İngiltere merkezli bilim kuruluşu Royal Society'nin çalışmasına göre iklim değişikliği ve artan nüfus, olağanüstü hava olaylarının yarattığı riski büyük oranda arttıracak. Kuruluşun hazırladığı senaryo 2090 yılına dikkat çekiyor.

BBC'nin haberine göre kuruluş, iklim değişikliğine yol açan sera gazlarındaki artış sürerse, sıcak hava dalgalarının giderek yaşlanan dünya nüfusu üzerindeki olumsuz etkilerinin 2090 itibariyle 10 kat artacağını söyledi.

Ayrıca sel felaketleri riski dört kattan fazla, kuraklık riskiyse üç kat yükselecek.

Çalışmanın başyazarı Profesör Georgina Mace, "Bir sorunla karşılaşmak üzereyiz demiyorum, sorun zaten burada. İklim değişikliği ve nüfus artışı sebebiyle sürekli değişmekte olan bir dünyada yaşadığımız gerçeğini kabul edip, bununla baş edebilmek için daha planlı hareket etmeliyiz' diyor.

Raporda, hükümetlerin kıyı kentlerinde yaşanan büyük nüfus artışları ve deniz seviyelerinin yükselmesiyle oluşabilecek olağanüstü olayların ciddiyetinin farkında olmadıkları belirtildi.

Prof Mace "Yanlış yerlerde yaşayan insanların sayısı gittikçe artıyor, dolayısıyla felaketlerin daha çok insanı etkilemesi olasılığı yükseldi. En az iklim değişikliği kadar artan nüfus oranı da tehlikeyi büyütüyor. İklim değişikliğinin etkilerini güçlendirirken, kendimizi daha zayıf hale düşürüyoruz" dedi.

Mace ayrıca "En kötü ve beklenmedik olaylardan kaçınmak artık imkansız. Ama sürekli değişen dünyaya karşı hazırlıklı olmak imkânsız değil. Acilen gerekenleri yapmamız gerekiyor" diye konuştu.

Çalışmada toplumun tüm kesimlerine hazırlıklı olma çağrısı yapılıyor.

Çalışmada ulusal ve uluslararası düzeyde stratejik planlamalar yapılması, yerel düzeyde de sel ve sıcak hava dalgalarıyla mücadeleye hazırlıklı olunması tavsiye ediliyor.

Raporda sözü edilen senaryoda, dünyadaki gaz salımının bugünkü seviyelerinde sürmesi halinde bu şekilde devam ederse, ortalama sıcaklığın 2090 itibariyle 2,6 ila 4,8 derece artacağı öngörülüyor.
Ayrıca dünya nüfusunun da 9 milyar olacağı tahmin ediliyor.
Raporda iklim değişikliğinin etkilerini nüfus artışı eğilimleriyle birlikte hesaplayan daha önceki çalışmalar temel alınıyor.