Karat, 0,2 g'a (200 mg, 1 gramın beşte biri) eşit olan bir kütle birimidir. Elmas ve diğer değerli taşların kütlelerinin ölçümünde kullanılır. Karat adı, keçiboynuzunun Arapça karşılığı olan karrat sözcüğünden gelir. 1 karat, 1 keçiboynuzu ağacının tohumunun ağırlığına eşittir.

Karat Nedir?

Birim, oldukça sabit ağırlıklara sahip olması dolayısı ile eski tarihlerde ağırlık ölçmede kullanılan keçiboynuzu tohumundan kökenlenir. Karat adı, keçiboynuzunun Arapça karşılığı olan karrat sözcüğünden gelir. Keçiboynuzu, Yunanca'da keration, İngilizce'de carob olarak anılır.

Karat, değişik ülkelerde kullanılmakta ve her bir ülkede farklı kütlelere tekabül etmektedir. 1907 yılında 0,200 gram olarak kabul edilmiş ve metrik kırat olarak adlandırılmıştır.

Değerli taşlar ve özellikle elmas için kullanılan metrik bir birim olan karatın yaklaşık olarak M.Ö 500’de Ortadoğu’da mücevher işi ile uğraşan uzmanlar tarafından kullanılmaya başlandığı kabul edilmektedir.

Günümüzde pırlanta mücevher alanında karat ölçüsü ön plana çıkarılsa da taşın rengi, kusursuzluğu, berraklığı ve kesim şekli en az karat kadar önem taşımaktadır. Berraklığı az olan ve içinde kusurlar barındıran 1 karatlık elmas, daha berrak olan ve ışığı kusursuz bir şekilde yansıtan yarım karatlık bir elmas kadar etkileyici olmayabilir.

Karat Nedir?