"Asrın Projesi"nde sona gelindi

Türkiye'den KKTC'ye yılda 75 milyon metreküp su verecek olan KKTC Su Temin Projesi'nde son boru hatları eklendi.

Dünya'da ilk kez uygulanan deniz boru hattı ile adaya su sağlayacak KKTC Su TeminProjesi'nde deniz altından 250 metre derinlikte ve askıda geçen boruların son parçası Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun katıldığı törenle yerleştirildi.

'MİMARI ERDOĞAN'DIR'Bakan Veysel Eroğlu burada yaptığı açıklamada, projenin dönemin başbakanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandığını belirterek , "Bu projenin mimarı Recep Tayyip Erdoğan'dır" dedi.

Projeyle ilgili basın mensuplarına bilgi veren Eroğlu, "Bu borunun tabana döşenerek, çok kolayca Kıbrıs'a getireceğimizi sanıyorduk. Ama haritaya baktığımız zaman bin 439 metre derinlikte muazzam vadiler var. Tabi bu basınca dayanacak boru üretmek fevkalade zor. O zaman boruları deniz içinde askıda taşıyalım dedik. Projenin aslı şu. Anamur Alaköprü'de büyük bir baraj inşa edeceğiz. Burada kara hattı var, sonra denize belli bir noktaya kadar gömeceğiz. Daha sonra denizde 250 metre derinliğe boruyu askıda götüreceğiz. Güzelyalı'da terfi merkezi var, burada inşa ettiğimiz Geçitköy Barajı'na suyu basacağız" ifadelerini kullandı.

DÜNYADA BİR İLK!Projenin ileri teknolojiyle yapıldığını dile getiren Veysel Eroğlu,,"Bu proje dünyada ilk yapıldığı için büyük bir proje. Projenin önce testleri atıldı. 1 metre 60 cm çapında dev boru askıda. Bunun için bir şamandıra biri borunun altında, biri üstünde. Sadece yukarıdaki şamandıraların karadaki ağırlığı 8 ton, alttaki şamandıra ise 16 ton. Altta bir tespit bloku var, bunun karadaki ağırlığı 220 ton. Bunları denize indirmek ve boruları monte etmek çok ileri teknoloji istiyor" şeklinde konuştu.

ELEKTRİK DE GELECEKVeysel Eroğlu, bir soru üzerine, "Elektrik de gelecek" dedi. Basın açıklamasının ardından son borunun bağlantısı yapıldı ve suya indirildi. Eroğlu ve Sennaroğlu, borunun denize indirilmesinin ardından Norveç bandıralı gemiden helikopterle ayrıldı. Eroğlu, törenin ardından devlet ve hükümet yetkililerini ziyaret edecek, akşam saatlerinde de KKTC'den ayrılacak.

PROJENİN TOPLAM MALİYETİ 1,6 MİLYAR DOLAR


Alaköprü ve Geçitköy barajlarının zamanında inşa edildiğini belirten Bakan Eroğlu, çalışmalarda herhangi bir sorun yaşamadıklarını söyledi. Eroğlu, "Bu gün de son boru konuluyor. Toplam kıyıdan kıyaya 80 kilometre boru var. Karadan barajlara kadar olan mesafeleri dikkate alırsak toplam 107 kilometre. 75 milyon metreküp su Kıbrıs'a bu boruyla iletilecek. Bizim ilk vazifemiz bunun finansmanını Türkiye Cumhuriyeti sağlıyor. Öz kaynaklarımızla yapıyoruz. Toplam maliyeti 1,6 milyar TL. Dünyada yeni bir teknoloji ile ilk defa yaptığımız bir proje" diye konuştu. Kıbrıs'a sadece su getirmediklerini belirten Eroğlu, "Su burada beklemesin diye içme suyu arıtma tesisi yaptık. Su depoları inşa ettik" dedi.

"29 EKİM'DE AÇMAYI HEDEFLİYORUZ""Bizim görevimiz Geçitköy Barajına suyu iletmekti" diyen Eroğlu, projeyi 29 Ekim'de açmayı hedeflediklerini belirterek, "Cumhurbaşkanımızın ve KKTC Cumhurbaşkanının Akıncı'nın ve sayın bakanlarımızın uygun olduğu bir gününde açılışı yapılır. Torosların memba suları artık Lefkoşa'da akacak" diye konuştu. Bakan Eroğlu, Konuşmasının ardından telsizle yetkililere boruları denize bırakmalarını söyledi.