Fil gibi hafıza için 9 içecek!

“Ben Dün Ne Yediğimi Bile Unutuyorum" diyenlerin bile hafızasını fil gibi güçlendirecek 9 İçecek...

Fil gibi hafıza için 9 içecek!

Beyaz yakalının aradığı zihin açıklığı mutfaktaSonbaharın gelişiyle yoğunlaşan iş trafiğinde zihnini toplamaya zorlanan beyaz yakalılara ilaç gibi gelecek önerileri... Hafızamızla dost bu içecekler konsantrasyonu güçlendiriyor, hızlı ve verimli çalışmayı sağlıyor.Limonata gibi basit önerilerden lahana çorbasına, beyaz yakalının aradığı destek yine mutfaktan geliyor.

Sonbaharın gelmesiyle kendini yoğun temponun içinde buluverenler sadece okullu gençler değil. Yaz döneminin ardından bir anda hareketlenen iş dünyası, yılsonuna yaklaşılmasıyla artan beklentiler, hatırlanan hedefler ve psikolojimizle oynayan hava şartları derken, beyaz yakalıların da biraz desteği ihtiyacı var.Aradığımız çözüm mutfakta!Bir yemek sitesi,daha hızlı ve verimli çalışmamıza yardım edecek, unutkanlığa ve konsantrasyon zorluklarına kök söktürecek, yaratıcılığımızı geliştirecek içecek önerilerini derledi.

Gücü lezzetlendirin: Ceviz, fındık ve fıstıklı milkshakeCeviz, fındık, fıstık gibi yiyecekler tüketildiğinde beynin bir konuya daha fazla hakimiyet kurmasını ve odaklanmasını sağlıyor. Kış ayı kapıda farkındayız ama dondurma yerine süzme yoğurtla hazırlayacağınız ceviz, fındık ve fıstıklı bir milkshake bu konuda oldukça yardımcı olacaktır.

Yaratıcılığınızı geliştirir: Zencefil çayıZencefil çayı kanı sulandırdığı için, kanın vücutta daha hızlı dolaşmasını sağlıyor. Bu sayede de beynin beslendiği oksijen miktarı artıyor. Bu sayede zencefil yaratıcılığı geliştirme ve daha güçlü düşünmeye etki ediyor.

Stresi atıverir: Lahana ÇorbasıLahana, tiroit bezlerinin aktivitesini etkilediği ettiği için daha stressiz öğrenmeyi sağlıyor. Yani stres yatıştırıcı özelliği sayesinde öğrenme eylemini destekliyor diyebiliriz.

Yararı sadece vitamin değil: Portakal suyuPortakal, C vitamininden dolayı vücudu canlandırıyor, algılama yeteneğini arttırıyor. Bu arada uzmanlar bu konuda taze sıkılmış portakal suyuna muhakkak limon da eklenmesini öneriyor.

Çin’den gelen sır: Ginkgo biloba çayıÇin’in doğusunda yetişen ve en eski ağaç türlerinden biri olan ginkgo ağacı yapraklarından yapılan ginkgo biloba çayı kan akışını arttırarak beyne daha çok oksijen gitmesini sağlıyor. Beynin glikozu kullanma yetisini arttırarak sinir uyarılarını hızlandırıyor ve böylece kısa vadeli belleği geliştiriyor.

Mesaiye başlamadan: LimonataÇalışmaya başlamadan, önemli bir sunum veya sınav öncesinde içeceğiniz limonata, enerji veriyor ve portakalda olduğu gibi algıyı güçlendiriyor; önceden edinilen bilgilerin hatırlanmasına yardımcı oluyor.

Ezberi destekler: Havuç suyuHavuç, beyin metabolizmasını canlandırarak, hatırlama yeteneğini arttırıyor. Uzmanlar bu konuda da ezber yaparken ya da yeni konuları öğrenmeye çalışırken havuç suyu içilmesinin yararlı olacağını belirtiyor.

Beyni canlandırıyor: Biberiye çayıBiberiye çayı hakkında yapılan araştırmalar da bu çayın beyin fonksiyonları da iyileştirme özelliği olduğunu destekliyor.

Sakinleştirici etki: AdaçayıSakinleştirici, stresi azaltan antiseptik özelliği bulunan adaçayının nörolojik fonksiyonları geliştirmemize yardımcı olduğu tespit edilmiş.