Sonuç: 7 Haziran'da Hangi Partiye Oy Vereceksiniz?

Katılımcı sayısı
2083 Anket kapatılmıştır
 • 1.Doğru Yol Partisi

  9 0,43%
 • 2.Millet ve Adalet Partisi

  4 0,19%
 • 3.Anadolu Partisi

  129 6,19%
 • 4.Komünist Parti

  19 0,91%
 • 5.Millet Partisi

  4 0,19%
 • 6.Merkez Parti

  1 0,05%
 • 7.Toplumsal Uzlaşma R. ve K. Partisi

  4 0,19%
 • 8.Halkın Kurtuluşu Partisi

  3 0,14%
 • 9.Liberal Demokrat Parti

  7 0,34%
 • 10.Milliyetçi Hareket Partisi

  324 15,55%
 • 11.Halkların Demokratik Partisi

  145 6,96%
 • 12.BBP ve Saadet Partisi

  113 5,42%
 • 13.Cumhuriyet Halk Partisi

  358 17,19%
 • 14.AK Parti

  900 43,21%
 • 15.Demokratik Sol Parti

  5 0,24%
 • 16.Yurt Partisi

  2 0,10%
 • 17.Demokrat Parti

  6 0,29%
 • 18.Vatan Partisi

  30 1,44%
 • 19.Bağımsız Türkiye Partisi

  20 0,96%

7 Haziran 2015 Genel Seçim Anketi

7 Haziran'daki genel seçimlere katılacak siyasi partilerin oy pusulasında hangi sırada yer alacakları belirlendi. Buna göre, pusulada AK Parti 23, CHP 22, MHP 18, HDP 19. sırada yer aldı. Milletvekili Genel Seçimi'ne 31 siyasi parti katılacak. ...

 1. #1
  7 Haziran 2015 Genel Seçim Anketi
  7 Haziran'daki genel seçimlere katılacak siyasi partilerin oy pusulasında hangi sırada yer alacakları belirlendi. Buna göre, pusulada AK Parti 23, CHP 22, MHP 18, HDP 19. sırada yer aldı. Milletvekili Genel Seçimi'ne 31 siyasi parti katılacak.

  Tüm üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz ankete oy kullanabilirler. Lütfen oyunuzu kullanınız...


  1. Hür Dava Partisi
  2. Doğru Yol Partisi
  3. Millet ve Adalet Partisi
  4. Anadolu Partisi
  5. Halkın Yükselişi Partisi
  6. Hak ve Özgürlükler Partisi
  7. Büyük Birlik Partisi
  8. Komünist Parti
  9. Demokratik Gelişim Partisi
  10. Muhafazakar Yükseliş Partisi
  11. Millet Partisi
  12. Hak ve Adalet Partisi
  13. Özgürlük ve Dayanışma Partisi
  14. Merkez Parti
  15. Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi
  16. Halkın Kurtuluşu Partisi
  17. Liberal Demokratik Parti
  18. Milliyetçi Hareket Partisi
  19. Halkların Demokratik Partisi
  20. Saadet Partisi
  21. Genç Parti
  22. Cumhuriyet Halk Partisi
  23. AK Parti
  24. Demokratik Sol Parti
  25. Yurt Partisi
  26. Demokrat Parti
  27. İlk Parti
  28. Hak ve Eşitlik Partisi
  29. Türkiye Komünist Partisi
  30. Vatan Partisi
  31. Bağımsız Türkiye Partisi  Oy pusulası değişti 11 parti seçime girmiyor!  Seçimlere katılma yeterliliği bulunan 31 partiden 11′i seçimlere girmeme kararı aldı ve listelerini göndermeyerek başvuru yapmadı. Toplam 20 parti başvuruda bulundu. Büyük Birlik Partisi ise, Saadet Partisi çatısı altında seçime gireceklerini açıkladı.

  Böylece, seçimlerde kullanılacak birleşik oy pusulasında yer alacak parti sayısı 19′a düştü. Partilerin oy pusulasındaki yerleri de değişmiş oldu.

