Erdoğan onlara ne yaptı da, seviniyorlar?

7 Haziran seçimleri sonrasında ortaya çıkan tablo başta İsrail olmak üzere pek çok ülkede sevince yol açtı. Peki neden? İşte cevabı...


Seçim sonucu Amerika, İngiltere, Almanya ve İsrail’de büyük sevince neden oldu.

Bugünkü köşe yazısına, ''Peki bu ülkeler, “Erdoğan başkan olamayacak" diye neden seviniyorlar? diye'' sorarak başlayan Haber7 Yazarı Taha Dağlı yazısında bu sorunun cevabını da verdi.

İşte o yazı...

Erdoğan liderliğindeki Türkiye, sürekli gelişiyor da ondan.
Erdoğan liderliğindeki Türkiye, Batı’ya bağımlılığını kopardı da odan.
IMF’ye borcu bitirdi de ondan.
Faiz lobisine akan musluğu kesti de ondan.
Bağımsız ve gelişen bir Türkiye var da ondan.
Peki Türkiye nasıl bağımsız ve gelişen bir ülke oldu?
1- Türkiye, 2009’da İsrail’e “one minute" çıkışıyla başlayan süreçte haddini bildirdi.
2-Bir yıl sonra Hakan Fidan MİT müsteşarlığına atandı. İsrail’in en çok rahatsız olduğu isimdi. İsrail “one minute"ı unuturdu, sineye çekerdi ama Fidan’a tahammül edemezdi.
Nitekim öyle oldu, paralelcilerin taşeronluğunda 7 Şubat 2012’de Fidan’a operasyon düzenlendi. Erdoğan o tekere çomak sokunca bu kez tehditlerle Fidan’a linç kampanyası başlatıldı.

Peki neden rahatsızlardı?Çünkü MİT, İsrail’in arka bahçesi gibiydi. 1958’de başlayan bir ortaklık vardı. 90’lara gelindiğinde İsrail istihbaratına verilen imtiyazlar katlandı.

İsrailliler, faili meçhullerle ünlü 90’lardan “MİT ile Mossad ilişkisinin en şöhretli dönemi" diye bahsederler.

Çünkü o tarihten itibaren Mossad ajanlarına Türkiye’de istedikleri gibi cirit atma imkanları tanındı.90’lardan itibaren Mossad ajanlarının Türkiye’ye giriş-çıkışlarında pasaport kontrolü yapılmıyor, güvenlik prosedürleri uygulanmıyordu.
Ayrıca Türkiye topraklarından giriş-çıkışta istedikleri gibi casusluk faaliyetlerinde bulunabiliyorlar, casusluk ekipmanlarını hiçbir engelle karşılaşmadan yanlarında taşıyabiliyorlardı.

İşte Mossad’a tanınan bu sınırsız muafiyet ve özgürlükler Erdoğan tarafından kesildi.3-Sadece MİT meselesi değil Erdoğan’ın icraatları da canlarını sıktı. İsrail’in Doğu Akdeniz’de gasp ettiği doğal gazı Türkiye üzerinden transfer etme projesi vardı. Türkiye ona “hayır" dedi üstüne üstlük Akdeniz’deki doğal gazda KKTC’nin hakkını da savundu.
4-Türkiye’ye kapısı kapanan İsrail, Mısır’daki darbeyle kendisine başka bir güzergah açma planına gitti. Mısır’daki darbeye karşı direnen tek isim yine Erdoğan oldu.
5-Erdoğan, Azerbaycan’la TANAP projesini başlattı, doğalgaz transferinde Türkiye için dönüm noktası bir anlaşmaydı bu.
6-Erdoğan, Kuzey Irak’la petrol anlaşmasını yapıp, o projeyi de hayata geçirdi. Hem de başta Amerika olmak üzere tüm Batı sermayesinin “hayır olamaz" diye haykırmasına rağmen.
Zaten 2013 Haziran’ında Gezi olayları, 17 Aralık süreci, darbe girişimleri, Kobani meselesi, her türlü yalan-iftira kampanyalarının bu son 2 seneye sıkıştırılmasının nedeni de bunlardı.
İşte Ak Parti’nin yüzde 41 oy almasına rağmen tek başına iktidar olamaması, başkanlık sisteminin ertelenmesi bu nedenlerden dolayı Amerikalıları, İngilizleri, Almanları, İsraillileri sevince boğdu.

Türkiye’de de sevinip, bayram edenler var.Sizin sevindiğinize Amerikalı, İsrailli, İngiliz ve Alman da seviniyorsa, bu işte bir gariplik yok mu?
Gezi olaylarında pkk bir ayndan, alman ajanlar bir yandan, İngiliz ajanlar bir yandan, israil ajanları bir yandan ve diğerleri.. Buna bir de bzim muhalefet eklenince ortaya çıkan tabloya karşılık tek başına hepsinin karşısında duran bir güç.

Gezi olayları bir halk ayaklanmasıydı ... sözleri arkasına saklanıp ülkenin yarısının kararına karşı yapılan bir ayaklanmayyı meşru göstermeye çalışıp adına da "Halk" kelimesini ekleyerek kime hizmet ettikleri ortada olan bir muhalefet , bugün o devletleri fazlasıyla sevindirmiştir. Bu ülkenin yönetimine aday olan partiler her ne hikmetse başka ülkelerin çıkarlarıyla örtüşen tavır içindeler. Türkiyenin büyüyüp gelişmesini , güçlenip daha da ilerlemesini içine sindiremeyen ve yüzyıllardır bu topraklarda gözü olup binbir türlü hileye başvuran ülkelere en büyük yardımı biz içerden verdik. Onların yapamadığını biz içerden yaptık.

Tarih boyunca Türk devletleri , dış güçler karşısında değil hep içerdeki ihanetlerden dolayı yıkılmıştır. Buna bir örnek daha . Düşmanlara, Türkiyenin ilerlemesini istemeyenlere en büyük destek yine içimizden geldi.

Aynı düşüncelerle , aynı konulara sevinen muhalefetle , dış güçler arasındaki ortak bağ bir defa daha ortaya çıktı. Bunun farkına varıp düşünmek yerine aynı sözlerle kendilerini avutmaya çalışan , çok büyük bir başarıya imza atan (!) değerli muhalefetimizi ayakta alkışlıyoruz.

Bu vatan , bu yapılanları unutmayacaktır. Tarih hiç unutmayacak.