TSK'da Paralel yapılanmaya büyük darbe!

Yüksek Askeri Şûra toplantılarında Gülen örgütünün yoğunlaştığı harp okullarıyla harp akademilerine neşter vurulması kararı da alındı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde terfi, atama ve ihraç gündemiyle geçen hafta toplanan Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantılarından sonra oluşan komuta kademesi ve alınan kararların paralele büyük darbe vurduğu öğrenildi.

SABAH'a konuşan "Paralel kumpas" mağduru üst düzey emekli askerler, "Bu YAŞ öncekilerden çok farklı. Bölücü terörle ve paralel terörle mücadelede kararlılık alınan kararlara yansımış. Paralelin istisnası dahi yok" değerlendirmelerinde bulundu.

YAŞ kararlarına yansıyan kararlılığın yakın gelecekte hem PKK hem de Paralel örgüt ile mücadeleyi farklı bir boyuta taşıyacağı kaydedildi.

GÜÇLÜ KOORDİNASYONUN SONUCU


YAŞ'ta alınan bu etkili sonucun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Genelkurmay Başkanlığı arasında sağlanan güçlü koordinasyon sayesinde geldiği öğrenildi.

PARALEL SIZMALARIN ÖNÜ KESİLİYOR


Devletin zirvesindeki mutabakat ve koordinasyon ile isimlerin birkaç kriter ve elemeye tabi tutulması, YAŞ'ta paralel sızmanın önünü kesti.

YAŞ öncesi kurulan mekanizma ve çalışmalarda devletin zirvesi paralel örgütün TSK içindeki adli müşavirliklere ve askeri okullara karşı özel ilgisi ile karşılaştı. Tabandan alt kademelere doğru ilerleyecek mücadelede bu alanlarda tedbirler alınacağı ifade edildi. Gülen örgütünün TSK'da adli müşavirlik ve askeri okullarda yoğunlaşıyor. Adli müşavirliklerde askerlerle ilgili tüm hukuki inceleme ve soruşturmaları yapılırken, Paralel Yapı bu alanı hedef aldığı askerlerin tasfiye edilmesi için araç olarak kullanıyor. Farklı mercilere haber servisi yapılarak, daha sonra da, bu haberler dayanak gösterilerek yazılan raporlarla tasfiye gerçekleşiyor.

PARALELİN NOT OYUNU


Gülen örgütünün yoğunlaştığı harp okulları ve harp akademilerinde paralel olmayan öğrencilerin disiplin notu düşürülerek atılması sağlanırken, paralel öğrenciler öne çıkarılıyor.

Devletin zirvesinde neşter vurulması kararı alınan bir diğre nokta da askeri okullardaki paralel yapılanma oldu.