New Horizons, NASA tarafından yürütülen bir insansız uzay uçuşu görevidir. Cüce gezegen Plüton ve uydularına uçuş yapacak ilk uzay aracı olması umulmaktadır. 19 Ocak 2006'da başarıyla fırlatılmıştır. 28 Şubat 2007 saat 5:43:40 UTC'da Jüpiter'in yanından geçen New Horizons 'ın Güneş Sistemi' ni terk etmeden önce Temmuz 2015'te Plüton'a en yakın noktadan geçerek gezegenin yapısı ve atmosferini incelemesi beklenmektedir. Ayrıca, Plüton'un kaşifi Clyde Tombaugh'un küllerinin bir kısmı bu insansız uzay aracının içindedir. Uzay aracı New Horizon 6 Aralık 2014 tarihinde bekleme modundan uyanarak Dünya'ya sinyal göndermiştir.

New Horizons (Yeni Ufuklar) Uzay Aracı

Nükleer yakıtla çalışan New Horizons, bir yolcu uçağından 100 kat daha hızlı hareket ediyor. Uzay aracı o kadar hızlı ilerliyor ki, durdurulması mümkün değil.

New Horizons (Yeni Ufuklar) Uzay Aracı

Bu yüzden Plüton'un ayrıntılı fotoğraflarını çekmek ve diğer bilimsel verileri toplamak için sadece tek bir şansı ve birkaç saati var.

New Horizons (Yeni Ufuklar) Uzay Aracı
Plüton'un 8 milyon kilometreden çekilen bir fotoğrafı - 7 Temmuz 2015


2015 Nisan ayı itibariyle Yeni Ufuklar uydusu Pluton ile ilgili düşük çözünürlüklü görüntüleri göndermeye devam etmektedir.Yeni ufuklar uydusu NASA'nın resmi sitesinden tam zamanlı incelenebildiği gibi 14 Temmuz 2015 tarihinde Pluton'a 12500 km mesafe uzaktan göndereceği görüntüler National Geographic Channel'dan 14 Temmuz 2015 tarihinde izlenebilecektir.14 Temmuz 2015'te Google Yeni Ufuklar'a özel bir doodle hazırlamıştır.

New Horizons (Yeni Ufuklar) Uzay Aracı

Kaynak: google, bbc, wikipedia