Bir Türk TIR şoförünün dört kişinin ölümüne neden olan kaza yapmasından sonra Sırbistan’da 24 saat radar uygulaması başlatıldı

SIRBİSTAN’DA kısa süre önce bir Türk TIR şoförünün karıştığı kazada dört Sırp vatandaşının ölmesinin ardından, ülke genelinde kontroller sıklaştırılmaya başlandı. Sırbistan Emniyeti Trafik Şubesi’nden Vladimir Rebiç, izin sezonunun başlamasıyla birlikte otoyollarda hız kontrollerinin 24 saat süreyle yapılacağını duyurdu.

HAZIRLIKLAR TAMAMLANDIRebiç, yaptığı yazılı açıklamada, “Ülkemizde artık bizleri üzen kazalar istemiyoruz. İzin sezonunun başlamasıyla birlikte kontrollerimizi daha çok sıklaştırma kararı aldık. Artık 24 saat kontrol dönemi başlamış bulunuyor. Bundan sonra gece ve gündüz kontroller olacak. Bu konuda tüm hazırlıklarımız tamamlanmış durumdadır. Sürücülerin daha dikkatli olmaları gerekir" dedi.

CEZALARI AĞIRAçıklamanın ardından harekete geçen otoyol polisleri, Avrupalı Türklerin yol güzergahlarını seyyar radar ve radar donanımlı sivil polis araçlarıyla donattı. Sırp polisleri, artık ayağını gazdan çekmeyen sürücülere göz açtırmıyor.

Ülke otobanlarında hız sınırı 120 km. Hızın 20 km/s aşılması 30, 21 ile 40 km/s arasında aşılması halinde ise 50 euro cezası var. 41 km aşanlar ise mahkemeye çıkıyor ve 1500 euroya kadar ceza alabiliyor. Hapis cezası da verilebiliyor. Ayrıca Sırbistan’da sürüş yasağı bile getirilebiliyor.

Kaynak: SABAH AVRUPA