Ayet lerin dedikleri ni anlamak

Bakara 80 Bir de dediler ki: "Bize sayılı bir kaç günden başka asla ateş dokunmaz." Siz de: "Allah'tan bir teminat mı aldınız? Böyle ise Allah kesinlikle sözünden caymaz, yoksa Allah'a karşı bilemeyeceğiniz şeyleri mi söylüyorsunuz?" BAKARA 81...

 1. #1
  Ayet lerin dedikleri ni anlamak
  Bakara 80 Bir de dediler ki: "Bize sayılı bir kaç günden başka asla ateş dokunmaz." Siz de: "Allah'tan bir teminat mı aldınız? Böyle ise Allah kesinlikle sözünden caymaz, yoksa Allah'a karşı bilemeyeceğiniz şeyleri mi söylüyorsunuz?"

  BAKARA 81
  Artık o kimselerin vay haline ki, kendi elleriyle kitap yazarlar da sonra biraz para almak için: "Bu Allah tarafındandır." derler. Artık vay o ellerinin yazdıkları yüzünden onlara! Vay o kazandıkları vebal yüzünden onlara!


  BAKARA 82
  Evet kim bir kötülük yapmış da günahı kendisini her taraftan kuşatmış ise, işte öyleleri ateş ehli ve orada süresiz kalacaklardır.

  BAKARA 83
  İman edip iyi ameller işleyenler, işte öyleleri de cennet ehli ve orada süresiz kalacaklardır.


  Bakara suresinin bu bolumunde yahudilerin tavirlarina dikkat cekiyor tabiki tum yahudilerin ayni dusuncelerde olduklarini soylemiyor, 80 ninci ayet bana kalirsa dinin komutlarini yorumlarken insani beklentiler biraz one ciktigini goruyorum


  Bakara 170 Onlara: "Allah'ın indirdiğine uyun." denildiğinde, "Hayır, atalarımızı neyin üzerinde bulduksa ona uyarız." dediler. Ya ataları birşeye akıl erdirememiş ve doğruyu seçememiş idiyseler?


  Bircok ilahiyatcinin bu ayette belirtilenin cahiliye devrindeki Mekkeli musriklerin inanclarinin korumasini bu sekilde yaptiklarini soyluyorlar Ibrahim peygamberide toplumunda ayni savunma mekanizmasi var oldugunun soylemi var.Kanimca bildigimiz gelenek goreneklerle yasanilan bir din yaratilmis.  Konu avci tarafından (31.08.2015 Saat 22:14 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  117 O, gökleri ve yeri örneksiz yaratandır. Bir işe hükmetti mi ona sadece "ol" der, o da hemen oluverir.  Yineilahiyatcilarin birkisminin dedigi su ol ayni zamanda olusun zaman anlaminda bir degeri yok cunku Allah katinda zaman kavrami yok cunku zamani yaratan yuce Rab dir onun icin zaman o andir bizim katimizdz boyutumuzda ayni zamanda bir surectir.Facebook Yorumları

Konu Bilgileri

Şu An Görüntüleyenler

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

  Bu Konu için Etiketler