyaset yapmak uğruna hayvanları istismar etmeyelim derim."Gezi Park'ında ağaçların istismar edildigi gibi"...

  "Ankara ilinde 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümleri uyarınca, toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılacak yerler önceden belirlenmiş ve ilan edilmiştir. Kızılay Meydanı belirlenmiş ve ilan edilmiş mahallerden olmadığı gibi ayrıca mezkûr Kanunun 22. maddesi Türkiye Büyük Millet Meclisine bir kilometre uzaklıktaki alanlar içerisinde toplantı yapılamaz hükmüne amirdir".

 9. Misafir - Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Misafir 19.04.2014
  #19
  asdfgerfd
  ama bunu adam bilerek vurmamış bi çoban hayvanlarını otlatırken üzerine gelmiş oda anlayamamış vurmuş bilse vurmaz!

 10. Misafir - Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Misafir 30.04.2014
  #20
  Hayvanların nesli tükeniyorsa insanlar neden vuruyorlar...

Facebook Yorumları