Türk Bayrakları

BAĞIMSIZ TÜRK CUMHURİYETLERİ Türkiye Cumhuriyeti - 29 Ekim 1923...

1. Misafir - Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Misafir 18.05.2015
    Kabardey, Adıge,Çeçen, Abaza ve kuzey kafkas halkları yani Türkiye de bilinen genel isimleri ile Çerkesler bu ülkede yaşayan göçmen halklardır. Şu dönemde devletleri özerk olarak Rusya ya bağlı olmalarına rağmen rus değiller (işgal altındalar) Türkiye de çok sayıda bulunmalarına rağmen de Türk değiller (1864 Rus saldırı ve soykırımı sonrasında Müslüman ve Müttefik oldukları için Türkiye ye Osmanlı döneminde gelmişlerdir.) Bunların geneline zaten başta belirttiğim gibi Türkiye de Çerkes denir. Çeçen ve Abhazalar bu Çerkes kavramından son dönemde ayrılmış kendi isimlerini kullanıyorlar...

Çeçen adı ilk kez 8. yüzyıl Arap kaynaklarında geçer. Yaygın bir geleneğe göre Rusçadaki Çeçen terimi, Çeçenler'in 1732’de Rus askerlerini yenilgiye uğrattığı Çeçen-aul köyüne dayanır. Ancak bunun yanlış olduğu, 1692’den önce Rus kaynaklarında Çeçen teriminin bulunmadığı, bu terimin muhtemelen Kabardeycedeki “Şaşen" adından geldiği ileri sürülür..

Nah kabileleri, Çeçenlerin ve İnguşların atalarıdır. Nahlar 16. yüzyıla değin dağlık bölgelerde yaşıyorlardı. Bu tarihten sonra ovalara inip yerleştiler. Bu tarih aynı zamanda bu halkların Müslümanlaştığı tarih olmuş ve milliyetçi hareketler gelişmeye başlamıştır.Ayrıca, bazı Çeçen milliyetçileri kökenlerini Urartulara dayandırmaktadır.

Günümüzde Urartologlar, Çeçenlerin Urartularla akraba olduğunu reddetmemektedirler, hatta Önasya’da devlet kuran Urartuların yukarıda adı geçen Ura’dan neşet ettiğinde de gerçek payı vardır. Hurri- Urartu- Çeçence ilişkisini inceleyenlerce tasdik görmektedir.
    Bundan şu sonuç çıkmaktadır. Çeçenler Urartulardır. Urartular, Çeçenlerin Önasya’da kalan kolu olmaktadır. Gerçekten, yapısı, gramer özellikleri, bütünlüğü ve gramatikal sınıflarıdırıcıları vs. ile Urartuca ile Çeçence birbirine benzemektedir.

3. Misafir - Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Misafir 19.05.2015
    Diğerleri? Kabardey, Adigey, Abaza? Yani Diğer Çerkesler...
    Bunları da Türk kabul eden kaynak yok mu? Bir sürü hemde... Dostum Kuzey Kafkas halklarını Türk olarak gösterme politikası çok çok uzun zaman önce eskidi bitti. O bir dönemin modası ve siyaseti idi ve çoğu kişi o zamanların uydurma tarihine aldanıp o bilgileri halen kullanmaya çalışıyor. Bunda şu an art Niyet aramıyorum ancak bir Çerkes sana Ben Türk değilim Çerkesim diyor da sen buna inanmıyor ve bir dönemin siyasilerinin uydurmalarına inanıyorsan diyecek bişeyim yok. Gel sen beni dinle. Ben şimdi Selçuklu ve osmanlı bayraklarını ve devamında Türk bayrağını DA Çerkes Devletleri diye yayınlasam ne kadar inanırsın? Türk ve Kuzey Kafkas Halkları birbirinden ayrı Irklardır. Bunun uzun uzun açıklamasını yapmayacağım burada. Şüphen olursa araştırman yeterli. Birileri Rus yapmaya Çalışıyor, birileri Yunan yapmaya çalışıyor birileri de Türk... Bir rahat bırakın şu çerkesleri artık yahu Anladık seviyor ve sahipleniyorsunuz bunda kötü birşey yok. Allah razı olsun... Aynı şekilde bizlerde sizi seviyor ve sahipleniyoruz ama biz ayrı ırklardanız ve hem geçmişte hem de şu anda devletlerimiz anavatanlarımız farklı yerlerde. Son olarak sevgili kardeşim; Mesut Özil ne kadar Alman ise biz Çerkesler de o kadar Türküz Anladın sen olayı .... Sevgi ve selamlarımla...

