Dünyanın en tehlikeli havaalanlarından biri olan Nepal'in Lukla kentindeki Tenzing-Hillary Havaalanı'nın pisti 20 metre genişliğinde ve 527 metre uzunluğunda. Everest Dağı'nın zirvesine tırmanmak isteyenlerin zorunlu olarak kullandıkları havaalanı hem iniş hem de kalkışlar için kullanılıyor.

Havaalanını kullanmak istemeyenler, Jiri üzerinden bir hafta süren zorlu bir yaya yolculuğuna katlanmak zorunda. Pistin sağ ve solundaki evler yaklaşık on metre mesafede. 2 bin 860 metre yükseklikteki havaalanının pistinin sonuna gelen mutlaka kalkış yapmak zorunda, çünkü pistin sonunda 600 metre derinliğinde bir uçurum başlıyor. Bu havaalanına sadece helikopterler ve kısa mesafede kalıp inme özelliğine sahip STOL uçakları inip kalkabiliyor. 12° meyilli piste ancak yokuş yukarı inilebiliyor.

2001 yılına kadar asfaltı olmayan piste iniş o yıllarda daha da riskliydi. Mayıs ve Ekim aylarında çok yoğun bir hava trafiği yaşanan havaalanına günde ortalama elli uçuş gerçekleştiriliyor. 8 Ekim 2008'de Yeti-Airlines şirketine ait bir uçak Tenzing-Hillary havaalanına iniş esnasında düşünce 18 kişi yaşamını yitirmiş, pilot sağ kurtulmuştu.

2008 yılında, Evereste ilk tırmanan kişilerin (Edmund Hillary ve Sherpa Tensing Norgay) onuruna Tenzing-Hillary Havaalanı ismi verilmiştir.

Haritayı yakınlaştırmak için sol çift,uzaklaştırmak için sağ çift tıklayın...