Yurt disinda yasayan emeklilere mujde

Türkiye gümrük bölgesi dışında yerleşik emeklilerin kişisel kullanıma mahsus kara taşıtına verilen geçici ithalat izninin süresi 2 yıla çıkarıldı. Türkiye gümrük bölgesi dışında yerleşik emeklilerin kişisel kullanıma mahsus kara taşıtına verilen...

 1. #1
  Yurt disinda yasayan emeklilere mujde
  Yurt disinda yasayan emeklilere mujde

  Türkiye gümrük bölgesi dışında yerleşik emeklilerin kişisel kullanıma mahsus kara taşıtına verilen geçici ithalat izninin süresi 2 yıla çıkarıldı.

  Türkiye gümrük bölgesi dışında yerleşik emeklilerin kişisel kullanıma mahsus kara taşıtına verilen geçici ithalat izninin süresi 2 yıla çıkarıldı. Bakanlar Kurulu'nun "Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Kararın Yürürlüğe Konulması Hakkında Karar"ı Resmi Gazete'de yayımlandı.
  Buna göre, Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik emeklilerin kişisel kullanıma mahsus kara taşıtına verilen geçici ithalat izninin süresi 1 yıldan 2 yıla çıkarıldı. Geçici ithalat izni, ithalat vergilerinden tam muafiyet suretiyle verilen izni ifade ediyor.

  Karar şöyle:
  “4458 sayılı Gümrük Kanunu'nun bazı maddelerinin uygulanması hakkında kararın 20.nci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinin (3) numaralı alt bendinde yer alan “Bir yıl" ibaresi (iki yıl" olarak değiştirilmiştir. Bu karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer." Tarih 25 Temmuz 2015. Karar sayısı: 2015/7917.

  GÜMRÜKLERE HENÜZ ULAŞMADI


  “Bu kararla Türkiye gümrük bölgesi dışında yerleşik emekliler kişisel kullanıma yönelik kara taşıtlarını Türkiye'de iki yıl tutabilecek. Süre bir yıldı. Şimdi bu süre iki yıla çıkarıldı. Yeni karar bize henüz ulaşmadı. Ama karar 25 Temmuz 2015 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlandığı günden itibaren geçerli. Karar değişikliği bizim sisteme henüz işlenmediği için bizde en fazla bir yıl tutabilir diye yazıyor. Sistemde teknik değişiklik yapacağız. Bu, bir hafta sürebilir."

  EMEKLİ BELGESİ

  Türkiye gümrük bölgesi dışında yerleşik emekli vatandaşların, kişisel kullanımına yönelik kara taşıtlarını Türkiye'de iki yıl tutabilmeleri için konsolosluklardan tasdikli emekli belgelerini yanlarında bulundurmaları gerekiyor. Karara göre aracıyla iki yıl Türkiye'de kalan emekliler, yurtdışında araçlarıyla 6 ay kaldıktan sonra, tekrar iki yıl araçlarıyla Türkiye'de kalma hakkına kavuşuyor.

 2. #2
  Hayırlısı olsun inşallah...
  Yurt disinda yasayan emeklilere mujde

 3. #3
  önceden yurtdışında emekli olduktan sonra Türkiyeye bir araç getirebiliyorlardı. Bir defaya mahsus. Kesin dönüş yapanlar bu şekilde çok araba getirdiler. sisttem mi değişti acaba?

 4. #4
  MURATS44 Nickli Üyeden Alıntı
  önceden yurtdışında emekli olduktan sonra Türkiyeye bir araç getirebiliyorlardı. Bir defaya mahsus. Kesin dönüş yapanlar bu şekilde çok araba getirdiler. sisttem mi değişti acaba?
  Bir ara boylebir sey vardi,fakat icerigini tam olarak nasil bilen yoktu.Kisacasi yine dayisi olanlar faydalanmisti.Simdi yurt disinda emekli olupta yasayanlar uzun izinlerinde 2 sene kendi araclarini Turkiye de kullanabilecekler.2 sene sonunda 6 ay Turkiye harici bir ulkeye veya yasadiklari yere araba ile cikis yaparak tekrardan 2 sene Turkiye de arabalarini kullanabilecekler.

Facebook Yorumları

Konu Bilgileri

Şu An Görüntüleyenler

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

  Bu Konu için Etiketler