Yılbaşı İçin Çam Ağacı Kesenlere Hapis Cezası

Kırklareli Orman İşletme Müdürü Nüfer Yavuz, yaptığı açıklamada, yılbaşı için ağaç kesenlere yönelik tüm tedbirleri aldıklarını söyledi. Kırklareli'nin yüzde 40'ının orman olduğunu, yılbaşı öncesi 8 ekibin 24 saat ormanları koruyacağını ifade eden...

 1. #1
  Yılbaşı İçin Çam Ağacı Kesenlere Hapis Cezası
  Kırklareli Orman İşletme Müdürü Nüfer Yavuz, yaptığı açıklamada, yılbaşı için ağaç kesenlere yönelik tüm tedbirleri aldıklarını söyledi. Kırklareli'nin yüzde 40'ının orman olduğunu, yılbaşı öncesi 8 ekibin 24 saat ormanları koruyacağını ifade eden Yavuz, şöyle konuştu.

  "Kentte yaklaşık 27 bin 375 dönüm çam ormanı var. Yılbaşı için ağaç kesmek yerine orman işletme şefliklerince dağıtılan fidanları toprakla buluşturmak daha iyi olur. Gelecek kuşaklara yeşil bir dünya bırakmak için ağaçlara zarar verilmemesi lazım. Yeni yıl öncesi süslemek amacıyla ağaç kesen vatandaşlarımız yılbaşını cezaevinde geçirebilir. Kırklareli'nde uzun yıllardır böyle bir şey söz konusu değil. Yeni yıl için çam ağacı kesmek isteyenleri 6 aydan 10 yıla karda hapis cezası bekliyor. Fidanın yaşına göre de tazminat cezası verilecek."

  Ücretsiz fidan dağıtılacak

  Yavuz, her yıl olduğu gibi bu yılda yılbaşı öncesi vatandaşlara ücretsiz çam fidanı dağıtılacağını belirtti.

  Vatandaşların dağıtılacak fidanları, yılbaşı gecesi süsledikten sonra toprakla buluşturabileceğini dile getiren Yavuz, şunları kaydetti:

  "Yılbaşı öncesi Vilayet Meydanı'nda yaklaşık 5 bin ücretsiz çam fidanı dağıtacağız. Vatandaşlarımız da dağıtılan bu fidanları toprakla buluşturacak. Kırklarelili vatandaşlarımız ormanlarına sahip çıkma konusunda son derece duyarlı. Vatandaşlarımız şüphelendikleri durumlarda 177 ücretsiz ihbar hattını arayarak bilgi verebilirler."

  Kaynak: trthaber

 2. #2
  Bende bizim sitenin çamlarından korkuyorum süperler,,,gerçi kameralar var ama ya çalarlarsa

  Bu ne yaaaa müslümanlara ben yakıştırmıyorum,çamı al süsle sonrada eğlen saçma sapan işler birde hediye geliyormuş noel dededen olduuuuuuuuuuu
  Yılbaşı İçin Çam Ağacı Kesenlere Hapis Cezası

 3. #3
  Gezi parkında , başka yerlerde birkaç tane ağaç yer değişecek diye memleketi yakıp yıkanlar acaba binlerce fidanın sökülmesine ne diyecekler. Hiç birşey demeyecekler. Ağaçlar onların umrunda bile değil. Yılbaşında çam süsleyip , hindi pişirip, noel kutlayıp noel baba elbiseleri yada ona benzer bişeyler giyip yılbaşı kutlayanlar heralde sabah kalktıklarında ilk işleri kiliseye gitmek olur. Mülüman olupta bunları yapan , ya da batının medeni özelliği diye onlara özenip islamda olmayan bu saçmalıkları ve aptallıkları hayatına katıp onu yaşayan birilerine de kilise yakışır. isa onları kutsasın

 4. #4
  ormanlarımız geleceğimiz
  Ağaçlarımız kesilmesin tabiata zarar verilmesin doğamızı koruyalım, doğanın dengesiyle oynamayalım.

