Geleceğe Yön Verecek Teknolojiler

İnsan hayatını kolaylaştıran ve küresel çevre, üretim, sağlık gibi sorunlara yenilikçi çözümler sunan, 2015'in en önemli 10 yükselen teknolojisi belirlendi. 2015 yılına damga vurması beklenen insan hayatını kolaylaştıran ve küresel çevre, üretim,...

 1. #1
  Geleceğe Yön Verecek Teknolojiler
  İnsan hayatını kolaylaştıran ve küresel çevre, üretim, sağlık gibi sorunlara yenilikçi çözümler sunan, 2015'in en önemli 10 yükselen teknolojisi belirlendi.

  2015 yılına damga vurması beklenen insan hayatını kolaylaştıran ve küresel çevre, üretim, sağlık gibi sorunlara yenilikçi çözümler sunan en önemli 10 yükselen teknoloji belli oldu.

  Dünya Ekonomik Forumu’nun raporuna göre, 2015’in en önemli 10 teknolojisi belirlendi. Raporda, 2015 yılının "en umut verici ve yenilikçi" 10 yükselen teknolojisine yer verildi. İşte insan hayatını kolaylaştıran ve küresel çevre, üretim, sağlık sorunlarına yenilikçi çözümler sunan 2015’in en önemli teknolojileri...

  1- Hidrojen yakıt hücreli otomobiller


  Geleceğe Yön Verecek Teknolojiler

  Listede ilk sırayı alan sıfır emisyonlu hidrojen yakıt hücreli otomobiller en önemli küresel çevre sorunlardan biri olan hava kirliliğinin azaltılmasına büyük katkı sağlayacak. Yakıt hücreli araçlar, benzin deposu yerine, hidrojen deposuna sahip. Yakıt hücresinde hidrojen, atmosfer oksijeniyle birleşerek elektrik üretiyor.


  2- Yeni nesil robotlar


  Geleceğe Yön Verecek Teknolojiler

  Listenin 2'nci sırasında yeni nesil robotlar yer alıyor. Bu robotların insan eli gibi esnek bir yapıya sahip olmaları, çevre şartlarını daha iyi algılamaları ve buna göre hareket etmeleri sağlanacak. Daha çok tarım alanında kullanılmaya başlanacak robotlar sayesinde, tekrarlanan işlerin 24 saat boyunca daha ucuza yapılması ve büyük ekonomik yarar sağlanması hedefleniyor.


  3- Geri dönüşümlü termoset plastikler


  Geleceğe Yön Verecek Teknolojiler

  3'ncü sırada yer alan geri dönüşümlü termoset plastik teknolojisiyle de cep telefonlarından uçaklara kadar birçok alanda kullanılan plastikler, geri dönüşüm özelliğiyle ön plana çıkacak. Yeni teknolojiyle geri dönüşüme sahip olan plastikler, gelecek 5 yıl içinde geri dönüşümü olmayan plastiklerin yerini alacak.


  4- Hassas genetik mühendisliği teknikleri  Uzun dönemdir tartışmalı bir konu olan genetik teknolojisi, "hassas genetik mühendisliği" teknikleriyle yeni bir boyuta geçiyor. Buna göre, tarımda sürdürülebilirlik genetik teknolojiyle sağlanacak. Bitkiler, genetik kodları değiştirilerek, daha besleyici ve değişen iklim şartlarına uyumlu hale getirilecek.


  5- 3 boyutlu yazıcı teknolojisi


  Geleceğe Yön Verecek Teknolojiler

  Listenin 5’nci sırasında yer alan yeni teknoloji 3 boyutlu yazıcılarla yaratıcı fikirler ve tasarımlar gerçek modellere, son ürünlere, parçalara ve prototiplere hızlı bir şekilde dönüşebilecek. 3 boyut teknolojisinin, ileride bilim adamları tarafından doku tamirinde ve yeni doku oluşturulmasında kullanılması hedefleniyor.


  6- Yeni yapay zeka


  Geleceğe Yön Verecek Teknolojiler

  "Yeni yapay zeka teknoloji" ile de geliştirilmiş makine gücünden yararlanılarak, insanların ihtiyaç duyabileceği birçok hizmet, akıllı robotlar aracılığıyla gerçekleştirilecek. Listenin 6’ncı sırasında yer alan teknolojiyle düşünme yetisi olan ve yorum yapabilen robotlar sayesinde tüketiciye akıllı ürünler sunulabilecek.


  7- Dağıtım üretimi


  Geleceğe Yön Verecek Teknolojiler

  Listenin 7’nci sırasında yer alan “dağıtım üretimi" teknolojisiyle tüketiciye tek aşamada üretim hizmetini sunacak sistemle kaynakların daha etkin kullanılması ve fabrikalardaki atık miktarının azaltılması amaçlanıyor. Böylelikle çevre kirliliği de azaltılmış olacak.


  8- Hisseden ve kaçınan insansız hava uçakları


  Geleceğe Yön Verecek Teknolojiler

  Son yıllarda savunma sanayisinde oldukça önem kazanan insansız hava uçakları da listenin 8’nci sırasında yer alıyor. Çevre koşullarını daha iyi şekilde algılayacak hale getirilecek olan İHA’lar yüksek duyu özellikleriyle, havada beklenmeyen tehlikelere karşı ani tedbirler alabilecek ve insanlar için riskli olan vazifeleri de yerine getirebilecek.


  9- Nöromorfik teknolojisi


  Geleceğe Yön Verecek Teknolojiler

  "Nöromorfik teknolojisi" ile yeni bilgisayarların insan beyni gibi çalışması ve düşünebilme yeteneğine sahip olması sağlanacak. Teknoloji, her gün 1 milyon civarında nöron kaybetmesine rağmen işlevinde eksilme olmayan beyin gibi, çalışmayan bilgisayar parçalarının yerini dolduracak sistemlerin de önünü açacak.


  10- Dijital gen teknolojisi


  Geleceğe Yön Verecek Teknolojiler

  Listenin son sırasında bulunan "Dijital gen teknolojisi" ile de insan DNA`sı, USB belleklere yüklenebilecek. Bu şekilde daha etkili sağlık hizmeti verilmesi, doktorların kanser gibi hastalıklarda daha hızlı karar verebilmesi amaçlanıyor.

  Kaynak: trthaber

 2. Misafir - Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Misafir 10.04.2015
  #2
  tesekkürler

Facebook Yorumları

Konu Bilgileri

Şu An Görüntüleyenler

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

  Bu Konu için Etiketler