Baykal Gölü

Baykal Gölü, dünyanın en derin gölü olarak anılmaktadır. Sibirya'nın güneyinde, Irkutsk Oblast ve Buryatya arasında yer alır. İrkutsk şehrinin yakınında bulunan göl, "Sibirya'nın Mavi Gözü" diye adlandırılır. Yüzölçümü yaklaşık adalar hariç...

 1. #1
  Baykal Gölü
  Baykal Gölü, dünyanın en derin gölü olarak anılmaktadır. Sibirya'nın güneyinde, Irkutsk Oblast ve Buryatya arasında yer alır. İrkutsk şehrinin yakınında bulunan göl, "Sibirya'nın Mavi Gözü" diye adlandırılır.

  Yüzölçümü yaklaşık adalar hariç 31.722 km²'dir. (22 ada vardır.) Uzunluğu 636 km., en geniş yeri 79.5 km (Onguren ve Ust-Barguzin köyleri arasında), En derin noktası 1637 metredir Gölün tabanı deniz seviyesinin yaklaşık 1285 m. altındadır. Gölün dibindeki tortul kayaçların yaklaşık 7 km. kalınlığında olduğu tahmin edilmektedir. Bu da gölün yeryüzündeki en derin yarıklardan biri olduğunu göstermektedir.

  25-30 milyon yıl tahmin edilen yaşıyla jeolojik olarak en eski göllerden biri olarak kabul edilmektedir. Tarihte kullanılan adları, Lamu (deniz), Beihai (kuzey denizi), Tengis (deniz), Baigal (baygal - muren - baykal nehri), Baikal (Rus yayılmasından sonra).

  Dünyada sadece Ladoga Gölü ve Baykal'da tatlı su fokları yaşamaktadır. Dünyadaki içme suyunun yaklaşık %20'si buradadır.

  Rusya, gölün araştırılması için göle özel denizaltı yapmıştır. Derinliği 1,5 km dir. Gölde sadece buraya özel endemik balık türleri yaşamaktadır. Göl, kendine özgü bir ekosistem oluşturmuştur.

  Baykal Gölü

  Baykal Gölü

  Baykal Gölü

  Baykal Gölü

  Haritayı yakınlaştırmak için sol çift,uzaklaştırmak için sağ çift tıklayın...

 2. #2
  Offffff bu nasıl göl buz göl bakınca üşüdüm,,,,

  Başlığa bakınca deniz baykalın gölü sandımdı
  Baykal Gölü

 3. #3
  buzun altında mavi buzlarla sanki başka gezegen gibi. görüntüsü bile üşütüyor.

 4. #4
  Gercektende güzel bir görünüm yaratmis kar altindan. Büyük adamin büyük gölü olurmus.


  Gönül öyle yol geçen hanı değildir, DERGAHTIR..Öyle paldır küldür girilip çıkılmaz..GÜNAHTIR..!
  ______MEVLANA_______


Facebook Yorumları

Konu Bilgileri

Şu An Görüntüleyenler

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

  Bu Konu için Etiketler