  Gözümüzü kırpmadan hoyratça baltaladığımız körpe kuzularımızın geleceğimiz olduğu aklımıza geldiğinde ise, payımıza düşen “sorumsuz bir gençlik" ve “ormansız bir vatan" olmuştu.
  Gelişen sanayi sonucu ortaya çıkan zehirli gazlar (CO2 gibi), hem canlılara hem de ozon tabakasına önemli ölçüde zarar veriyor. Ormanlar ise bu salınan zehirli gazları absorbe ederek, karbonu kendi ihtiyaçları için tutarken, oksijeni de bizim kullanmamız için dışarıya atar. Böylece ormanlar, kirli karbondioksiti alıp, temiz oksijen vererek canlılar için bir akciğer vazifesi görür.
  Yapılan araştırmalarda, 1600 m2 yaprak yüzeyine sahip bir ağacın (kayın), on kişinin yıllık oksijen ihtiyacını karşıladığı belirlenmiştir.
  Bilim adamlarınca, 1 ton fırın kurusu odun hammaddesi içinde yarım ton karbon bulunduğu ve bu miktarın 4 ton Karbondioksite eşdeğer olduğu hesaplanmıştır.
  Bir hektarlık ormanın yılda ortalama olarak 50 ton toz tutabildiği tespit edilmiştir.
  Ormanların oksijen üretimi olarak yaptıkları katkı ise, odun olarak kullanılmaları durumundaki katkılarından yaklaşık 2,5 kat daha fazladır.
  Yine küresel iklim değişikliğinin ana itici gücü, karbondioksittir. İşte ağaçlar ve yağmur ormanları, bu noktada devreye girerek, karbondioksiti tutmak suretiyle küresel ısınmayı bir noktaya kadar frenler.

  Türkiye
  'de net orman kaybının 164 bin 222 hektar olduğu tespit edildi.
  Küresel Orman Takip ve Uyarı Sistemi verilerine göre Türkiye, son 12 yılda 164 bin 222 hektar ormanını kaybetti. Bu alan Kayseri büyüklüğünde bir alan. En çok orman kaybının olduğu iller Antalya ve İstanbul oldu.
  Bu tarihler arasında Türkiye çapında 342 bin 571 hektar orman kaybı olduğu, yine aynı sürede 178 bin 349 hektarlık alanın ormanlaştırıldığı belirtildi. Sonuçta 164 bin 222 hektarlık orman kaybı yaşandı.
  Türkiye'de yaygın ağaçlandırma çalışmalarına rağmen kontrolsüz şehirleşme, turizm, otoyol, maden ve diğer yapılaşma projeleri yüzünden 2000 yılından bu yana gerçekleşen en çok orman kaybının Antalya ve İstanbul'da olduğunu, bu iki ili Adana, Mersin, Muğla ve Yozgat'ın izlediğini kaydetti.


  Gelişen Türkiye İstanbula bakalım beylükdüzü zekeriyeköy kurtköy gibi daha çok yerleşimler...
  Gezi parkı sanırım çerez bu durumda
  ama illede kesecek birşey aranıyorsak sağ sol bir bakılsın ayakta dolaşan çok odun var kesin gitsin

 5. #5
  Herkez çok iyi biliyor ki gezi parkında amaç ağaçlar değildi.

  Yıllardır yılbaşı için çam ağaçları kesiliyor ama kimsenin gıkı çıkmıyor.

 6. #6
  ama illede kesecek birşey aranıyorsak sağ sol bir bakılsın ayakta dolaşan çok odun var kesin gitsin
  Gezi parkında taşınacak bir kaç ağaç için ortalığı kasıp kavuranlar , hatta o savundukları ağaçları kırarak yakan odunlar ve onları destekleyenlerden ala odun mu var ? Bence de yürüyen odunlar kesilmeye daha müsait. ;)

 7. #7
  afiyet olsun çay çaydır şeker şekerdir yeterki malzeme olsun biz çayimizi yudumluyalım.

Facebook Yorumları

Konu Bilgileri

Şu An Görüntüleyenler

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

  Bu Konu için Etiketler