Antibiyotik İçildikten Sonra En Az 5 Yudum Su İçilmeli

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Celal Tekinbaş, antibiyotik kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar bulunduğunu belirterek, "Genel itibarıyla antibiyotikler başta olmak üzere...

 1. #1
  Antibiyotik İçildikten Sonra En Az 5 Yudum Su İçilmeli
  Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Celal Tekinbaş, antibiyotik kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar bulunduğunu belirterek, "Genel itibarıyla antibiyotikler başta olmak üzere bütün ilaçlar bol suyla alınmalı, antibiyotik içildikten sonra ise en az 5 yudum su içilmeli ve antibiyotiğin mideye indiğinden emin olunmalıdır" dedi.

  Prof. Dr. Tekinbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, antibiyotik tüketiminin üzerinde durulması gereken bir konu olduğunu söyledi.

  Antibiyotiklerin susuz tüketilmemesi gerektiğine işaret eden Tekinbaş, "Antibiyotik alan bir kişi ardından mutlaka bol su içmelidir. O nedenle antibiyotiklerin nasıl içilmesi konusu hem hastalığın iyileşmesi hem de başka komplikasyonlar açısından önemlidir" dedi.

  Antibiyotik kullanırken hekimin önerisine uyulmasının önem taşıdığını bildiren Tekinbaş, şu bilgileri aktardı:  "Bu insanların çok dikkat etmesi gereken bir durumdur. 'Ben tükürüğümle ilacı alırım gider' dersek bu durum yemek borusunda geniş yanık alanları oluşturabilir ve hastanın kaybedilmesine kadar gidecek önemli sağlık problemlerine yol açabilir. O nedenle antibiyotikler bol suyla tüketilmelidir. Bu kapsamda da bir hastamız yanlış antibiyotik kullanımının ardından hastanemize müracaat etti. Hastamızın antibiyotik yemek borusunda kalıyor ve yemek borusunu deliyor. Gerekli tedavinin ardından gün içerisinde bu hastamızı taburcu ettik."

  Prof. Dr. Tekinbaş, her ilacın bu tür önemli hasarlara yol açmadığını dile getirerek, "Vatandaşlarımızın hangi ilacın böyle bir duruma neden olup olmayacağını bilmesi mümkün değildir. Onu sorması da gereksiz bir şeydir. Genel itibarıyla antibiyotikler başta olmak üzere bütün ilaçlar bol suyla alınmalı, antibiyotik içildikten sonra ise en az 5 yudum su içilmeli ve antibiyotiğin mideye indiğinden emin olunmalıdır" diye konuştu.

  Kaynak: trthaber

 2. #2
  Teşekkürler uğur bilgilendirici bir konu,,,
  Mutlaka ilaç içerken reçeteyi dikkatli okumalıyız,,,bizde de reçete okuma alışkanlığı hiç yok gibi
  Antibiyatik kullanımında susuz almak en büyük tehlike,ağızda eridiğinden hoş olmayan sonuçlar doğurabilcek güce sahiptir...
  Aslında antibiyotik içme alışkanlığımız hiç olmamalı,çok acillik bişeyimiz yoksa...
  Antibiyotik İçildikten Sonra En Az 5 Yudum Su İçilmeli

 3. #3
  Reçeteyi insanların anlayacağı dilden ve okuyacağı büyüklükte yazsalar okuruz tabi.

Facebook Yorumları

Konu Bilgileri

Şu An Görüntüleyenler

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

  Bu Konu için Etiketler