İsrail'in, 1948'de Filistin topraklarını işgal etmesi sürecinde yurtlarını terk etmek zorunda kalan Filistinliler, her yıl 15 Mayıs'ı Nekbe (Büyük Felaket) olarak anıyor.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail hükümetlerinin program ve projelerinin, Filistin sorununu bitirmede başarısız olduğunu söyledi.

Abbas, Filistin televizyonunda Nekbe'nin (Büyük Felaket) 67. yılı dolayısıyla yayınlanan konuşmasında, "İsrail hükümetlerinin program ve projeleri, Filistin sorununu bitirmede başarısız oldu" dedi.

Bu başarısızlığın, işgal ile birlikte barış olmayacağı, Filistin halkının toprak ve haklarından vazgeçmediği ve 1948 yılında yaşananların bir daha sonsuza dek tekrarlanmayacağı konusunda İsrail hükümetlerini ikna edici dereceye ulaşmadığını dile getiren Abbas, şöyle konuştu:

“ Geçici sınırları olan bir devlet ya da Gazze'de bir devlet gibi şüpheli projelerle Filistin davamızı marjinalleştirme entrika ve komplolarına, birlik ve bilincimizle karşı koyacağız. Filistin sorunu, mültecilerin sorunu düzeyine indirgenmekten çıkmıştır. Dünyanın bir ucundan diğer ucuna kadar herkes, Filistin davasının bir ulusal özgürlük davası, Filistin halkının da kendi geleceğini belirleme hakkına sahip olduğunu kabul etiği gibi, İsrail işgali ve uygulamalarının da reddedildiğini, kınandığını ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu itiraf ediyor. İsrail'in, -amaçladığımız devletin ebedi başkenti ve Filistin topraklarının bölünmez bir parçası olan, 1967 yılında işgal edilen- Doğu Kudüs de dahil Filistin topraklarında inşa ettiği Yahudi yerleşim birimlerinin hiç birinin meşruiyeti yoktur. ,,

İşgal ve İşgalcilere karşı halkın barışçıl faaliyetlerinin devam edeceğini kaydeden Abbas, işgale karşı direnişin, İsrail siyasetini erozyona uğratma, izole etme ve kınamanın yanı sıra özellikle Yahudi yerleşim birimlerinin inşası ve Gazze'ye yönelik saldırılar konusunda sorumluların "Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne" gönderilmesini de kapsadığını vurguladı.

İsrail yönetimine de seslenen Abbas, müzakerelere tekrar dönüşün 3 temel konuyu gerektirdiğini anlatarak, şu ifadeleri kullandı:

“ Bunlar, Yahudi yerleşim çalışmalarını durdurmak, özellikle Oslo öncesinde tutuklananlar olmak üzere dördüncü grup Filistinli mahkumların serbest bırakılması ve işgalin en geç 2017 yılında sona ermesi üzerine kurulu bir takvim belirlenmesiyle sonuçlanacak bir yıllık müzakere. Cevap, İsrail hükümeti ve onun başkanının yanındadır. Eğer cevapları geçmişteki tutumlarını devam ettirme yönünde olursa, biz de buna karşılık çatışmayı her türlü yönüyle uluslararası arenaya taşımaya devam edeceğiz. ,,

- Ramallah'ta meşalelerle yürüyüş düzenlendiFilistin'deki Nekbe'nin (Büyük Felaket) 67. yılı dolayısıyla Batı Şeria'da gece meşalelerle yürüyüş düzenlendi.

Eski Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın Ramallah'ta bulunan mezarından başlayarak kentteki Yaser Arafat Meydanı'na doğru düzenlenen yürüyüşte Nekbe'nin 67. yılına işaret etmek için 67 meşale taşındı.

Nekbe dolayısıyla kentin merkezindeki bir binanın duvarına, üzerinde elinde yurduna geri dönüş anahtarı taşıyan bir Filistinli mültecinin resmi bulunan ve halkı tehcir edilen köylerin ismi ve "döneceğiz" yazılı bir pankart asıldı.

Ramallah'taki El-Em'ari Mülteci Kampı'ndan İbrahim Kamil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bugün ve her gün evlerimizi, köylerimizi ve tarihi Filistin'i hatırlıyoruz ve geriye dönüş hakkımızdan vazgeçmediğimizi tekrarlıyoruz. Evlerimizden tehcir edilişimizin üzerinden 67 yıl geçti. Hep geri dönüş hayaliyle yaşıyoruz ve bu bir gün gerçekleşecek" dedi.

Kamil, Hayfa yakınında bulunan beldesine geri dönüşünü engelleyecek hiçbir alternatif veya çözümü kabul etmeyeceğini de sözlerine ekledi.

- İsrail askerlerinin, Batı Şeria'nın çeşitli kentlerinde düzenlenen gösteri ve yürüyüşlere müdahalesi sonucu 9 kişi yaralandı

Nekbe'nin (Büyük Felaket) 67. yılı nedeniyle Batı Şeria'nın çeşitli kentlerinde düzenlenen gösteri ve yürüyüşlere İsrail askerleri müdahale etti.

