Blid gazetesinin yaptığı habere göre dünyanın en tehlikeli 10 şehri sıralandı. Volkanik patlamaların, depremlerin, tsunamilerin oluşma riski göz önünde bulundurularak yapılan sıralamada İstanbul 9. sırada bulunuyor.

1- TokyoDünyanın En Tehlikeli 10 Şehri

38 Milyon nüfuslu Tokyo oldukça aktif bir tektonik fay hattının yakınlarında duruyor. Dünya tarihindeki en ağır depremlerin meydana geldiği bu bölgedeki büyük bir deprem faciaya sebebiyet verebilir.


2- Osaka/KobeDünyanın En Tehlikeli 10 Şehri

Nüfusu 11 milyon olan Osaka/Kobe de Tokyo ile aynı tehlikeli fay hattı üzerinde bulunuyor. 1995'te burada yaşanan depremde de 6 binden fazla kişi hayatını kaybetmişti.


3- JakartaDünyanın En Tehlikeli 10 Şehri

30 milyon nüfuslu Jakarta hem deprem bölgesinde hem de deniz seviyesinin altında bulunuyor. Çıkacak bir deprem dev tsunamiler oluşturup şehri yerle bir edebilir.


4- NagoyaDünyanın En Tehlikeli 10 Şehri

2.5 milyon nüfuslu Nagoya da Tokyo ile aynı fay hattı üzerinde bulunuyor.


5- Los AngelesDünyanın En Tehlikeli 10 Şehri

Amerikan rüyasının baş kahramanlarından birisi Los Angeles da 12.8 milyon nüfüsuyla kalabalık şehirlerden birisi. Bölgede hem çok sayıda nükleer santral olduğu hem de çok tehlikeli bir fay hattının üzerine kurulu olduğu için listede 5. sırayı kapıyor.


6- San FranciscoDünyanın En Tehlikeli 10 Şehri

4.5 milyon nüfuslu San Francisco da deprem hattının üzerinde olan bir şehir. Ünlü San Francisco depremlerini duymanımız yoktur.


7- TahranDünyanın En Tehlikeli 10 Şehri

8.5 milyon nüfuslu başkent Tahran da deprem hattı üzerinde bulunan bir başka şehir. Şehrin depreme dayanıklı olmaması ise başka bir tehlike unsuru..


8- ManilaDünyanın En Tehlikeli 10 Şehri

Manila da deprem hattı üzerinde bulunmasından dolayı oldukça tehlikeli şehirlerden birisi. 11.9 milyonluk yoğun nüfusunun yanı sıra şehirdeki binalar pek sağlam yapılar değil.


9- İstanbulDünyanın En Tehlikeli 10 Şehri

Resmi kaynaklara göre 14.3 milyon nüfusu olan fakat günlük ve kayıtsız nüfusuyla aslen çok daha fazla insan barındıran İstanbul da bu listede yerini alıyor. İstanbul'da 2025 yılına kadar büyük bir deprem bekleniyor. Depremin etkisi değil de dayanıksız binaların depremden sonra oluşturacağı yıkım şehri oldukça tehlikeli bir hale getiriyor.


10- NapoliDünyanın En Tehlikeli 10 Şehri

1 milyon nüfuslu Napoli'nin altında oldukça büyük bir magma yatağı var. Basınç altında duran bu magmalar uzmanlara göre bir süper volkan. Hatta şehrin yer kabuğu her yıl santimetrelerce yükselip alçalıyor. Napoli'de yakın bir zamanda volkan patlaması yaşanması muhtemel.

Kaynak: Dünya'nın En Tehlikeli 10 Şehri Belirlendi. Sıralamada İstanbul Da Var | Tarihi Olaylar