Osmanlı revaklarını yıkan Suudiler, Kabe’nin etrafına 'haç’ benzeri semboller yaptırdı. Tepki üzerine sembolün 'haç’ı andırdığını kabul eden Suudi yönetimi, motifleri söktürmek zorunda kaldı. Tartışmalı motiflerin yerine 'Allah’ (cc) lafzı nakşedildi. O 'hata'dan dönüldü

Sahabe Efendilerimizin kabirleri ve Osmanlı eserleri başta olmak üzere birçok konuda tartışmalı yıkım faaliyetleri gerçekleştiren Suudi yönetiminin Mescid-i Haram’ın etrafına yaptırdığı yeni donatılarda 'haç’ sembolü kullanıldığı yönünde patlak veren tartışma Türkiye’ye de uzandı. Sosyal medyada yayınlanan görseller üzerinden yoğun bir tartışma başlamış durumda.

O 'HAǒ SÖKÜLDÜSuudi yetkililer tartışmaların başladığı dönemde bir açıdan bakıldığında 'haç’ olarak görülen desenin 'dekoratif bitki desenleri’ olduğunu belirterek kendilerini savunmuşlardı. Ancak daha sonra din âlimlerinden de alınan görüşler doğrultusunda bu desenler söküldü.

'ALLAH’ LAFZI NAKŞEDiLDiSuudi yönetiminin Müslümanların yoğun tepkileri üzerine söz konusu 'hata’dan dönerek 'haç’ olarak yorumlanan desenleri söktürmesinin ardından, yerine 'Allah’ (cc) lafzı celilesi nakşedildi.

Kaynak: haber7