  SEÇİME KATILMAYAN PARTİLER  Hür Dava Partisi, Halkın Yükselişi Partisi, Hak ve Özgürlükler Partisi, Demokratik Gelişim Partisi, Muhafazakar Yükseliş Partisi, Hak ve Adalet Partisi, ÖDP, Genç Parti, İlk Parti, Hak ve Eşitlik Partisi, Türkiye Komünist Partisi

  PUSULALARDAKİ YERLER DEĞİŞTİ  Partilerin pusulalardaki yerleri de değişti. Buna göre, pusulanın 1. sırasında Doğru Yol Partisi yer alırken, daha önce 18. sırada yer alan MHP 10. sıraya, 19. sırada yer alan HDP11. sıraya, 22. sırada yer alan CHP 13. sıraya, 23. sırada yer alan AKP ise 14. sırada yer alacak.

  Buna göre oy pusulalarındaki yeni sıralama şöyle olacak:

  1. DYP
  2. Millet ve Adalet Partisi
  3. Anadolu Partisi
  4. Komünist Parti
  5. Millet Partisi
  6. Merkez Parti
  7. Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi
  8. Halkın Kurtuluşu Partisi
  9. Liberal Demokrat Parti
  10. MHP
  11. HDP 11,
  12. BBP ve Saadet Partisi
  13. CHP
  14. AKP
  15. DSP
  16. Yurt Partisi
  17. Demokrat Parti
  18. Vatan Partisi
  19. Bağımsız Türkiye Partisi

 2. #2
  Parti başkanları istifa edersee oy veririrz tabi ama şuan için oy verecek partidee yok başkanıda yok düşüneceğiz değerlendireceğiz artık hayırlısı diyerek

 3. #3
  Parti başkanlarından önce , parti zihniyeti gelir. Kişilere oy vermeyeceğiz. Parti tek kişiyle değil bütün kıyaslanır.
  İslami değerleri ortadan kaldırmak için var olan chp , askere kurşun sıkan teröriste "canımız"diyen hdp ve başka devletlerin türkiyedeki vekilliğini yapan mhp.
  Türk Milleti düşünecek ve en hayırlısı kim olacaksa ona verecektir oyunu. Kim hayırlısyla o kazanır inşaallah.

 4. #4
  Seçim anketimize baktigimda, CHP'den istifa ederek Anadolu Partisi'ni (AP) kuran Emine Ülker Tarhan'nin yükseliste oldugunu görüyorum. 22/04/2015 tarihi itibariyle oylarin %17,30'unu almis. Bu durum gosteriyor ki; CHP'nin oy orani, bir önceki genel seçimlere oranla çok daha düsük olacak.

  CHP'ye nazaran daha az oranda olmakla birlikte, Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin bir kisim oylari da, genel seçimler önsesi ittifak kuran BBP ve Saadet Partisi'ne gidiyor.

  Bir tabela partisi durumunda olan BBP ve Saadet Partisi'nin, Uzun vadede AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi oylarini fazla etkilemesi beklenemez.

  Fakat genç ve dinamik (1963 dogumlu) Emine Ülker Tarhan'in, CHP oylarini ciddi sekilde etkileyecegi kesin gibi görünüyor. Belki 2015 genel seçimlerinde olmaz ama, gelecek seçimlerde CHP'yi tarihe gömebilir diye düsünüyorum.

 5. #5
  Fakat genç ve dinamik (1963 dogumlu) Emine Ülker Tarhan'in, CHP oylarini ciddi sekilde etkileyecegi kesin gibi görünüyor. Belki 2015 genel seçimlerinde olmaz ama, gelecek seçimlerde CHP'yi tarihe gömebilir diye düsünüyorum.
  Buna izin vermezler usta. Chp nin arkasındaki güçler Emine Ülker Tarhanı bir şekilde siyasetten silerler. Chp bu seçimde kısmende olsa oy kaybedecek ama bir sonraki seçimde yine sinsi ve kurnazlıklarıyla piyasaya birşeyler çıkarıp kaybettikleri oyu az da olsa geri alma ihtimalleri var.

  Şu varki, Ülkede şartlanılmışlık var. Chp'ye oy verenler , Kişisel düşünerek Tayyip Erdoğan Düşmanlığı yada din karşıtlığı düşüncesinde olanlardır.
  Ben müslümanım deyip chp ye oy verenleri anlamak güç. zihniyetlerinde , geçmişlerinde ve geleceklerinde dine karşı bir düşünceleri varken , bunuda açık açık söylerlerken hala bu desteği almalarının tek nedeni var....

