Peygamberimizi Rüyada Görmek için

yeekici35

topragizbiz.com
EFENDİMİZİ RÜYADA GÖRMEK İÇİN
Efendimiz (s.a.v.)’i rüyada görmeye vesileolan mübarek salavat-ı şerifelerin biri de aşağıdaki salavattır:Allahümme salli ala seyyidinamuhammedin abdike ve rasuliken nebiyyil ümmiyi ve ala alihi ve sahbihi vesellim küllema zekerakez zakirune ve ğafele an zikrihil ğafilune adede ma ehata bihi ılmüllahi ve cerabihi kalemüllahi ve nefeze bihi hukmüllahi ve vesiahu ılmüllahi adede külli şey’in ve ad’afe külli şey’in ve mil’e külli şey’in adede halkıllahi ve zinete arşillahi ve rıda nefsillahi ve midade kelimatillahiadede ma kane vema yekunü ve ma hüve kainün fi ılmillahi salaten testağrikul adde ve tühıytu bil haddi salatendaimeten bi devami mülkillahi bakıyeten bi bekaillah*Manası:Allah’ım! Kulun, ümmibir peygamber ve Rasulün olan Efendimiz Muhammed(s.a.v.)’e onun aline veashabına, Seni zikredenler zikrettikleri ve Senden gafil olanlar gafiloldukları sürece ve Senin ilmin çerçevesi içine girenler, kaleminin yazdıkları,hükmünün cereyan ettiği, ilminin ulaştığı şeyler ve hemen her şey adedince, her şeyin katları ve dolusunca, Senin mahlukatınadedince, Arş’ının ölçüsünce, kendihoşnutluğun, söz ve kelamın miktarınca, olmuş olacak ve senin ilminde mevcut olan şeyler adedince, hadde hesaba sığmayacak bir şekilde ve Senin mülkün durdukça ve bekasıfatının devamınca salat ve selam eyle.
Euzu billahimineşşeytanirraciyn(5)Bismillahirrahmanirrahiym(5)Allahümme bi hakkımuhammedin erini veche muhammedin halen ve mala*Manası:Kovulmuşşeytanın şerrinden Allah’a sığınırım.Rahman ve Rahiym olan Allah’ın adıylaAllah’ım! Muhammed(s.a.v.)’in cemalini, hal veheyetini bütün teferruatıyla yine Muhammed(s.a.v.) hurmetine bana göster.İmam-ı Şa’rani diyor ki:Rasulüllah (s.a.v.)’i rüyada gördüm.Bana: “Yatacağınzaman bunları okursan beni mutlaka rüyanda görürsün” buyurdular.

ALLAH RESULÜ(S.A.V.)’İ RÜYADA GÖRMEK İÇİN

Salavat-ı şerife kitapları çoktur. Bunların en meşhur olanı “Delail-i Şerif”tir. Daha bunun gibi ufak risaleler ve büyük kitaplar çoktur. “Delail-i Hayrat” eskiden Kuran-ı Kerim’den sonra her müslümanın evinde bulunurdu. Bunun gibi meşhur bir kitap yoktu. Bu kitabın sahibi Cezayir ahalisinden Seyyid Süleyman Cezuli hazretleri’dir. Bu zat Cenabı Peygamber (s.a.v.)’in evlatlarından bir alimdir. Bu kitabı te’lif etmesinin sebebi şudur: Gece olunca hanımı kaybolurdu. Bunun üzerine hanımına dedi ki:
“Sen her gece kaybolup nereye gidiyorsun?” Hanımı:
“Ben her gece Medine-i Münevvere’yeCenabı Peygamber’i ziyaret etmeye gidiyorum” dedi.Kocası:
“Bu dereceyi ne ile kazandın?” diye sordu.
“Bir salavat-ı şerife vardır. Ona devam etmem sayesinde bu dereceye nail oldum” dedi.Kocası:
“O salavat-ı şerifeyi bana öğret” dedi. Hanımı:
“Bunu sana öğretmeye izin yoktur” deyince Süleyman Cezuli Hazretleri gayrete geldi, kitaplardaki ve dünyanın her tarafında okunansalavat-ı şerifeleri toplayıp“Delail-i Şerif” isimli eserineyazdı. Sonra bu kitabı hanımının önünde okumaya başladı. Aşağıdaki salavat-ı şerifeyi okumaya başlayınca hanımı kendini tutamayarak gülümsedi:
Allahümme salli ala ruhı seyyidina muhammedin fil ervah*
Allahümme salli ala cesedi seyyidina muhammedin filecsad*
Allahümme salli ala kabri seyyidina muhammedin fil kubur*
Allahümme eblığ ruha seyyidina muhammedin minni tehıyyeten vesalaten ve selama

Manası:
Allah’ım! Ruhlar içerisinde Efendimiz Muhammed’in ruhuna salat eyle! Allah’ım! Vücutlar içerisinde Efendimiz Muhammed(s.a.v.)’in cesedine salat eyle! Allah’ım! Kabirler içerisinde Efendimiz Muhammed(s.a.v.)’in kabrine salat eyle. Allah’ım! Efendimiz Muhammed(s.a.v.)’in ruhuna benden selam, salat ve esenlikler ulaştır.

Bunun üzerine hanımının bu salavat-ı şerife ile o yüce makama ulaştığını anladı.Cenabı Peygamber (s.a.v.)’i rüyada gösterenderslerden en önemlisi bu salavat-ı şerifedir.Cezayir’den Tunus’a oradan Trablusgarb’a oradan Bingazi’ye, oradan Mısır’a ve oradan Arabistan’a geçeceksin. İşte o kadın bu kadar uzak mesafeyi bu salavat-ı şerifenin ruhaniyyeti ile bir adımda kat ediyordu.

Bir hikaye anlatılır.
bir kişi büyük bir alimin yanına gitmiş. demiş ki,
- efendimizi rüyamda görmek için ne yapmalıyım?
Veli olan da demiş ki,
- Bol bol tuzlu balık ye....

adam heyecanla eve gider ve yatana kadar tuzlu baıkları yutar gibi yer ve uyur. sonrada sabaha kadar kendini su kenarlarında , denizlerde ,sebillerin yanında görür. Peygamber efendimizi haliyle göremez.

sabah ilk iş alimin yanına gider ve durumu anlatır.

Alimin cevabı ise:
- Kalbinde ne varsa onu görürsün. Onun sevgisi yüreğindeyse, onu görmeyi yürekten istiyorsan o sana kendisi gelir.

duaların gücüne elbette inanıyoruz elhamdülillah. ama duaların etkili olması için efendimizin yolundan gitmeli ve herşeyden çok sevmeliyiz.

emeğine sağlık. çok güzel ve önemli bir konu. teşekkürler.

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Peygamberimizi Ağlatan Olay
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Dini Konular
  • 0    479
Çocuklar için - Peygamberimizi neden seviyoruz?
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Dini Konular
  • 0    3K
Yeşil Sahalarda Görmek İstediğimiz Hareketler
  • Ugur
  • Ugur,
  • İlginçler
  • 2    4K
Türkiye Piyasası ızdırap çekiyor kimse görmek istemiyor.
  • Kaptan43
  • Kaptan43,
  • Güncel
  • 1    4K
Geri