Süleyman Demirel'in Unutulmaz Sözleri

-"Ege bir Yunan gölü değildir. Ege bir Türk gölü de değildir. Binaenaleyh, Ege bir göl de değildir." -"Binaenaleyh Türkiye`nin altı çürüktür, Türkiye`nin altı çürüktür diye bırakıp gidecek değiliz, bununla...

-"Ege bir Yunan gölü değildir. Ege bir Türk gölü de değildir. Binaenaleyh, Ege bir göl de değildir."

-"Binaenaleyh Türkiye`nin altı çürüktür, Türkiye`nin altı çürüktür diye bırakıp gidecek değiliz, bununla yaşamasını öğreneceğiz." (17 Ağustos deprem sabahı)

-"Bulut buluttur, bulutun akı da buluttur garası da, binaaneleyh, üzerine konuşmaya değmez." (Sayın Demirel, Yıldırım Akbulut için ne düşünüyorsunuz? diye soran gazeteciye)

-"Elektriğin komünisti mi olur?"

-Dün dündür, bugün bugündür.

-"İcabı olup olmadığı tartışılabilir. Ama icabı varsa feminizm fevkalade güzel bir şeydir."

-Gazeteci: Sayın Demirel, Türkiye`nin durumunu tek kelimeyle özetler misiniz? Demirel: İyi. Ama iki kelimeyle özetlememi isterseniz iyi değil.

-"Türkiye`de petrol vardı da, tankerlerin hortumuna ağzımızı dayayarak biz mi içtik?

-Ya neresini sıksaydım? (İngiltere Dış İşleri Temsilcisi`nin halk tepkisi aldığı bir dönemde, temsilcinin elini sıktığı zaman gazetecilerin sorularına verdiği karşılık)

-"Kim ne veriyorsa, beş lira fazlasını vereceğim."

-"Herkes benim gibi `Dün dündür bugün bugündür` deyip işin içinden çıkamaz!" (Cumhurbaşkanıyken yaptığı son basın toplantısında)

-(Bülent Ecevit'e ithafen) Dört kaz teslim etsen, akşama üçünü kaybedip gelir.

• Şapkamı koysam o bile seçilir.

Üniversite ziyaretleri sırasında sol görüşlü bir öğrenci Demirel'i sıkıştırır:
    - Türkiye'de yapılan her türlü işi sahiplenme gibi bir işiniz var.
    Demirel cevap verir:
    - Sen nerde oturuyorsun?
    - Kadıköy'de, niye ki ?
    - Hah işte buraya gelmek için her gün üstünden geçtiğin köprü varya
    - Ee evet
    - Onu işte ben yaptım!

NERESİNİ SIKACAKTIM

60’lı yıllar... Kıbrıs meselesi nedeniyle İngiltere’yle Türkiye’nin arası kötü. Tam da bu sırada Demirel İngiltere’ye ziyarete gidiyor. Dönüşte gazetecilerle arasında geçen diyalog ise şöyle:
    -Efendim, neden İngiliz Dışilişkiler Bakanı’nın elini sıktınız?

Süleyman Demirel'in zam açıklaması "Üstüne oturalım mı oturmayalım mı?

Facebook Yorumları

Konu Bilgileri

Şu An Görüntüleyenler

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler