Biyografi Hekimoğlu (??- 26 Nisan 1913)

Hekimoğlu (Doğum tarihi bilinmiyor - Ölümü: 26 Nisan 1913, Fatsa, Ordu) asıl adı Hekimoğlu İbrahim olup Fatsa'nın Yassıtaş köyündendir. Uzun yıllar Fatsa, Ordu, Tokat, Niksar, Samsun dağlarında hüküm süren, halk arasında mertliği, yiğitliği ve yardımseverliğiyle şöhret yapan ve adına türkü yakılan halk kahramanlarından biridir. Osmanlı Devlet Arşivinde Ayhan Yüksel'in araştırmalarına göre, 1900'lerin ilk yıllarında Fatsa'da değirmencilik yaparken haksız bir suçlamayla karşılaşıp Gürcü bir beyin yeğeni tarafından vurulmak üzereyken atik davranarak beyin yeğenini vurmuş ve ardından dağa çıkmıştır. Daha sonra Gürcü Bey'i kan davası güderek Hekimoğlu'nun köyünde zulüm yapmış ve ardından 3 kişi daha dağa çıkarak Hekimoğlu'na katılmıştır. Hekimoğlu zalimin zulmünu yanına bırakmamış, aynalı martinisiyle, attığını vurmasıyla namı yürümüş ve olay Türk-Gürcü çatışmasına dönmüştür.

15 Aralık 1908'de Fatsa müderrisinin Dahiliye Nezareti'ne çektiği telgrafnamede durum ayrıntılarıyla anlatılmış ve Hekimoğlu'nun dağdan indirilmesi için destek ve takip istenmiştir. Ama gerek Hekimoğlu'nun becerisi gerekse Türk köylerinden destek görerek saklanmasıyla uzun süre Hekimoğlu dağdan indirilememiş ve Gürcü Bey'e karşı faaliyetlerini arttırmıştır. Birkaç sene sonra Osmanlı Devleti'nden affını talep etmişse de Şura-yı Devlet kararıyla af talebi kabul olunmamış ve 26 Nisan 1913 günü doğduğu köyde sekiz saat süren bir çarpışma sonrası öldürülmüştür. Hekimoğlu Türküsü ise ölümünden sonra adına yakılmıştır.

hekimoglu.jpg hekimoglu.jpg

Hekimoğlu ve yoldaşı Alan Osman'ın öldürüldüğü gün çekilen fotoğraf. Sağda görülen fötr şapkalı ABD'li gazetecinin (Bazı kaynaklara göre Rum) makinesiyle çekilmiştir.

Hekimoğlu Türküsü​

Hekimoğlu dediğin bir küçük uşak
Bir o yandan bir bu yana sırmalı fişek

Hekimoğlu dediğin bir cahil uşak
Elinde martini belinde fişek

Hekimoğlu’nun anası okarlı karı
Eridi kalmadı dağların karı

Hekimoğlu derler benim aslıma
Aynalı martin yaptırdım kendi nefsime

Bohçaarmut dibinde kaymak yedin mi
Hulûsi’yi vuran Hekimoğlu odur dedin mi

Bohçaarmut dağını duman bürüdü
Hulûsi Ağa’nın kanları çayıra yürüdü

Fatsa’nın yoluna ordu da kuruldu
Hekimoğlu İbrahim o da vuruldu

Gelme Hulûsi gelme vururum seni
Al kanlar içinde koyarım seni

Hekimoğlu İbrahim taştan bakıyor
Elindeki martini canlar yakıyor

Evlerinin önü arpa sergisi
Hekimoğlu İbrahim ayva sarısı

Konaklar yaptırdım mermer direkli
Hekimoğlu İbrahim aslan yürekli

Aynalı martinimiz Gürcü seçmesin
Muhacir milleti burdan geçmesin

Alçaktan götürün benim isalımı
Görmeyenler görsün de benim halımı

Aman da Hekimoğlu alınan oldu
Hekimoğlu’nu vuranlar da Allah’tan buldu

Son düzenleme:
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Hekimoğlu Derler Benim Aslıma Türküsünün Söz ve Notaları
  • Celik
  • Celik,
  • Türküler - Söz ve Notalar
  • 1    21K
Çernobil Faciası - 26 Nisan 1986
  • Ugur
  • Ugur,
  • Ansiklopedi
  • 1    2K
Şeyh Said İsyanı (Şubat - Nisan 1925)
  • Ugur
  • Ugur,
  • Tarih
  • 0    1K
İkinci İnönü Muharebesi (23 Mart-1 Nisan 1921)
  • Ugur
  • Ugur,
  • Tarih
  • 0    2K
30 Nisan - Tarihte Bugün
  • Tarihci
  • Tarihci,
  • Tarihte Bugün
  • 0    4K
Geri