Merhaba kardeş , güzel yazmışsın ama bazı yerde karıştırmışsın. Anladığım kadarıyla Çerkezsin. Ama güzel Türkçen var.
    Dünyada bnlerce ırk var. Bütün ırkların hepsinin kökenini tek tek bilmemiz imkansız. Araştırmak için çok derinlere inmek lazım. Net ortamında da böyle bir konuyu araştırmak ne kadar doğru sonuç verir onuda bilirsin.
    Ayrıca Çeçenistan bayrağının altındaki yazı mor renkli.ve içerisinde de ;
    ***Mor yazı işaretli işaretli bayrakların Türk kökenli olduğu tartışmalıdır.
    notu düşülmüş. Yani herkes kendine göre birşey söylüyor. Türk diyenler de var, değil diyenlerde var. Kimseyi zorla Türk yapacak değiliz. Böyle birşeyde zaten akıl dışı olur. Çeçenler Türk'tür ya da değildir. Sadece bilgilendirme amaçlı yazılmış bir konu. Konu içinde de kesinlikle Türktür diye bir ifade de bulunmamaktadır. Eğer verdiğin örnekle değerlendirecek olursak buda tartışmalı bir konu.

Çeçenler müslüman oldukları için rusya bu halkı sindirmeye çalıştı , Osmanlı zamanında. Ki, hala da aynı.günümüzde bile bu düşünceleri ortada. Osmanlı o zamanlar Ruslarla rekabet halinde olduğundan çeçenlere yardım etti. Çeçenlerde Osmanlının bu desteğinden memnundu. O zamanki kaynaşmanın sonucuda olabilir bu mesele.

“ Mesut Özil (d. 15 Ekim 1988; Gelsenkirchen), Türk asıllı Alman millî futbolcu. Premier League takımlarından Arsenal'de forma giymektedir. ,,

Burada Türk asıllı olduğu söyleniyor ama bazı gazetelerde bir röportajda milli maçta alman milli marşı söylememesinin nedenlerini sorduklarında "Ben Kürt asıllıyım" dediği söylensede kaynağı yada bunun görsel ıspatı yapılamadı. Mesele buda değil. Mesut Özül Türk yada Kürt. Kökeni neyse yada kendisini ne hissediyorsa öyledir.

Bir arkadaş vardı başka sitelerin birinde. O da ben Türk değilim, azeriyim demişti. Ama azeri diye bir ırk olmadığını , aslında Azeri Türkü olduğunu söyleyen bir de hocamız vardı. Yani kökenler biraz karışık mesele. Şimdi sen böyle deyince sana katılmamak imkansız. Doğrusu bu olabilir. İtirazımızda olamaz.

Bu konuyu açarken nette bulduğum bilgileri toparlamıştım. Bazı halklarında gerçek kökeninin tartışmalı olduğunu zaten belirtmişiz. Konuyu özetleyecek olursak....;
    Birbirine çok yakın iki toplum , ikiside müslüman. Özellikle Şamil Basayev 'in işgalcilere ve azerbaycana verdiği destekten dolayı kalbimizdeki yeri belkide daha da yakın hissettirdi.
    Konu uzun ve geniş.
    Dediğim gibi, net ortamındaki bilgilerin derlenmesiyle bu halklar ve bayrakları buraya eklendi. Gerekli notlarda düşülerek. Bence burda cevap vereceğine üye olarak Çeçen Halkının gerçek kökenini ve doğru bilgileri öğretebilirsin. Burda yazdıklarımız kesinlikle doğru diye bir iddiamızda yok. Doğruları senden bekliyoruz. Bizde öğrenmiş olalım.