  Vekil daylarından biri "Ezanı susturma" vaadiyle oy istiyor.... ve bu parti adaylığına kabul ediliyor ... ??????

  Bunlar neysede.. Bu ülkede muhalefet yok..

  Bugünkü şartlar neyse seçimlerde de aynısı olacak.

  Akparti ezip geçtiği zaman : Türkiye kazandı bu seçimleri ... derken ;
  Kılıçdroğluda aldığı birkaç oy için : Chp kazandı...

  diyebiliyorsa ortadaki durumu anlamak zor değil Kısacası Aynı tas aynı hamam. Beceriksizlik kaderleri olmuş. Şimdide ermenilere bel bağlamış bir zihniyet. Ne beklenecek ki ?

  Ermeni soykırımını savunan birini aday yaparak ermeni desteğini almaya çalışan basit düşünceler.

  Bu seçimde de , pek fazla bir değişiklik olmayacak. Herkes yerinde kalacak. Sadece oylarda değişiklikler olacak . Ülkemiz için hayırlısı olacak inşaallah..

 6. Misafir - Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Misafir 30.04.2015
  #6
  aa partiler mi değişti!!!

 7. #7
  :Eylül: Nickli Üyeden Alıntı
  Parti başkanları istifa edersee oy veririrz tabi ama şuan için oy verecek partidee yok başkanıda yok düşüneceğiz değerlendireceğiz artık hayırlısı diyerek

  Malesef oyle bir sistemin su yakin zamanda Turkiyeye gelme gibi durumu yok,okadar cok hatalar yapiliyorki birakin parti baskanlarini parti isimlerini bile animsamakta zorlaniriz.

 8. #8
  CHP ve HDP'ye büyük şok!

  MAK Danışmanlık Başkanı Kulat, seçime üç hafta kala tabloyu analiz etti.


  AK Parti, yüzde 47 bandına çıktı, yüzde 50'leri zorlayabilir. CHP, geriledi. HDP, tüm ölçümlerde barajın altında.

  Türkiye'nin sandık başına gitmesine tam üç hafta kaldı. MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, bugünden görünen tabloyu değerlendirirken, yaptıkları araştırmalarda AK Parti'nin her halükarda tek başına iktidar göründüğünü söyledi.

  HDP'nin barajı aşamaması durumunda AK Parti'nin 350 civarında milletvekilliği kazanabileceğini vurgulayan Kulat, paralel yapı ve bazı kesimlerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ona ayak uyduran herkesi hedef aldığını dile getirdi.
  Kulat, şu değerlendirmeleri yaptı:

  CHP'DE GERİYE GİDİŞ VAR  AK Parti, geçen aylarda yaptığımız anketlerde 43-45 bandında çıkıyordu. Son araştırmalarımızda, yurt dışı oyları da göz önüne aldığımızda yüzde 47'yi buluyor. Kalan süreçte bu oran yüzde 50'ye doğru ilerleyebilir.

  Ancak, araştırmalarımıza göre biz tereddütsüz her halükarda tek partili bir AK Parti hükümeti görüyoruz. CHP'de bir geriye gidiş var. CHP yüzde 25 bandına geriledi. Bunun üstüne çıkabilecek ekstern bir durum da yok. Sol uç grupları HDP alıyor.

  HDP, BARAJ ALTINDA KALIR  Mersin başta olmak üzere bazı yerlerde CHP ile MHP arasında oy geçişgenliğinin olduğu çekişme de var. MHP'nin oyları yüzde 15-16 bandına gelmişti. Ancak bugünlerde ciddi bir gerilemeye başladı. HDP'nin, Diyanet'in ve Din derslerinin kaldırılması, Kabe ve Kudüs'le ilgili söylemi, muhafazakar Kürt seçmende ciddi tereddüt oluşturdu.Şu an yaptığımız bütün ölçümlerde HDP barajın altında, yüzde 8 bandında görünüyor.

 9. #9
  Seçimlere 19 gün kala Akdoğan AK Parti'nin son oy oranını açıkladı

  Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, yaptırdıkları anketlerde AK Parti'nin oy oranının yüzde 45-46'larda göründüğünü söyledi.

