İngiltere'nin Manchester şehrinde bir müzede bulunan ve 80 yıldır sergilenen heykelin hızlandırılmış halini gören yetkililer neye uğradıklarını şaşırdılar. Napsano adını taşıyan bu heykel 30 cm uzunluğundadır M.Ö 1800 yılına aittir.

Hiçbir dış etki olmadan nasıl döndüğü hala çözülememiştir. Müzede Mısır bilimciler şunları söylemiştir; sanırım müzenin antik bir lanete uğramış olabileceğidir, heykelin bulunduğu dolabın anahtarı sadece bir kişidedir ve o kişiden başka o dolabı açmak imkansızdır ve bu durumdan dolayı heykelin kendi etrafında dönemsi tuhaf bir olaydır.

Heykelin kendi kendine döndüğünü fark eden yetkililer, düzeltmek amaçlı dolabı açarlar ve heykeli düzgün bir şekilde yerleştirdiler ancak bir gün sonra tekrar döndüğünü gördüler.

Araştırılması için video çekimi yapıldı ve hızlandırılmış şekilde baktığımızda bariz bir şekilde kendi etrafında döndüğü anlaşılmıştır.

Heykel hakkında verilen bilgilerde M.Ö 1800 yılına ait olan heykel binlerce yıl boyunca bir mumya ile yattığı söylenmiştir. Eski Mısır’da Mısırlılar ölenlerin ayaklarının yanına diğer dünyaya götürmesi için eşyalar koyardı yani mumyalar bazı eşyalar ile birlikte gömülürdü.

Bazı araştırmacılar ise; hareketlerin sürtünme kuvvetinden ileri geldiğini ileri sürerek heykelin kıvrımlı yüzeyi kaygan yüzeye doğru hareket ettiğini öne sürmüşlerdir. Geçmişte böyle bir olay yaşanmazken şimdi kendi ekseninde mükemmel bir şekilde dönen heykel hala araştırma konusu. Ancak tek bir gerçek var ki heykelin hiç bir kuvvet olmadan ekseni etrafında dönmesidir.