Ayrıca şunu asla unutmamak gerekir:
    -(Allahü teâlâ, cahiliyet övünmelerini sizden kaldırdı. Hepiniz Âdem aleyhisselamın evlatlarısınız. Âdem ise topraktan yaratılmıştır.) [Tirmizi]

5. Misafir - Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Misafir 23.05.2015
    -(Allahü teâlâ, cahiliyet övünmelerini sizden kaldırdı. Hepiniz Âdem aleyhisselamın evlatlarısınız. Âdem ise topraktan yaratılmıştır.) [Tirmizi]

Madem böyle(hadisteki gibi)düşünüyorsun, ne diye Irkına ırk katmakta ısrar ediyorsun...Uzatmaya gerek yok bence. Birisi sana Türk olmadığını söylüyorsa Türk değildir. Belli ki Çerkes tarihinden bihaber, kendi işine gelen tarihi okumuşsun. Bunu gören her Çerkes sana gülüp geçecek. Bazısı kızacak... Ne gerek var? Mevcut Türk milletleri yeterli değil mi övünmene; daha alakası olmayan başka milletleri niçin kullanıyorsun?

Bak kardeşim, yazılanları okumadığın gibi yazdığımıda okumamışsın. Sonrada gelip edebiyat yapıyorsun. Türk olmayanı Türk göstermek gibi bir düşüncem yok. Zaten ihtiyacımda yok.

Önce şunları bi iyi anla:
    1- Konu içinde renkli olan yerlerde "Türk oldukları tartışmalıdır" ibaresi var. Yani Çerkezler ayrılmış. İllede Türktür denmiyor.
    2- Bir önceki yorumumda özellikle yazmışım.
    - Bu konuyu açarken nette bulduğum bilgileri toparlamıştım. Bazı halklarında gerçek kökeninin tartışmalı olduğunu zaten belirtmişiz. Konuyu özetleyecek olursak....;

Dediğim gibi, net ortamındaki bilgilerin derlenmesiyle bu halklar ve bayrakları buraya eklendi. Gerekli notlarda düşülerek. Bence burda cevap vereceğine üye olarak Çeçen Halkının gerçek kökenini ve doğru bilgileri öğretebilirsin. Burda yazdıklarımız kesinlikle doğru diye bir iddiamızda yok. Doğruları senden bekliyoruz. Bizde öğrenmiş olalım.

Senin milliyetinin ne olduğu beni pekte fazla ilgilendirmez. Takılmışsın bir noktaya . Çerkezler Türk değildir. Değilse değil. Bu bize ne bir ayrıcalık kazandırır nede birşey kaybettirir. Onca Türk devleti var. Bunlar bize yeter. Aslında bütün çerkezler bana değil de, ben sana gülüyorum. Boş bir takıntın var. Sana "illede türksün" diyen oldu mu? Ya da konunun eeeeeen başından beri "Çerkezler kesinlikle Türktür" diye bir yazı gördün mü? Hem konu içinde hem benim sözlerimde.... Ne yapmaya çalışıyorsun anlamak zor. Konuştukça gülünecek duruma düşüyorsun.

Son satırımı bir daha oku istersen.

Başka milletler adına konuşma istersen. Daha söyleneni yazılanı anlamıyorsun. Ne yapacan başka milletleri. Bir daha konuya en baştan bak. Türk olanlar olmayanlar ve tartışmalı olanlar zaten ayrılmış. Konuyu incelemeden , çeçen lafını görüp balıklama dalmakla olmuyor.

Önce konuyu bi anla, sonra söylenenleri bir anla. Ne dediğimi bir oku sonra konuş. Açıkçası Çerkezler Türkmüdür değilmidir o kadar da önemli bir konu değil. Bu ısrarından ve anlamsız sözlerini bırak . Daha iyi olur. Söyleneni anlamadan aklındaki takıntı etrafında gidersen işin zor senin.

Niyetin konu dağıtmak.. Gereksiz muhabbetle zaman kaybına da gerek yok. Çerkezler Türk değildir.

.

Konu MURATS44 tarafından (23.05.2015 Saat 20:25 ) değiştirilmiştir.

Facebook Yorumları

Konu Bilgileri

Şu An Görüntüleyenler

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler