Tourette Sendromu

Tourette sendromu, aynı şekilde tekrar tekrar meydana gelen istemsiz, hızlı, ani hareketler veya sesler içeren tiklerle karakterize edilen nörolojik veya “nörokimyasal" kalıtsal bir rahatsızlıktır. İnsanların içinden geleni istemsiz olarak dışarı ...

 1. #1
  Tourette Sendromu
  Tourette sendromu, aynı şekilde tekrar tekrar meydana gelen istemsiz, hızlı, ani hareketler veya sesler içeren tiklerle karakterize edilen nörolojik veya “nörokimyasal" kalıtsal bir rahatsızlıktır. İnsanların içinden geleni istemsiz olarak dışarı vurmasıdır. Tourette sendromu organik beyin hastalığıdır. Muhtemelen dünyada tamamen aynı Tourette semptomu bulunan iki insan yoktur.

  Tourette sendromu önceleri genellikle müstehcen veya küfürlü sözlerin uygun olmayan ortamlarda söylenmesi ile karakterize edilen oldukça nadir ve garip bir sendrom olarak düşünülmüştür. Ancak bu belirtiler Tourette sendomuna sahip küçük bir azınlıkta görülmektedir. Tourette sendromu günümüzde nadir bir sendrom olarak düşünülmemekle beraber çoğu durumda hafif tabir edilebilecek tikler görüldüğünden doğru tanı yapılamamaktadır. Görülme sıklığı 10.000'de 4-5'tir. Çok rastlanan tikler arasında göz kırpma, öksürme, boğaz temizleme, burun çekme, hayvan sesleri cikarma vb gibi motor ve vokal tikler vardir. Tourette sendromlu kişiler normal bir zekaya ve yaşam süresine sahiptirler. Çoğu çocukta tiklerin şiddeti ergenlikten sonra azalmaktadır ve yetişkinlikte şiddetli görüldüğü durumlar oldukça nadirdir.

  Tourette sendromu hastalarının çoğunda aynı zamanda davranışlarında dikkat çekici durumlar görülmektedir. En sık rastlanan semptomlar ise, çocukluk çağındaki hiper akitivite, aşırı dikkatlilik ve empülsiyon kontrolünde bir arızanin olmasıdır. Ayrıca zorunlu davranışlar ve düşünceler, korku, depresyon veya otomatik saldırganlık olabilir.

  Bazi Tourette sıkıntısı çekenler iradesiz olarak küfürler veya ahlaksız kelimeler söylemek zorunda kalmaktadırlar. Bu semptom Coprolalia olarak adlandırılmaktadır.

  Tourette sendromu hastaları tiklerini geçici olarak az veya çok kısa bir süre için irade ile
  bastırabilirler. Fakat bu, çoğunluk tarafından yorucu ve rahatsız edici olarak hissedilmektedir. Bunun yanısıra bundan sonra çoğunlukla daha da şiddetli tiklerin oluştuğu safha başlamaktadir.

  Tourette sendromu tedavi edilebiliyor mu?


  Hayır. Bugüne kadar tedavi sağlayan bir terapi bilinmemektedir.

  Terapi imkanları var mıdır?


  Evet. Tikleri ve Tourette sendromunun diğer mümkün semptomlarını tedavi etmek için değisik ilaçlar mevcuttur. Fakat bu ilaçların yan etkileri de olduğundan dolayı, bir terapi sürekli endividüel ve tedavi eden bir doktor ile gerçekleşmelidir.

  Yazar Samuel Johnson'un ve Amerikalı basketbol oyuncusu Mahmoud Abdul Rauf'un Tourette sıkıntısı çekenlerden birileri oldukları kesindir. Tarihi belgelere dayanarak, Chlaudius, Napolyon, Moliere, Peter der Grosse ve Mozart'ta da Tourette semptomlarının olduğu tartışılmaktadır.  Kaynak: wikipedia, tourette-syndrom.de

 2. #2
  Kendini konturol edememek ne kadar da kötü bir durum sergiler... Sinirlenince atak geçirmek gibi....
  Tourette Sendromu

Facebook Yorumları

Konu Bilgileri

Şu An Görüntüleyenler

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

  Bu Konu için Etiketler