Pegida, (Almanya'da Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar) Dresden kökenli Alman siyasi harekettir. Alman hükümetini hedef alan hareket Batı'nın islamlaşmasına karşı çıkmak amacıyla 20 Ekim 2014 itibariyle toplu gösteriler düzenlemeye başladı.
Pegida Dresden'de halkla ilişkiler ajansı sahibi Lutz Bachmann tarafından 2014'te kuruldu. Bachmann hareketi kurmasında PKK destekçilerinin Dresden'de yaptığı bir gösterinin etkisi olduğunu söyler. PKK'ya silah yardımını protesto etmek için bir Facebook grubu başlatır.

Bachmann'ın bir lider olarak kredibilitesi tartışma konusudur çünkü kendisi birkaç suçtan hüküm giymiştir. Bunlar arasında hırsızlık, alkollü araç kullanma, ehliyetsiz araç kullanma ve kokain ticareti vardır. 1998'de Alman adalet makamlarından kaçarak Güney Afrika'ya gitmiştir. Daha sonra sınırdışı edilmiş ve 2 yıl hapis yatmıştır.

Frank Richter'e göre Pegida, çoğunluğu aşırı sağ görüşlü Almanya Ulusal Demokratik Partisi mensubu futbol holiganlarının kurduğu fakat içerisinde sıradan vatandaşların da bulunduğu bir harekettir.

20 Ekim 2014'te ilk kurulduğunda 350 üyesi olan hareketin 12 Ocak 2015 itibariyle 25.000 üyesi vardır.