Her Yıl Aynı Kapıkule Aynı Dert..

Avrupa'daki Türk işçilerin yaz tatillerini geçirmek için Türkiye'ye gelişleri sınır kapılarındaki yoğunluğu arttırdı. Avrupa'daki Türk işçilerin yaz tatillerini geçirmek için Türkiye'ye gelişleri sınır kapılarındaki yoğunluğu arttırdı. Hafta...

 1. #1
  Her Yıl Aynı Kapıkule Aynı Dert..
  Avrupa'daki Türk işçilerin yaz tatillerini geçirmek için Türkiye'ye gelişleri sınır kapılarındaki yoğunluğu arttırdı.

  Avrupa'daki Türk işçilerin yaz tatillerini geçirmek için Türkiye'ye gelişleri sınır kapılarındaki yoğunluğu arttırdı. Hafta sonu olması nedeniyle Kapıkule Sınır Kapısı'nda gümrük sahası Türk işçilerinin araçlarıyla tamamen dolarken, uzun kuyruklar oluştu. Son 48 saatte sadece Kapıkule'den 13 bin araçla 60 bin kişi Türkiye'ye giriş yaptı.

  Avrupa'daki Türk işçileri bölgelerde girin yaz tatilinin ardından memleketlerine gitmek için yola çıktı. İznini Türkiye'de geçirmek için karayolunu tercih edenlerin büyük çoğunluğu ise Bulgaristan sınırındaki Kapıkule'yi tercih ediyor. Bu nedenle her geçen gün gümrükteki yoğunluk ve kuyruk artıyor. Almanya da yol çalışması ve Sırbistan gümrüğünde uzun kuyruklar Türk işçilerini gruplar halinde hareket etmesine neden oldu. Bulgaristan gümrüğüne neredeyse konvoy halinde gelen Türk işçileri 1 saat bekledikten sonra Türk tarafına geçiş yapıyor. Kapıkule'de 12 peronu bulunan giriş bölümünde araçlar gümrük sahasını tamamen doldurdu, uzun kuyruklar oluştu.

  KORNALI PROTESTO  Türkiye'ye giriş yapmak için kuyrukta bekleyen araç sürücüleri işlemlerin yavaş yapıldığını belirterek zaman zaman araç kornalarıyla protesto etti. Belçika'da yaşayan Türk işçisi Enis Koçak, yaklaşık 33 saattir yolda olduklarını belirterek, '33 saat önce memlekete gitmek için yola çıktı. Genelde tüm gümrüklerde en az 1'er saat bekliyoruz. Burada yaklaşık 3 saattir kuyruktayız. Buradan geçebilirsek memleketim Bursa'ya gideceğim' dedi.

  Almanya'da oturan Kadir Çetin ise gümrükten Türkiye'ye giriş yapmak için yaklaşık 2 saattir kuyrukta olduğunu söyledi. Çetin, 'Hava şuanda 31 derece yani çok sıcak. Çocuklarımızla arabada saatlerdir ilerlemeyi bekliyoruz. Devletimiz bu zamanlarda biraz daha hızlı çalışırsa çok iyi olacak. Biz çok uzun yoldan gelip, memlekette kuyrukta beklemek istemiyoruz' şeklinde konuştu.

  Kapıkule Sınır Kapısı'ndan giriş yaptıktan hemen sonra gölgelik bir ağaç altında uyuya kaldığını anlatan Fazlı Korkmaz, "Biz 3 aile 33 saat önce Fransa'dan yola çıktık. Gümrüklerde pek sıkıntı çekmedik ama burada bekledik. Arkadaşımızın aracı bozuldu Bende fırsattan istifade uyumaya çalışıyorum. Buradan daha memleketim Mersin'e gideceğim" dedi.

  BÖLGE MÜDÜRÜ: "İKİ GÜNDE 60 BİN KİŞİ GELDİ"  Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın ise son 48 saat içerisinde 13 bin araçla 60 bin kişinin sadece Kapıkule Sınır Kapısı'ndan giriş yaptığını kaydederek şunları söyledi

  'Beklediğimiz gibi hafta sonu olduğu için Türk işçilerimiz bir anda geliyorlar. Bu nedenle gümrük sahasında birikme oluyor. Bu tarz anlık gelişlerde yoğunluk oluyor. 26 bilgisayar başındaki arkadaşımız çalışıyor. İzinleri iptal etmiştik, personelimiz çalışıyor. Son 48 saat içerisinde sadece Kapıkule'den Türkiye'ye 13 bin araçla yaklaşık 60 bin kişi giriş yaptı.

  Kaynak: Haberler


  Gönül öyle yol geçen hanı değildir, DERGAHTIR..Öyle paldır küldür girilip çıkılmaz..GÜNAHTIR..!
  ______MEVLANA_______


 2. #2
  2 günde 13 bin araç, 60 bin kişi
  1 günde 6,500 araç. 30 bin kişi
  1 Saatte 270 araç, 1250 kişi
  1 Dakikada 4,5 araç, 208 kişi...

  12 peron az değil ama bu kadar kalabalık olunca yoğunluk normaldir.

 3. #3
  Ya neden hepsi bu Kapikule'ye yönleniyor anlamiyorum. Ipsalaya bak bombos yolcu bekliyor. Bizim milletimizede haktir bu kuyruklar.


  Gönül öyle yol geçen hanı değildir, DERGAHTIR..Öyle paldır küldür girilip çıkılmaz..GÜNAHTIR..!
  ______MEVLANA_______


Facebook Yorumları

Konu Bilgileri

Şu An Görüntüleyenler

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

  Bu Konu için Etiketler