Sohbet Saat Kulesi'nin Emektarı - Feti Pamukoğlu

Ugur

Administrator
İzmir'in 160 yıllık Saat Kulesi'nin bakımı üç nesildir Pamukoğlu ailesine emanet. Ailenin son temsilcisi Feti Pamukoğlu, tarihi saatin hiç şaşmadan çalışmasını sağlıyor.

Feti Pamukoğlu Feti Pamukoğlu
İzmir'in simgesi tarihi Saat Kulesi, dedesinden miras mesleğini sürdüren antika saat ustası Feti Pamukoğlu'na emanet. Pamukoğlu, yaklaşık 160 yıllık Saat Kulesi'ni, 6 günde bir kurup, 3 ayda bir bakımını yaparak günümüzde varlığını sürdürmesini sağlıyor.

56 yaşındaki Feti Pamukoğlu, İzmir'de yaşayan, Türkiye'de sayıları çok az olan antika saat ustalarından biri. Ailesi 1936'dan bu yana üç kuşaktır saat tamiri yapıyor.

Pamukoğlu, Kemeraltı Çarşısı'nda adeta müzeye çevirdiği işyerinde zamana yolculuk yaptırıyor. En eskisi 1670'li yıllardan kalma, çeşitli ebat ve türdeki saatlerden çıkan kuş, tik tak, çan ve onlarca zil sesi, işyerinde çalan klasik müzikle birleşiyor.

Askerden döndükten sonra babasını izleyerek başladığı mesleğinde Pamukoğlu'nun en büyük tutkusu, İzmir'in simgesi, Konak Meydanı'ndaki tarihi Saat Kulesi. Yaklaşık 20 yıl önce, işyerinin hemen yakınındaki Saat Kulesi'nin randımanlı çalışması için kolları sıvayan Pamukoğlu, dedesi ve babasının aksine gerekli olması halinde değil her gün doğru zamanı göstermesi amacıyla izinlerini aldı, bakımını da üstlendi.

Doyurmamız gerekiyor

Bir insanın güçlükle sığdığı kulenin mekanik dairesine, 66 basamağı çıktıktan sonra ulaşan Pamukoğlu, 6 günde bir saati kuruyor, 3 ayda bir de bakımını üstleniyor. Pamukoğlu, "Zaten o bana söylüyor, benim bakıma ihtiyacım var diyor. Nasıl söylüyor. Araba da ses değişir. Bunda da tik tak sesi değişir. Saatin ayarı hafif hafif geri kalmaya başlar, randımanlı çalmaz. Dilinden anladığın sürece onunla sık sık konuşursun. Altı günde bir tabiri caizse doyurmamız gerekiyor ki o da zamanını, enerjisini belli etsin. Çalışmadığı, arızalı olduğu her gün için 100 lira cezai müeyyidem var. Bugüne kadar ödemedik" diye konuştu.

Gözüm müsaade ettiği sürece

Pamukoğlu, İzmir'in yanısıra, yuvası olarak gördüğü Türkiye'deki 13 Saat Kulesi'nin daha bakımını üstleniyor. Her farklı şehirde, simge olan bir yerin anahtarının kendisinde olmasının farklı bir his olduğunun altını çizen Pamukoğlu, bu işten kopamayacağını şöyle ifade etti:

"Allah sağlık verdiği, gözüm müsaade ettiği sürece ben bu işten kopamam. Ömrümün sonuna kadar gidip gelmeyi düşünüyorum."

Kaynak: aljazeera.com.tr

Bunlar da ilginizi çekebilir...
İzmit Saat Kulesi
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Ansiklopedi
  • 0    910
Yılda bir kez açıp 4 saat yaşayan çiçek
  • Kaptan43
  • Kaptan43,
  • Bitkiler
  • 0    1K