Osmanlı Dönemi Lale Devri ve Lale'nin Tarihçesi

Osmanlı Dönemi Lale Devri ve Lale'nin Tarihçesi Lale Devri Romalılar ve Bizanslar döneminde lale tanınmıyordu. Bu döneme ait para,abideler ve eşyalar üzerinde hiçbir lale motifi bulunamamıştır.Lale, Orta Asya’dan Batıya göç eden kavimlerin...

 1. #1
  Osmanlı Dönemi Lale Devri ve Lale'nin Tarihçesi
  Osmanlı Dönemi Lale Devri ve Lale'nin Tarihçesi

  Romalılar ve Bizanslar döneminde lale tanınmıyordu. Bu döneme ait para,abideler ve eşyalar üzerinde hiçbir lale motifi bulunamamıştır.Lale, Orta Asya’dan Batıya göç eden kavimlerin beraberinde getirdiği bir değer olmuştur. Osmanlılar kadar olmazsa da,Selçuklular'da laleyi kullanmıştır. Örneğin Alaeddin Keykubat’ın sarayda lale motiflerini kullandığı bilinmektedir.

  Avrupalılar ilk dönemlerde laleyi tanımadıklarından dolayı, bu çiçeği bir çeşit zambak (Lilium) olarak kabul etmişlerdir.Bu düşünceye görede,"Lils rouges" (Kırmızı zambak),"Lilionarcissus" (Nergis zambağı),"Lis de Byzance" (Bizans zambağı),"Lys sar.guins" (Kan renkli zambak) gibi çeşitli isimlendirme yapmışlardır.16.yy'da birçok yabancının,çiçek soğanları almak için gemilerle İstanbul’a geldiği söylenmektedir.Lalenin Avrupa'da tanınması ve yayılmasında Fransız nebatatçısı Charles de l'Escluse (Latince: Carolus Clusius) (1526-1609)'un büyük katkısı olmuştur.

  Ters Lale

  Son olarak 20 Haziran 2011 günü,türünün son kalan 57 adet ters lale soğanlarını yurtdışına götürmeye çalışan 2 Hollandalı, Kapıkulede yakalandı.
  Ters lale en yoğun olarak Hakkari ve Şemdinli bölgesinde yetiştiği için halk arasında Şemdinli lalesi ve Hakkari lalesi olarakta tanınır. Soğan, yumru ve rizom gibi toprak altı organlara sahip olan geofit bitkileri diğer birçok kullanımları yanında erken ilkbaharda ve sonbaharda açan narin, gösterişli ve güzel çiçekleri nedeniyle süs bitkisi yönünden büyük bir öneme sahip olmuşlardır. Özellikle kış aylarının sonlarında kar topraktan kalkar kalmaz veya karla birlikte çiçek açan türleri insanların ilkbahara olan özlemini gidermesiyle birlikte bahar müjdecisi olarak ta sembolik önem taşımıştır.

  Osmanlı Dönemi Lale Devri

  Osmanlı Devleti'nde Lale Devri; 1718 yılında Avusturya ile imzalanan Pasarofça Antlaşması ile başlayıp, 1730 yılındaki Patrona Halil İsyanı ile sona eren dönemdir. Bu dönemin padişahı III. Ahmet, sadrazamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'dır. "Zevk ve sefâ" devri olarak bilinir. Adını, o dönemde İstanbul'da yetiştirilen ve zamanla ünü dünyaya yayılan lale çiçeklerinden alır. Bu dönem Osmanlı İmparatorluğu'nun gerileme dönemine dahil olmaktadır.

  Nedim, Lâle Devri'nin günlük hayatını ve İstanbul'un tasvirini aşağıdaki unutulmaz mısralarla yapmıştır:

  "Bu şehri İstanbul kî bî misl ü behâdir;

  Bir sengine yekpare Acem mülki fedadir.

  Bazari hüner madeni ilm-ü ulemadir".


  İnce ve hassas bir ruha sahip olan Sultan III. Ahmet, sadrazam Damat İbrahim Paşa ile uyum içerisinde çalışmış, bu sırada yaşanan Lâle Devri'nde sanat ve toplumsal hayata özgün bir anlayış getirilmişti. Sultan III. Ahmet, Topkapı Sarayı ile Yeni Câmii'de birer kütüphane, Ayasofya'da Bâb-ı Humâyun'un karşısında Türk sanat şaheserlerinden sayılan Sultan Üçüncü Ahmet Çeşmesi ve İstanbul'un su ihtiyacını karşılamak amacıyla da "Deryayi Sim" adlı bir su bendi inşa ettirmiştir. Bunlardan başka Üsküdar Yeni Vâlide Câmii, Çorlulu Ali Paşa Medresesi, Damat İbrahim Paşa Camii ve Külliyesi, İstanbul'da Yeni Postane arkasında Daarül Hadis ve Sebil, Ortaköy Camii önündeki çeşme, Üsküdar Şemsi Paşa'da Hüsrev Ağa Camii önündeki çeşme ve Çubuklu Camii yanındaki Mesire Çeşmesi gibi eserler de yine bu dönemde yapılmıştır.

  Dönemin belki de en gözde eseri olan Sâdâbâd, maalesef günümüze kadar gelememiş, bize yıkıntıdan fazla bir şey kalmamıştır.

 2. Misafir - Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Misafir 02.01.2014
  #2
  güzell ama uzun

 3. #3
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  güzell ama uzun
  Uzun derken ?

 4. Misafir - Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Misafir 03.01.2014
  #4
  Elinize sağlık. Kısa görsel bir anlatım ile desteklemek için bunu da öneririm. Lale Devri | Vitamin Ortaokul

 5. Misafir - Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Misafir 03.01.2014
  #5
  çok sağolun çok işime yaradı.Ama keşke resimleri düzgün düzenleseydiniz :gözkirp:

 6. Misafir - Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Misafir 03.01.2014
  #6
  gerçekten yaa uzun derken bence bundan kısası olmaz

 7. Misafir - Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Misafir 03.01.2014
  #7
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  Elinize sağlık. Kısa görsel bir anlatım ile desteklemek için bunu da öneririm. Lale Devri | Vitamin Ortaokul
  bu bilgiyi verdiğin için sağol gerçekten çok işime yaradıııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııı

 8. Misafir - Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Misafir 06.01.2014
  #8
  Bence lale devri en güzel devir.Adından da belli zaten Bu arada çok güzel bir yazı hazırlamışsınız...

 9. Misafir - Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Misafir 07.01.2014
  #9
  çok güzelmiş

 10. misafir - Kullanıcı Resmi (Avatar)
  misafir 11.02.2014
  #10
  bilgi için teşekkür çok ederim

Facebook Yorumları

Konu Bilgileri

Şu An Görüntüleyenler

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

  Bu Konu için Etiketler