Ben Bilirim Ki İmanlı Gönül Merhametli Olur

kulmehmet

topragizbiz.com

f5c9csefka.jpg f5c9csefka.jpg

Ben bilirim ki imanlı gönül merhametli olur, imanlı göz güzel görür çirkinlikleri siler, secde beş vakit olan baş, fikirsiz düşünceleri atar, izan ile idrak eder Kuran ile düşünür haksızlık yapmaz, haksızlığa dayanamaz karşı gelir. Yeri geldiğinde kendini yok sayar insanlığın mutluluğu için çalışır, gül kokan Resul de böyleydi kendisi de Gül kokan Resul izinde yürür. İnsanlığın ve dünyaya geliş amacımızda insanlığın mutluluğu için değil mi? Yüce Rahman gül kokan Resulü de bu nedenle Âlemlere Rahmet olarak göndermedi mi?

Yine bilirim Kuran Gül kokan Resul ve iman ile olan şımarık değildir, şımarıklık ile sadece kendisini hiç düşünmez, yüreğindeki kalp atışları insanlığın kurtuluşu mutluluğu içindir. Sonsuz Ahiret için çalışır Rahman ile gül kokan Resul rızasına ulaşmayı hedefler, insanlarda çıkar beklemez hep gönlündekini verir almayı hiç düşünmez. Tarifi mümkün olmayan imanın kalp atışlarının sabırsızlığı ile derman olmak yardımcı olmak için dertli olan kulların yardımına koşar. Gönlü vicdanı para karşısın da, dünya malı karşısında eğilmez Kuran Gül kokan Resul iman ile dimdik durur, kendisi yıkılsa da insanlar yıkılmasın diye uğraşır durur.

Dünyada insanların hakkını yiyerek oturanlara, kapılarında sopacılarla oturanların gözlerine yüreğine o sopayı haksızlığı güzellikle sokar, o haksızlığın önünü keser. İnsanların yarınlarına ait düşlerine hayallerine sınır koyanların ayaklarına engel olur, düşler ve hayallerin yoksul kimsesiz boynu bükük kalmasında asla müsaade etmez. Gönülleri kırmaz inşa eder.

Yine bilirim Kuran Gül kokan Resul ve iman ile olan kendisi ağlar, insanların ağlamasına izin vermez tıpkı gül kokan Resul gibi. İşte İslam ve mümin Müslüman budur, bundan başka model var ise o İslam değildir onu yaşayan mümin ve Müslüman değildir. O sadece nefis ve şeytanın yardakçılarına ve şeytana esir olmuş zavallı bir mahlûktur, mahlûktur diyorum, çünkü insan bu değildir. Selam ve dua ile…

İman ile olan gönül merhametli olur
Rahmana ulaşır kendi yolunu bulur
Her an gönlü olur inan neşeli
İman yoluna aşk ile düştü düşeli

İmansız gönül benzer değersiz çakıl taşına
Nefis şeytan ile gezer neler gelir başına
Mutlulukla olmaz gönül gelmez tatlı pınar başına
Bir karış kefen için değimli son bu nefret niye

İman ile nefret şeytan çöktü
Nefret şeytan zaten gönüle yüktü
Zalim imanı görünce karanlık dehlizlere gönüldü

İman ile gönüller paklandı
Şeytan bir anda yok oldu saklandı
Nefret ile iftiraya uğrayanlar aklandı

İmandır gönülleri dindiren
Gönülde sevgiyi aşkı yeryüzüne indiren
Nefreti değimli, iman söndüren

Kul Mehmet’im iman gerekir kullara âleme
Nefret ile kötü söz gelmez yazan bu kaleme
Her duanda iyilik güzellikten başka bir şey dileme
Bir karış kefen için değimli son bu nefret niyeMehmet Aluç

MEVLA razı olsun,emeklerinize,iman dolu yüreğinize sağlık...çok güzel bir yazı okudum,her satırı yüreğe dokunuyor...

yürekleri pas tutmuş ve sinelerinde yük olarak taşıyanların ileri sürdükleri bahaneler geçerli değildir,,,Çünkü ölçü yanlış niyet yanlıştır,,,

Sahi yüreklerimiz ne alemde,,,,

İman cevheriylemi dolu bir yürek,,,yoksa paslı bir yürekmi taşıyoruz sinelerimizde….Rabbim gönüllerimizdeki pası temiz, pak edenlerden eylesin inşallah...

MEHMET akif üstad ne güzel söylemiş...

Sen ne güzel söylemişsin:

İmandır o cevher ki ilahi Ne Büyüktür,
İmansız olan paslı yürek sinede yüktür.....

Allah ac razı olsun. Etkileyici ve insanı düşündüren bir yazı. Yüreğinize sağlık.

Yorumun çok güzeldi vuslat. Sanki konudan alıntı yapmış gibi bütün olmuş. Allah ac razı olsun inşaallah.

MEVLA razı olsun,emeklerinize,iman dolu yüreğinize sağlık...çok güzel bir yazı okudum,her satırı yüreğe dokunuyor...

yürekleri pas tutmuş ve sinelerinde yük olarak taşıyanların ileri sürdükleri bahaneler geçerli değildir,,,Çünkü ölçü yanlış niyet yanlıştır,,,

Sahi yüreklerimiz ne alemde,,,,

İman cevheriylemi dolu bir yürek,,,yoksa paslı bir yürekmi taşıyoruz sinelerimizde….Rabbim gönüllerimizdeki pası temiz, pak edenlerden eylesin inşallah...

MEHMET akif üstad ne güzel söylemiş...

Sen ne güzel söylemişsin:

İmandır o cevher ki ilahi Ne Büyüktür,
İmansız olan paslı yürek sinede yüktür.....

Allah razı olsun kardeşim,sağ ol var ol,selam ve dua ile..

Allah ac razı olsun. Etkileyici ve insanı düşündüren bir yazı. Yüreğinize sağlık.

Yorumun çok güzeldi vuslat. Sanki konudan alıntı yapmış gibi bütün olmuş. Allah ac razı olsun inşaallah.

Allah c.c. cümlemizden ve sizden razı olsun kardeşim,selam ve dua ile..

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Nesimi - Ben Bu Cihana Sığmazam
  • Ugur
  • Ugur,
  • Şiirler
  • 0    2K
Eyvah! Ben Ne Yaptım Demeden Önce
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Sohbet Odası
  • 0    910
Ferdi Tayfur - Ben Sevdim Eller Aldı