Gözyaşartıcı gazın yanı sıra gerçek ve plastik mermilerin kullanıldığı müdahalelerde 9 Filistinli yaralandı, onlarcakişi de atılan gazdan etkilenerek zor anlar yaşadı.

Nekbe'yi Anma Komitesi'nin çağrısı üzerine Ramallah'ın batısındaki Nalin bölgesinde düzenlenen yürüyüşe, aralarında çeşitli Filistinli grupların liderlerinin de bulunduğu yüzlerce Filistinli katıldı.

İsrail askerlerinin müdahale ettiği yürüyüş sırasında, 1 kişi gerçek, 5 kişi ise plastik mermi ile yaralandı. Yaralılar çevre hastanelere kaldırılırken atılan gazdan etkilenen onlarca kişiye ise olay yerinde müdahale edildi. Filistinli gençler de İsrail askerlerine taş ve molotof kokteyli atarak ve lastik yakarak karşılık verdi.

- "Geri dönüş hakkımızdan vazgeçmeyeceğiz"AA muhabirine konuşan, Filistin Yasama Meclisi Milletvekili Mustafa el-Bergusi, "Bu yürüyüş, geri dönüş hakkımızdan vazgeçmeyeceğimizin ve tüm haklarımızı geri kazanana kadar direnişimizi sürdüreceğimizin ifadesidir" dedi.

Yeni kurulan İsrail hükümetine ilişkin "Şu an güç dışında hiçbir dilden anlamayan aşırı sağcı bir İsrail hükümeti ile karşı karşıyayız" değerlendirmesinde bulunan Bergusi, "Güç dengesini değiştirmek dışında önümüzde bir yol yok " diye konuştu.

İsrail'e "Genç neslin vatanlarına dönüş hakkından vazgeçeceğini zannetmeyin. Bu bizim hakkımız" diye seslenen Bergusi, İsrail ile herhangi bir müzakere yapılmaması, halk direnişinin devam etmesi ve İsrail'in uluslararası mahkemelerde yargılanması çağrısında bulundu.

- "Geri dönüş hakkı kutsaldır" adı altında yürüyüş düzenlendiGörgü tanıklarından alınan bilgiye göre, İsrail askerlerinin Nablus'un batısındaki Kefer Kadum beldesinde düzenlenen yürüyüşe müdahalesi sonucu 3 kişi gerçek mermilerle ayağından vuruldu. Yaralı Filistinliler Nablus'taki devlet hastanesine kaldırıldı. Her cuma düzenlenen "Yahudi yerleşim birimi inşası ve ayrım duvarını" protestolarının bugün "Geri dönüş hakkı kutsaldır" adı altında yüzlerce kişinin katılımı ile gerçekleştirildiğini aktaran görgü tanıkları, İsrail askerlerinin müdahalesi nedeniyle onlarca kişinin atılan gaz nedeniyle zor anlar yaşadığını belirtti.

İsrail ordusu, Nekbe'nin 67'nci yılı dolayısıyla düzenlenecek etkinliklerde çıkabilecek çatışmalara karşı Batı Şeria ve Kudüs'ün yanı sıra, Gazze, Suriye ve Lübnan sınırında güvenlik önlemlerini arttırmıştı.

İsrail basını da Hamas'ın Gazze sınırında ve çeşitli bölgelerde gösteri çağrısında bulunması üzerine söz konusu bölgelerde çıkabilecek çatışmalara karşı güvenlik önlemlerinin en üst düzeye çıkarıldığını aktarmıştı.

İsrail'in, 14 Mayıs 1948'de işgal ettiği Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi sürecinde yerlerinden olan ve yurtlarını terk etmek zorunda kalan Filistinliler, her yıl 15 Mayıs'ı Nekbe (Büyük Felaket) olarak anıyor. BM'nin 1950 yılında yayımladığı rapora göre, dönemin Filistin nüfusunun yarıdan fazlası vatanını terk etmek zorunda kalarak, sığınmacı konumuna düşmüştü.

Evlerinin anahtarlarını gösteriyorlarBu tarihten itibaren 'Nekbe Günü’ olarak anılan 15 Mayıs’ta bazı sembol olan olaylar da bu günün simge haline gelmesine neden oldu. Yıllar boyu çeşitli gösterilerle hakkını arayan Filistinliler, o gösterilerde genellikle ellerinde bulunan ev anahtarlarını göstererek, 1948'de terk ettikleri evlerine bir gün o anahtarla tekrar döneceklerini hatırlatırlar.

1948 yılındaki felaket sırasında henüz 10 yaşında olan Filistinli dünyaca ünlü karikatürist Naci Ali, evini terk etmek zorunda kalan isimler arasında yer aldı. Daha sonraki yıllarda çizdiği bu karikatürle 'Hanzala’ olarak anılmaya başlayan Ali’nin çizdiği bir karakter olan Hanzala, 10 yaşındadır ve 'Nekba’ isimli bir anneye sahiptir. Karikatürde insanlara sırtını dönen Hanzala, herkese küsmüş, Filistinliler’in yaşadığı felakete sessiz kalan dünyaya arkasını dönerek tepki göstermiştir.

Anlam dolu o simge: 'Hanzala’:
İsrail'in Filistin Topraklarını İşgali  1948

Kaynak: trthaber, google