  Katıldığı televizyon programında seçim anketlerine ilişkin bilgi veren Akdoğan "Bizim yaptırdığımız anketlere göre seçmenin yüzde 65-70'i koalisyon istemiyor. Yine yüzde 55-60'ı AK Parti'nin iktidar olacağını düşünüyor. Şu an yüzde 45-46'larda AK Parti'ye oy verenler görünüyor. Rehavete gerek yok. Rehavete kapılmadan herkesin sandığa gitmesi büyük önem taşıyor. Herkes iradesini ortaya koysun, oyunları bozacağım desin." dedi.

  'KOALİSYON, SÜRECİ BİTİRİR'  Medyada yer alan koalisyon iddialarını da değerlendiren Başbakan Yardımcısı, "Koalisyon olursa çözüm süreci o gün biter" dedi ve şöyle konuştu: "Bunlar milleti okuyamıyor. Siyaset milleti okuma sanatıdır. Bunların temennisidir o, olan değil. Uluslararası anketlerde de AK Parti'nin iktidar olacağı görülüyor. Bunun içinde dolar daha istikrarlı bir yapıya girdi." "HDP'nin parti olarak seçime girmesi, barajı HDP'ye geçirme çabaları, bir projedir ve bu HDP'yi de aşan bir projedir" diyen Akdoğan şöyle devam etti: "Burada bir kaos planı işliyor. HDP'yi buna mecbur kıldılar. HDP de kendi geleceğini, Çözüm Süreci'nin geleceğini düşünmeden bu zokayı yuttu. AK Parti iktidarı güç kaybederse, Çözüm Süreci falan kalmaz."

 10. #10
  MAK'ın son anketinde partilerin oy oranları

  MAK Danışmanlık, 30 büyükşehir, 17 il, 183 ilçe ile 5 Avrupa ülkesinde yaptığı seçim öncesi son kamuoyu araştırmasının sonuçlarını açıkladı.


  MAK Danışmanlık 18-26 Mayıs 2015 tarihinde 30 büyükşehir, 17 il, 183 ilçede 8.100 kişi ile yüzyüze görüşerek yaptığı seçim öncesi son kamuoyu araştırmasının sonuçlarını açıkladı. MAK Danışmanlık ayrıca, Avrupa’nın 5 ülkesinde de 2155 kişi ile görüşerek bir anket çalışması yaptı.

  Araştırmada deneklerin belirlenmesinde % 51.6 erkek, % 48.4 bayan olmak üzere cinsiyet dengesine de dikkat edildiği ifade edildi.

  İşte anketten çıkan sonuçlar:

  Kararsızlar dağıtılmadan önce  7 Haziran 2015 Genel Seçim Anketi  Kararsızlar dağıtıldıktan sonra:  7 Haziran 2015 Genel Seçim Anketi

  [KBASLIK]YURT DIŞI SEÇMEN’İN SİYASİ TERCİH ANALİZİ/KBASLIK]

  MAK Danışmanlık ayrıca, Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika ve Avusturya'nın da dahil olduğu Avrupa’nın 5 ülkesinde de 2155 kişi ile yüzyüze görüşerek bir kamuoyu araştırması yaptı.


  ÜLKE ADI
  TÜRK SEÇMEN SAYISI
  ARAŞTIRMAYA KATILAN KİŞİ SAYISI
  Almanya 1380909 1381
  Hollanda 238968 240
  Belçika 126423 130
  Avusturya 104536 110
  Fransa 293412
  294  YURT DIŞI SEÇMENİN TERCİHLERİ ŞÖYLE OLUŞTU  7 Haziran 2015 Genel Seçim Anketi

  Bu tablo yurtdışı seçmeninin yaklaşık 1000.000 kadarının oy kullanacağı savıyla,Türkiye’de seçime katılım oranına bağlı olarak % 2 lik bir etkiye ulaşabilecektir.

  Bu seçmenin toplam seçmene etkisi de dikkate alındığında Türkiye seçim tablosuna yaklaşık aşağıdaki oranlarda etki edeceği tahmin edildi.

  AK PARTİ 0,28
  MHP 0,17
  HDP - İTTİFAK VE DİĞERLERİ 0,24 / 0,04

  Yurtdışı eklendiğinde partilerin oy oranları:  AK PARTİ 44.73
  CHP 25.18
  MHP 16.57
  HDP 10.18
  İTTİFAK 4,09
  DİĞERLERİ 1,25

Facebook Yorumları

Konu Bilgileri

Şu An Görüntüleyenler

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

  Bu Konu için Etiketler