Sohbet Eskiden Kullandığımız Araç ve Gereçler

Celik

Emekli Admin
40-50 yas üzerindekilerin hatirlayacagi bazi araç ve gereçler varki, tekrar karsimiza çiktiginda tebessümle hatirlariz.

Mesela internette dolasirken, tesadüfen ilkokul dönemlerimizde kullandigimiz beslenme sepetini gördüm ve bir konu açayim dedim.

beslenme.jpg beslenme.jpg

Beslenme saatinin gelmesini iple çekerdim ve rahmetli annemin hazirladigi yiyecekler öylesine lezzetli geliyordu ki anlatamam. Simdi düsünüyorum da, ayni beslenme sepetine ekmek arasi peynir koyup yesem ayni lezzeti alabilirmiyim diye :)

Eminimki benim yasimda, daha yasli veya biraz daha genç olan herkezin hafizasinda nostaljik birseyler kalmistir ve bizimle paylasmak ister.

Haa bu arada sÿlemek isterimki, benim beslenme sepetimde çiçek resmi yoktu ve rengi mavi idi :)

Küçükken seni kandırmışlar, beslenme sepeti (çantası) diye piknik sepeti kullanmışsın. :D

Küçükken seni kandırmışlar, beslenme sepeti (çantası) diye piknik sepeti kullanmışsın. :D

Tek kullanan ben degildim o zamanlar :)

Ama o zamanlar daha sosyal bir yasantimiz vardi. Asagi yukari ayni zamanlarda Atari çilginligi çikti ve sonrasinda teknolojinin gelismesiyle birlikte çocuklar içine kapanmaya basladi.

Mesela yillar önce Atariyi tanitmak amaciyle yazilan yaziya dikkat edin "Simdi sokaklar bombos" yaziyor. Evet sokaklar bombos kaldi çünkü çocuklar bos vakitlerini geçirmek için ekranlarin esiri oldu. Sokaga çikan çocuklarda elindeki "Akilli" telelefonlar yüzünden boynu bükük geziyor.

atari.jpg atari.jpg

Teknoloji sadece çocukları değil büyükleri de esir aldı.

Biz çocukken sabahtan akşama kadar sokakta oynardık. Şimdiki çocuklar daha 20-30 sene önce bizim oynadığımız oyunların hiçbirini bilmiyorlar.

Geçen hafta evde Bilgisayarı ve televizyonu yasakladım...
Bu yasağa bende uydum...
Ama ara ara evdekilere çaktırmadan telefondan haberlere bakıyordum...
Neyse gözlemlediğim...
Kızım..(4 yaşında) 1 ci gün...çok sıkıldı umarsızca hep zıpladı mızlandı..
2 ci gün... Tüm ona okuduğum kitaplarını döktü benim taklidimi yapmaya başladı...
3 cü gün.. Sıkılmış olmalıki boyalarını ve defterlerini alarak resimler çizip boyama yapmaya başladı.. aşırı ilgisi vardir eli çok yatkındır resme...
4 cü gün... evdekilere sataşmaya tekrar başladı... Elime okuduğum kitaba vurup duruyordu...
5 ci gün... İşten eve geldiğimde kıyamey kopuyordu abisinin odasında ki tüm kitaplarını boyamış..artık dayanamadım herşeyi açtım...
Malesef teknolojisiz yapamayız bu bir gerçek...

Buna benzer bir uygulamayi bende denedim. çarsamba aksamlari tv ve interneti birakip, ailece sohbet edecektik ama ikinci çarsamba sistem çöktü malesef :)

Güzel bir paylaşım olmuş çok beğendim,yalın olan herşey güzeldir...şimdiki çocuklar doyumsuz ve şımarık
oldukları için hiç bişeyden mutlu olmuyorlar...bu çocuklar malesef aile fertlerinin onlara göstermiş olduğu fazla ilgiden kaynaklanıyor,,,yani suçu teknolojide yada başka bişeyde aramamak lazım...işin özüne temiline bakmak gerek...

Bizler yetişirken ailelerimizin üzerimizde fazla ilgi alakası sevgi gösterisi yoktu,çünki onların tek derdi geçim olmuştu yani evlada ayıracak ne saatleri nede vakitleri vardı,,,20 yıldır türkiyede geçim azda olsa rahatladı.eskiye nazaran fakir çok az denecek kadar...

şimdi ki çocukları başlarından göndermek için onu hediyelendirerek birşeyler vad ederek büyüten ebebeyin topluluğu var malesef...

sen yemek ye sana şunu alcam,,,ders yap oyuncak alcam,,,rahat dur gezmeye götüreceğim vs vs bunlar böyle devam eder...

ve o anne baba çocuğu esir değil,çocuk anne babayı esir almıştır...çocuk dünyaya bomboş olarak gelir onu yönlendiren dolduran ve tamamlayan anne babadır...yazık oluyor çocuklara anneler babalar kendilerine çeki düzen vermesse bu nesiller böyle devam edecek malesef...

konu farklı yöne geldi ama yorumlamak istedim...

beslenme çantasını hatırladım,ablamın abimin vardı.erkeklerin mavi kızların kırmızı olurdu,,,bizimki birazdaha gelişmişiydi :)sonra çizgi filim karakterlileri çıktı...

Konuyu hortlatayım. :)

Eskiden sık sık elektrikler kesildiği için gazyağı lambası kullanırdık. :)

gazyagi-lambasi_zpsduxwgyqh.jpg gazyagi-lambasi_zpsduxwgyqh.jpg

Bu lambalar artık süs olarak boyanıp kullanılıyor çok güzeller ,bendede minikleri var

O gaz lambalari ile ders yapacaz diye ugrasirdik.

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Eskiden...
  • Ugur
  • Ugur,
  • Sohbet Odası
  • 2    6K
Yerli Elektrikli Araç Amperino İlk Kez Görücüye Çıktı
  • Ugur
  • Ugur,
  • Motorlu Araçlar
  • 0    161
Türkiye’ye araç götürürken vekalet Türkçe mi olmalı?
  • Kaptan43
  • Kaptan43,
  • Sıla Yolu
  • 0    1K
Kavuklu İle Pişekar: Haraç
  • Serdar Yıldırım
  • Serdar Yıldırım,
  • Komikler
  • 0    1K
Geri