Tanzanya’daki Natron Gölü, aşırı tuzlu, sıcak ve sodalı suyu yüzünden ayağını sokanları anında taştan heykellere dönüştürüyor.


Bu göle girenler taş oluyor!

Her dokunanı taş yapan göl hikayesi masallardan fırlamış gibi görünüyorsa da Tanzanya'da yer alan bu göl son derece gerçek. İşte taşlaşmış canlıların fotografları..

Bu göle girenler taş oluyor!

Gölün doğa harikası güzelliği adeta avları için bir tuzak. Gölün 60 derece sıcaklıktaki sodalı ve aşırı tuzlu suyuna düşen hayvanlar taş kesiliyor.

Bu göle girenler taş oluyor!

Tanzanya'nın güneyinde bulunan, hemen yanındaki Ol Doniyo yanardağının ve yoğun buharlaşmanın etkisiyle benzersiz bir yapıya sahip olan Natron Gölü’nün çevresi için bir fotoğrafçı için eşi bulunmaz bir dekor.

Bu göle girenler taş oluyor!

Nick Brandt da bu sıra dışı manzaradan faydalanarak muhteşem fotoğraflar çekti.

Bir Doğu Afrika turu esnasında Natron Gölü'nün çevresindeki taşlaşmış güvercin, flamingo, kartal ve yarasaları gören Brandt, bu hayvanları kullanarak yakaladığı eşsiz kareleri Harap Diyarlar (Across the Ravaged Lands) adlı kitabında yayınladı.

Bu göle girenler taş oluyor!

ABD'nin NBC haber ajansına konuşan Nick Brandt, "Gölün kıyısına vuran birçok çeşit kuş ve yarasayı görmek beni gerçekten de çok şaşırttı" ifadesini kullandı.

57 yaşındaki fotoğrafçı "Hayvanlar sanki hâlâ hayattaymış gibiydi" dedi. Usta fotoğrafçının depresif ve karanlık fotoğrafları fotoğrafçılık dünyasında ve uluslararası basında geniş yankı uyandırdı.