Gördüğü gibi yaşamaya çalışan bir toplum olarak kitap okumaktan oldukça uzağız. Heves neticesinde yoğunlaşıp ve kolayca huy haline gelen onca davranış varken çeşitli söylemlerle okuma eyleminden daha da uzaklaşıyoruz.

Aslına bakarsınız okumak için her türlü imkan mevcut; fakat yine de kitap okumayı zaman kaybı olarak hatta lüzumsuz görmekteyiz. Ama bu konuyla ilgili yorum yapabilmemiz için önce okumalı ve okuduğu için kaybettiğini sandığımız durumları değerlendirmelisiniz. Kitap okumak bizim uykumuzu açan nadir yollardan biridir. Nasıl ki bir doktor hastalıklara göre ilaç yazıyorsa, ben de toplumumuzun ilacı olarak kitapları görüyorum. Sosyalleşme ve refah seviyesinin yükselmesi açısından da çok önem arz etmektedir kitaplar. Konuşmadan tutun da en küçük olayları yorumlamaya kadar birçok alanda doğru yönlendiriyor bizi.

Kitap okumaktan uzak durmamızın temel sebeplerinden biri de bir türlü başlangıcı yapamamak. Az bir kararlılıkla bir başlayabilsek, kitaplar zaten bizleri kapmaya hazır. Çok kısa bir süre içinde bağımlılık yapıyor. Temel ihtiyaçlar arasında üst sıralara çıkartıyor kendini. Bırakamıyorsunuz, bıraktığınız takdirde sürekli zihninizde yer alıyor. Siz istemez misiniz farklı düşleri arada bir bağ kurmayı ya da en buhranlı hallerinizde sizi teselli edecek, onu kendinizle bağdaştırıp ne yapacağınızı daha sağlıklı düşünmenizi sağlayacak bir kahramanla içten içe konuşmayı? Herkesin fikri olumlu yöndedir kanaatimce...

“Kitaplar ufkunuzu genişletir." diye kalıplaşmış bir söz vardır. Size de tanıdık geliyordur, mutlaka duymuşsunuzdur. Bence kalıplaşmış cümleler arasında en yerinde söylenmiş sözlerden biri. Çünkü bazen öyle anlar geliyor ki afallıyor ne yapacağınızı şaşırıyorsunuz. İşte böylesi darlıklarda geniş ufkunuz devralıyor durumu ve en uygun şekilde yönlendiriyor sizi. Okuduğunuz kitap her kim tarafından yazılmış olursa olsun hayatından mutlaka izler taşır. Bu bir nevi o kişinin tecrübelerinden istifade etmek oluyor. Dolayısıyla kitap okumak size tecrübe kazandıracağı gibi olaylara bakış açınızı değiştirir ve yeni kişilikler kazandırır.