Savaş büyüyecek!

Türkmen Birliği Komutanı Ömer Dede, PYD’nin Tel Abyad'da hükümet kurmaya kalkışması durumunda savaşın giderek büyüyeceğini söyledi.PKK'nın Suriye'deki kolu PYD, iç savaş sürecinde ilan ettiği kantonları birleştirerek Suriye'nin kuzeyinde bir Kürt devleti kurmaya çalışıyor. Koalisyon güçlerinin açık destek verdiği PYD güçleri Tel Abyad'da hedefine ulaşmak için halkı göçe zorluyor. Su kuyularını kapatan ve tarım arazilerini ateşe veren örgüt bugüne kadar 35 bin Suriyelinin göç etmesine neden oldu. Afrin'den Tel Abyad'a kadar olan 261 km'lik bölgeye hükmetmeyi amaçlayan YPG, burada siyasi bir oluşum kurmayı planlıyor.

AŞİRETLER AYAKLANDISuriye'deki muhalif komutanlardan Ömer Dede, PYD'nin Tel Abyad bir hükümet kurmaya kalkışması durumunda savaşın giderek büyüyeceğini söyledi. Tel Abyad'ı bırakmamaya karar verdiklerini söyleyen Dede, “Deraa'dan Şam'a kadar Suriye'nin bütün ordularından telefon geliyor, Ceyş-ül İslam ve Ahrar-u Şam asker ve silah gönderme talebinde bulunuyor. Aşiretler ayağa kalkmış durumda. Bu şehri bırakmamaya karar verdik. Bunlar ikinci Beşar Esed. Burada bir hükümet kurmaya çalışırlarsa Suriye'deki savaş buraya kayacak" dedi.

TEL ABYAD'I BIRAKMAYIZSuriye'de Esed rejimi ve IŞİD'e karşı savaşan askeri örgütler de Tel Abyad'daki olayları yakından takip ediyor. Eğer bölgede bir Kürt devleti kurulursa, binlerce muhalif askeri güce sahip olan örgütler güçlerinin bir kısmını Tel Abyad bölgesine çekecek. Bu da bölgenin daha uzun bir süre şiddet sarmalında kalacağının işareti.

IŞİD GİTTİ PYD GELDİTürkmen komutanlardan Abu Nur Muhammed, Suriye'deki iç savaşı başlamadan önce Halep Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde 4. Sınıf öğrencisiydi. Tel Abyad yakınlarındaki Sülük kasabasında Esed tanklarına karşı 15 kalaşnikofla savaşan, Tel Abyad sınır kapısını 22 saatlik bir çatışmanın ardından ele geçirmeye başaran Türkmen komutan Muhammed, “Esed tank ve toplarla bizim köyleri bombalamaya başladı. Savaşı büyüterek onları bölgeden temizledik. Sonra IŞİD'le savaştık. Bu kez karşımıza PYD çıktı" diye konuştu.

İSRAİL'İN GÜVENLİĞİNİ İÇİN TAMPON BÖLGEKomutanlardan Ebu Abbas ise savaşın başlamasıyla birlikte Liva El Masır adında bir birlik kurarak 238 savaşçıyla Esed rejimine karşı mücadele etmeye başladı. Rejim oradan ayrılınca bu kez PYD güçleri tarafından tehdit gördü ve PYD'yle savaştı. “Rejim ve PYD Suriye'yi bölmek istiyor" diyen Ebu Abbas, “PYD arazileri yakarak insanları göçe mecbur ediyor. Her Arap'ı IŞİD'ci gibi gösterip can güvenliğini elinden alıyor" dedi. PYD eliyle Suriye'nin bölünmeye gibi gittiğini ve İsrail'in güvenliğini sağlayacak bir tampon bölge oluşturulduğunu öne süren Ebu Abbas, “Devrim boyunca en değerli 200 bin gencimiz şehit oldu. Bu gençlerin elinde sadece sopa olsaydı bile İsrail'e karşı çok büyük bir tehdit olurdu" diye konuştu.

Kaynak : Yenişafak