Müftülügün Cuma Hutbesiİstanbul Müftülüğü hutbeyi internet sitesinden kaldırarak, yeni bir hutbe yayımladı.

İstanbul Müftülüğü’nün kentteki tüm camilerde okutulmak üzere hazırladığı Cuma Hutbesi’nde iş cinayetlerini önlemek için alınacak tedbirlerde ölçülü olunması gerektiği savunuldu. Müftülük bu hutbeyi daha sonra internet sitesinden kaldırarak, yeni bir hutbe yayımladı.

Hutbede, “Bu husustaki aşırılık Yüce Allah’a güveni sarsan bir davranış haline dönüşür" ifadelerine yer veriliyor.
Müftülüğün internet sitesinde yer alan, 'Hayat, tedbir ve takdir’ başlıklı hutbede, iş kazalarında insan unsurunun etkin olduğu, tedbirsizliğin acı sonuçlarının yürekleri yaktığı belirtilirken, “Tedbirler alınarak yapılan işlerde sorunların ortadan kalkacağı veya en aza ineceği kuşkusuzdur" deniliyor.

Hemen ardından ise 'bela ve musibet’ olarak tanımlanan iş cinayetlerinin temelinde sorumsuz davranışlar ve yanlış kader anlayışı olduğu ifade edilse de tedbirde aşırılığın 'Allah’a güveni sarsan bir davranış’ haline dönüşeceği gerekçesiyle ölçülü olunması isteniyor.
Müftülügün Cuma Hutbesi

MÜFTÜLÜK'TEN GERİ ADIM: HUTBEYİ KALDIRDILAR

Müftülüğün internet sitesi üzerinden yayınlanan hutbe, medyada haber olması üzerine büyük yankı uyandırdı. Müftülüğün gelen tepkilerin ardından, hutbenin yer aldığı PDF dosyasını internet sitesinden kaldırdığı görüldü. ( http://www.istanbulmuftulugu.gov.tr/...-ve-takdir.pdf)

Müftülük yeni bir hutbe yayınladı. ( http://www.istanbulmuftulugu.gov.tr/...rmaye-omur.pdf)
Müftülügün Cuma HutbesiMüftülügün Cuma Hutbesi