Ansiklopedi Erasmus Nedir?

Desiderius Erasmus Desiderius Erasmus
Erasmus öğrenci değişim programı veya Erasmus Projesi (EuRopean Community Action Scheme for the Mobility of University Students: Üniversite Öğrencilerinin Hareketliliği için Avrupa Topluluğu Eylem Programı), Türkiye'de Avrupa Birliği Bakanlığı'na bağlı Ulusal Ajans tarafından koordine ve finanse edilen, yükseköğretim kurumlarının işbirliğini ve öğrenci ve akademisyenlerin kısa süreli olarak bu işbirliği çerçevesinde farklı ülke ve üniversitelerde deneyim kazanmasını teşvik eden Avrupa Birliği projesidir.

Erasmus programı, yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile işbirliği yapmalarını teşvik etmeye yönelik bir Avrupa Birliği programıdır.
Yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile ortak projeler üretip hayata geçirmeleri; kısa süreli öğrenci ve personel değişimi yapabilmeleri için karşılıksız mali destek sağlamaktadır.

Bunun yanı sıra yükseköğretim sistemini iş dünyasının gereksinimlerine uygun olarak geliştirmek ve üniversite mezunlarının iş dünyasında istihdam edilebilirliğini arttırmak amacıyla yükseköğretim kurumları ile çalışma çevreleri arasındaki ilişkilerin ve işbirliğinin arttırılmasını da teşvik etmektedir.

Programın amacı Avrupa'da yüksek öğretimin kalitesini artırmak ve Avrupa boyutunu güçlendirmektir.

1987 yılından 2011 yılına dek Türkiye'deki 1,5 milyon yükseköğretim öğrencisi, "Erasmus öğrencisi" olarak Avrupa ülkelerinde öğrenim görmüştür.

Programın ismi Hollandalı hümanist ve teolog Desiderius Erasmus'tan (1465-1536) gelir. Erasmus, farklı kültürleri zenginleştirmek ve hümanizmini geliştirmek amacıyla Avrupa çapında uzun yıllar boyunca seyahat etmiştir.

Kaynak: wikipedia, erasmus.mu.edu.tr

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Cushing Sendromu Nedir?
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Sağlık
  • 0    58
Heimlich Manevrası Nedir? Nasıl Yapılır?
  • Ugur
  • Ugur,
  • Ansiklopedi
  • 0    9K
Yakuza Nedir?
  • Ugur
  • Ugur,
  • Ansiklopedi
  • 2    87
Artık Yıl Nedir?
  • Ugur
  • Ugur,