Sokotra adasında kendinizi farklı bir gezegende ya da farklı bir çağda hissetmemeniz neredeyse imkansız...

Yemen'de bulunan Socotra Adası farklı bitki örtüsüyle sizi gariplikler diyarına davet ediyor.


Afrika'nın yaklaşık olarak 200 mil uzağındaki adada bulunan bitkilerin üçte biri dünyanın hiçbir yerinde yok.

Gizemli  Ada

Ürettiği kırmızı özsuyu nedeniyle ejderha kanı ağacı olarak adlandırılan ağaç, Socotra'nın en karakteristik bitkisi.

Gizemli  Ada

Afrika'dan fay kırılması ile Orta Pliyosen devrinde ayrılan anaada Sokotra coğrafi özellikleri bakımından 6 milyon yıldır tamamen izole durumdadır.

Gizemli  Ada

Yedi milyon yıl önce Afrika kıtasından kopup, ada haline geldiği tahmin edilen Socotra, dünyanın başka hiçbir yerinde görülmeyen 200`den fazla hayvan ve bitki türüne ev sahipliği yapıyor.

Gizemli  Ada

Adaya yapılan seyahat, Somali'nin korsanlar tarafından istila edilmiş sularını gezmek ya da Yemen'in başkenti Sana'dan uçmayı kapsıyor.

Gizemli  Ada

Adanın en dikkat çekici özelliği yukardan bakıldığında mantara, yakından bakıldığında ise uzay gemisine benzeyen ağaçları ve fil bacağı şeklindeki çöl gülleri.

Gizemli  Ada

Hint okyanusunda bulunan adaya en yakın yer 250 kilometre mesafedeki Somali. Ancak iki yer arasında en ufak bir benzerlik yok.

Gizemli  Ada

Socotra'daki insanların neredeyse hepsi ana adadaki Hadiboh şehrinde ikamet ediyor.

Gizemli  Ada

Adı Sanskrit dilinde mutluluk adası anlamına gelen ada tam da adının çağrıştırdığı gibi çok sakin bir yer. 2004 yılına kadar asfalt yolu bile olmayan adada sadece 40 bin kişi yaşıyor

1967'de Mahra Sultanlığı kaldırıldıktan sonra Socotra, Yemen Halk Demokratik Cumhuriyeti'ne bağlanmış. Her yıl turist akınına uğruyor.